Coraz więcej gazu cieplarnianego w atmosferze. To nie CO2
Satelity rejestrują gwałtowny wzrost stężenia HFC-125. Jest go znacznie więcej niż na początku XXI w. To silny gaz cieplarniany, używany jako czynnik chłodniczy.
HFC-125 chemicznie należy do grupy hydrofluorowęglowodorów, ale prościej mówiąc – jest jednym z gazów cieplarnianych, który w coraz większym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 20 lat jego stężenie wzrosło wykładniczo. Należy do trzech najczęściej stosowanych w Kanadzie HFC — związków regulowanych przez poprawkę do Protokołu montrealskiego, międzynarodowego traktatu mającego na celu ochronę warstwy ozonowej Ziemi. Chociaż HFC nie niszczą warstwy ozonowej, przyczyniają się do ocieplenia planety.
W związku z tym grupa badawcza z University of Waterloo, działająca na podstawie umowy z Kanadyjską Agencją Kosmiczną, jako pierwsza zmierzyła z kosmosu stężenie w atmosferze HFC-125, wodorofluorowęglowodoru (HFC) powszechnie występującego w gaśnicach i komercyjnych systemach chłodniczych. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer.
Przez kilka lat naukowcy mierzyli spadek ilości substancji niszczących warstwę ozonową i stopniową jej odbudowę. Teraz skupiają się na pomiarze HFC-125 na poziomie globalnym na wysokości 11-25 km, tj. od górnej warstwy troposfery, przez tropopauzę, do mniej więcej połowy stratosfery (obejmując znajdującą się w niej warstwę ozonową).
Nasz satelita zbierał dane od 2004 r. i odkryliśmy, że stężenie HFC-125 w atmosferze jest obecnie prawie 10 razy wyższe
- Dzięki nowym międzynarodowym regulacjom mamy nadzieję wkrótce zaobserwować spadek tego rosnącego wskaźnika HFC-125, tak jak miało to miejsce w przypadku wcześniej regulowanych czynników chłodniczych - dodał naukowiec.
Prowadzone obserwacje dostarczą klimatologom więcej informacji pozwalających dokładniej przewidywać zmiany klimatu, ale też ujawnią więcej informacji na temat reakcji chemicznych zachodzących w stratosferze. Wcześniejsze pomiary obejmowały jedynie poziom gruntu oraz położone wyżej warstwy.
Źródło: University of Waterloo
Literatura: R. Dodangodage et al, The first satellite measurements of HFC-125 by the ACE-FTS: Long-term trends and distribution in the Earth's upper troposphere and lower stratosphere, Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer (2024).DOI: 10.1016/j.jqsrt.2024.109218
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!