Księżyc oddala się od Ziemi. Jakie konsekwencje nam grożą?

Księżyc okrąża Ziemię, ale nie robi tego ciągle w tej samej odległości. Mało tego, bo Srebrny Glob z każdym rokiem oddala się od naszej planety. Czy to może mieć konsekwencje dla naszego świata? Okazuje się, że tak i oddalający się Księżyc wpłynie na długość ziemskich dni.

Księżyc oddala się od Ziemi. Jakie konsekwencje nam grożą?
Księżyc oddala się od Ziemi. Jakie konsekwencje nam grożą?zzoplanet123RF/PICSEL

Księżyc orbituje wokoło Ziemi od kilku mld lat. Obecnie Srebrny Glob znajduje się średnio 384 399 km od planety i jest to mniej więcej 30 razy więcej od średnicy naszego świata. Taka sytuacja nie zawsze miała miejsce, bo naturalny satelita oddala się od nas. Czy może to nieść jakieś konsekwencje?

Księżyc oddala się od Ziemi każdego roku

Zacznijmy od tego, że Księżyc cały czas oddala się od Ziemi i naukowcy wyliczyli, że każdego roku odległość ta zwiększa się o 3,8 cm. W skali kosmicznych odległości to bardzo niewiele, bo czym są centymetry w porównaniu do setek tysięcy kilometrów? Za naszego życia skutki nie będą odczuwalne, ale w czasie liczonym w milionach lat już tak.

Zagadnienie zbadał zespół naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison oraz Université du Québec. Wiadomo, że odległość Księżyca od Ziemi ma wpływ na oddziaływanie obu obiektów pomiędzy sobą. Odpowiadają za to m.in. siły pływowe. Wraz ze zwiększaniem odległości ulegają one zmianom.

Oddalający się Księżyc wydłuży ziemskie dni

Księżyc od samego początku ma wpływ na długość ziemskich dni. Około 1,4 mld lat temu doba na naszej planecie trwała 18 godzin. Dziś są to 24 godziny. Oddalający się od planety Srebrny Glob sprawi, że dni ulegną kolejnemu wydłużeniu.

Doba na Ziemi ma trwać 25 godzin i z wyliczeń naukowców wynika, że taka sytuacja na planecie będzie miała miejsce za około 200 mln lat. Zjawisko to wyjaśnił Stephen Meyers, profesor geologii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison.

W miarę jak Księżyc się oddala, Ziemia staje się jak wirujący łyżwiarz figurowy, który zwalnia, gdy wyciąga ręce.
Stephen Meyers z Uniwersytetu Wisconsin-Madison

Jeśli więc narzekaliśmy na zbyt krótką dobę, to z czasem ulegnie ona wydłużeniu. Oczywiście nie dożyjemy tego momentu i trudno powiedzieć, czy ludzie będą w ogóle jeszcze istnieć. 200 mln lat to szmat czasu i wszystko może się zdarzyć.

Warto dodać, że Księżyc powstał kilka mld lat temu. Prawdopodobnie w początkowej fazie formowania się Ziemi, czyli około 4,5 mld lat temu. Najpopularniejsza teoria związana z powstaniem Srebrnego Globu zakłada uderzenie w naszą planetę ogromnego ciała wielkością zbliżonego do Marsa.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas