Chcą sadzić drzewa w Arktyce. Naukowcy alarmują
Niektóre środowiska proponują zalesianie Arktyki jako sposób na walkę z globalnym ociepleniem. Niemniej, naukowcy z całego świata podają, że działania te mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Badacze apelują o przemyślane podejście i zrozumienie złożoności klimatycznych zjawisk.
Obsadzanie Arktyki drzewami. Naukowcy alarmują
Arktyka obejmuje wiele terenów - są to części Finlandii, Kanady, Norwegii, Rosji i Szwecji, do tego Alaskę, Grenlandię, Islandię oraz Ocean Arktyczny. Wielkie plany sadzenia drzew na Grenlandii, Islandii oraz na Alasce w celu redukcji globalnego ocieplenia spotkały się z szeregiem uwag ze strony naukowców. Najnowsze badania wskazują bowiem, że sadzenie drzew w Arktyce to duży błąd.
Zespół badaczy z różnych zakątków świata opublikował niedawno w "Nature Geoscience" wyniki swoich badań, które wskazują, że sadzenie drzew nie jest rozwiązaniem problemu klimatycznego na północnych szerokościach geograficznych. "Takie działania mogą wręcz przynieść więcej szkody niż pożytku", apelują eksperci.
Takie rozwiązanie zaszkodzi, zamiast pomagać
Eksperci wskazują, że sadzenie drzew w Arktyce powoduje odwrotne to zamierzonych skutki - wpływa na ocieplenie.
- Sadzenie drzew stało się popularnym rozwiązaniem w celu łagodzenia zmian klimatu, ze względu na zdolność drzew do gromadzenia węgla w biomasie i tym samym zmniejszania antropogenicznego wzbogacania atmosfery CO2. Ponieważ warunki wzrostu drzew rozszerzają się wraz z globalnym ociepleniem, wprowadzono projekty sadzenia drzew w regionach najwyższych północnych szerokości geograficznych. Jednak kilka linii dowodów sugeruje, że sadzenie drzew na wysokich szerokościach geograficznych jest niekorzystne dla łagodzenia zmian klimatu - podają badacze.
Naukowcy jako argumenty przemawiające za zaprzestaniem ruchów na rzecz obsadzenia Arktyki drzewami przedstawiają m.in. kwestię albedo. To zdolność odbijania światła przez daną powierzchnię. Obsadzenie drzewami tych terenów sprawi, że albedo Arktyki zostanie obniżone, co spowoduje topnienie większej ilości śniegu.
Konieczne są lepsze rozwiązania klimatyczne
Ponadto ważną kwestią jest sam węgiel. "W glebach Arktyki jest więcej węgla niż we wszystkich drzewach na Ziemi razem wziętych, a to obejmuje każdy las deszczowy w tropikach", alarmują eksperci. Uprawa drzew w Arktyce może według nich spowodować uwolnienie części tego węgla.
- Pomimo natychmiastowych perspektyw ekonomicznych, jakie może przedstawiać sadzenie drzew na północy, podejście to nie stanowi ważnej strategii łagodzenia ocieplenia klimatu ani w Arktyce, ani w większości regionu lasów borealnych. Zamiast tego wzywamy do systemowego rozważenia rozwiązań klimatycznych, które są zakorzenione w zrozumieniu całego zestawu istotnych procesów systemu Ziemi. Jest to kluczowe, aby uniknąć wdrożenia nieskutecznych lub nawet kontrproduktywnych strategii łagodzenia ocieplenia klimatu w regionach arktycznych i borealnych - apelują naukowcy.