Coraz więcej gazu cieplarnianego w atmosferze. To nie CO2

Satelity rejestrują gwałtowny wzrost stężenia HFC-125. Jest go znacznie więcej niż na początku XXI w. To silny gaz cieplarniany, używany jako czynnik chłodniczy.

Gazy cieplarniane to ogromny problem dla Ziemi
Gazy cieplarniane to ogromny problem dla Ziemi123RF/PICSEL

HFC-125 chemicznie należy do grupy hydrofluorowęglowodorów, ale prościej mówiąc – jest jednym z gazów cieplarnianych, który w coraz większym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 20 lat jego stężenie wzrosło wykładniczo. Należy do trzech najczęściej stosowanych w Kanadzie HFC — związków regulowanych przez poprawkę do Protokołu montrealskiego, międzynarodowego traktatu mającego na celu ochronę warstwy ozonowej Ziemi. Chociaż HFC nie niszczą warstwy ozonowej, przyczyniają się do ocieplenia planety.

W związku z tym grupa badawcza z University of Waterloo, działająca na podstawie umowy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną, jako pierwsza zmierzyła z kosmosu stężenie w atmosferze HFC-125, wodorofluorowęglowodoru (HFC) powszechnie występującego w gaśnicach i komercyjnych systemach chłodniczych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer.

Przez kilka lat naukowcy mierzyli spadek ilości substancji niszczących warstwę ozonową i stopniową jej odbudowę. Teraz skupiają się na pomiarze HFC-125 na poziomie globalnym na wysokości 11-25 km, tj. od górnej warstwy troposfery, przez tropopauzę, do mniej więcej połowy stratosfery (obejmując znajdującą się w niej warstwę ozonową).

Nasz satelita zbierał dane od 2004 r. i odkryliśmy, że stężenie HFC-125 w atmosferze jest obecnie prawie 10 razy wyższe
Dr Peter Bernath, profesor na Wydziale Nauk Ścisłych w Waterloo i naukowiec misji Atmospheric Chemistry Experiment

- Dzięki nowym międzynarodowym regulacjom mamy nadzieję wkrótce zaobserwować spadek tego rosnącego wskaźnika HFC-125, tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniej regulowanych czynników chłodniczych - dodał naukowiec.

Prowadzone obserwacje dostarczą klimatologom więcej informacji pozwalających dokładniej przewidywać zmiany klimatu, ale też ujawnią więcej informacji na temat reakcji chemicznych zachodzących w stratosferze. Wcześniejsze pomiary obejmowały jedynie poziom gruntu oraz położone wyżej warstwy.

Źródło: University of Waterloo
Literatura: R. Dodangodage et al, The first satellite measurements of HFC-125 by the ACE-FTS: Long-term trends and distribution in the Earth's upper troposphere and lower stratosphere, Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer (2024).DOI: 10.1016/j.jqsrt.2024.109218

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas