Kometa jasna jak Wenus. Pokaże nam się po 160 tys. lat
Kometa C/2024 G3 (Atlas) znajduje się obecnie bardzo blisko Słońca. Już wkrótce będzie ją można oglądać także z Ziemi. Obiekt pochodzi z Obłoku Oorta, a więc odległego obszaru w Układzie Słonecznym. Kometa C/2024 G3 (Atlas) może stać się nawet tak jasna jak Wenus. Czy zobaczymy ją także w Polsce?
Jesień zeszłego roku zapewniła nam na niebie zjawiskową kometę C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, którą można było oglądać także w Polsce. W październiku internet został wręcz zalany zdjęciami i filmami tego obiektu. Przed nami możliwość zaobserwowania kolejnej komety, którą odkryto zaledwie niespełna rok temu. Jest nią obiekt sklasyfikowany pod nazwą C/2024 G3 (Atlas).
Kometa C/2024 G3 (Atlas) jasna jak Wenus
C/2024 G3 (Atlas) to obiekt odkryty 5 kwietnia 2024 r. Udało się go odnaleźć z wykorzystaniem systemu ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Jest to kometa nieokresowa oraz ekstremalnie jasna. To oznacza, że na nocnym niebie może pod tym względem być porównywalna z Wenus. Jak dobrze wiemy, pobliska planeta jest jednym z najjaśniejszych punktów na ziemskim niebie.
Kometa C/2024 G3 (ATLAS) wywodzi się z Obłoku Oorta, czyli rubieży Układu Słonecznego. Gdy ją odkryto, to znajdowała się około 4,38 jednostki astronomicznej od nas. Jedna z nich określa średnią odległość Ziemi od Słońca i jest to niespełna 150 mln km. Jej jasność wynosiła wtedy około 19 magnitudo.
Obecnie obiekt znajduje się dosyć blisko Słońca. To nie tylko utrudnia obserwacje z Ziemi, ale też wystawia kometę na zagrożenie. Pamiętajmy, że C/2024 G3 (ATLAS) jest w dużym stopniu zbudowana z lodu. Promienie słoneczne sprawiają, że ulega on topieniu i m.in. dzięki temu mamy okazję podziwiać charakterystyczny warkocz ciągnący się za kometą.
Kometa C/2024 G3 (ATLAS) ma minąć Słońce w odległości zaledwie około 13 mln km. To ponad 10 razy bliżej niż orbita Ziemi. Jak nietrudno się domyślić, obiekt zostanie wystawiony na trudne warunki i dlatego określa się go jako "sungrazer". To oznacza, że gwiazda Układu Słonecznego może go doprowadzić do dezintegracji.
Czy kometa C/2024 G3 (Atlas) będzie widoczna z Polski?
Cóż… odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Prawdopodobieństwo jest dosyć niewielkie, ale nie można tego zupełnie wykluczyć. Tym razem kometa ma być lepiej widoczna na południowej półkuli naszego globu. W kraju warunki mogą być niewystarczające.
Jeśli jednak jasność komety wzrośnie do ponad -3,5 magnitudo, to istnieje szansa na zobaczenie jej z Polski. Obserwacje utrudnia niska odległość kątowa od gwiazdy Układu Słonecznego. Jeśli szansa na dostrzeżenie się pojawi, to najpewniej tuż przed wschodem lub po zachodzie Słońca.
Obiekt jest śledzony z wykorzystaniem koronografu SOHO. Ponadto 11 stycznia kometa została uchwycona z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdjęcie zrobił astronauta NASA Don Pettit, który niejednokrotnie zdołał zarejestrować na ISS niesamowite widoki.
W ramach ciekawostki warto dodać, że kometa C/2024 G3 (Atlas) pojawia się niezwykle rzadko. Następuje to raz na 160 tys. lat!
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!