Jedno kliknięcie i znika. Jak szybko wyłączyć aplikacje w telefonie?

Często po zakupie nowego telefonu z Androidem okazuje się, że jest w nim dużo niepotrzebnych nam aplikacji. Jak szybko się ich pozbyć, odzyskać miejsce na dysku i przyspieszyć działanie systemu? Jest prosty sposób na rozwiązanie tego problemu.

Co zrobić gdy chcemy usunąć aplikację z telefonu?
Co zrobić gdy chcemy usunąć aplikację z telefonu? 123RF/PICSEL

Wyłączanie bloatware

Oprogramowanie, które zostało zainstalowane przez producenta telefonu (albo operatora telefonii komórkowej) określa się mianem bloatware. Najczęściej są to testowe wersje płatnych programów albo dodatki operatora, z których większość użytkowników smartfonów w ogóle nie korzysta.

Takie aplikacje zabierają sporo miejsca - zwłaszcza w tańszych wersjach telefonów. Czy można sobie z tym poradzić? Tak! Jednym z rozwiązań jest zakup urządzenia z czystym Androidem, pozbawionym zbędnych dodatków.

Jeśli jednak nie jest to możliwe, można spróbować wyłączyć lub odinstalować niepotrzebne aplikacje. Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Wystarczy skorzystać z opcji "Odinstaluj albo Wyłącz bloatware". Jak to zrobić? Na początek trzeba wejść w opcję "Ustawienia" na swoim smartfonie.

Jak odinstalować aplikacje w Ustawieniach?

Najpierw powinno się sprawdzić, co można zrobić z konkretną, niechcianą aplikacją na Androida.

W tym celu należy wejść w "Ustawienia" > "Aplikacje" > "Menedżer Aplikacji". Teraz wystarczy znaleźć aplikację, którą dobrze byłoby odinstalować, i wybrać ją. Jeśli przycisk "Odinstaluj" stanie się widoczny, można z niego skorzystać.

A jeśli nie ma opcji "Odinstaluj aplikację" w "Ustawieniach"? Pozostaje wyłączenie niechcianej aplikacji. Aby to zrobić, należy wejść w opcję "Ustawienia", wybrać zakładkę "Aplikacje i Menedżer Aplikacji".

Następnie trzeba kliknąć w nazwę wybranej do wyłączenia aplikacji. Zamiast opcji "Odinstaluj" widoczne będą inne: "Wyłącz" i "Wymuś zatrzymanie". Najpierw dobrze jest wybrać opcję "Wymuś zatrzymanie", a dopiero potem "Wyłącz". Dzięki temu aplikacja zniknie z listy, a jej uruchomienie nie będzie możliwe.

Jak przywrócić wyłączone lub usunięte aplikacje?

Wszystkie aplikacje, które zostały wyłączone za pomocą opcji "Odinstaluj albo Wyłącz bloatware", można przywrócić, jeśli użytkownik zmieni co do nich zdanie.

Odinstalowane aplikacje trzeba będzie zainstalować ponownie. W tym celu należy wybrać Sklep Play i w menu opcji kliknąć "Moje gry i aplikacje". Teraz trzeba przejść do zakładki "Biblioteka", znaleźć wybraną aplikację i kliknąć "Zainstaluj".

Jak przywrócić wyłączone aplikacje? Metoda działania jest dokładnie taka sama. Różnica polega jedynie na tym, że w "Bibliotece", zamiast opcji "Zainstaluj", trzeba kliknąć "Włącz".

Inne sposoby na optymalizację smartfona z Androidem

Jak jeszcze można usprawnić pracę swojego telefonu? Inne sposoby na optymalizację smartfona z Androidem to np. zachowanie zapasu wolnej pamięci albo zmiana skali animacji.

Całkiem sporą ilość wolnej pamięci można najczęściej odzyskać po usunięciu niepotrzebnych zdjęć oraz zapomnianych plików.

Warto więc w tym celu przejrzeć folder "Pobrane" i sprawdzić, które pliki można usunąć. Zwykle znajdują się tam pliki instalacyjne oraz wiele dokumentów pobranych kiedyś (czasem zupełnie przypadkowo) i zapomnianych.

Dobrze jest też co jakiś czas przejrzeć galerię zdjęć. Bardzo często znajduje się w niej sporo filmików, które można usunąć albo bardzo podobnych do siebie zdjęć.

Sposobem na optymalizację smartfona z Androidem jest też zmiana skali animacji. Aby to zrobić, trzeba wejść w "Ustawienia", a potem w "Informacje o urządzeniu". Teraz trzeba znaleźć numer kompilacji systemu i szybko kilkukrotnie w niego kliknąć. Pojawi się wówczas komunikat "Jesteś teraz programistą/deweloperem!".

W tym momencie należy jeszcze raz wejść w "Ustawienia" i znaleźć zakładkę "Opcje Programistyczne". Po jej wybraniu wyświetlą się 3 możliwości: "Skala okna animacji", "Skala przemiany animacji" oraz "Skala czasu trwania animacji". Każda z nich jest ustawiona domyślnie na 1x. Tę wartość można jednak wyłączyć albo zmniejszyć na 0,5x w każdej opcji. Zdecydowanie przyspieszy to działanie smartfona.

Dobrym nawykiem jest też trzymanie w pamięci najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Większość osób zamyka aplikacje po skorzystaniu z nich - takie działanie co prawda zwalnia nieco pamięci, ale nie przyspiesza działania telefonu. Dużo lepiej więc po prostu trzymać ulubione aplikacje w pamięci - dzięki temu po ich wybraniu uruchomią się niemal natychmiast! Nie będzie trzeba czekać na ich ponowne załadowanie się. W ten sposób można oszczędzić każdorazowo nawet kilkanaście sekund!

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas