Mars ma "uśmiechniętą buźkę". Może skrywać oznaki życia
Mars ma na powierzchni różne struktury i niektóre z nich są nietypowe. Z pewnością zalicza się do nich "uśmiechnięta buźka" przypominająca emotikonę. Sonda ExoMars należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej przechwyciła ją na zdjęciu. Naukowcy twierdzą, że to miejsce może skrywać oznaki pradawnego życia.
Zapewne nie raz słyszeliście o dziwnych strukturach na Marsie? Niedawno ponownie zrobiło się głośno w kwestii występujących tam "pająków". Teraz mamy okazję zobaczyć na zdjęciu coś, co znajduje się na powierzchni Czerwonej Planety i przypomina "uśmiechniętą buźkę".
Uśmiechnięta buźka uchwycona na Marsie przez sondę ExoMars
Zdjęcie tej tajemniczej struktury na powierzchni Marsa zrobiła sonda ExoMars Trace Gas Orbiter należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na obrazie widać złoża soli chlorkowej, które "świecą" w kierunku statku, ale jest to widoczne jedynie w określonych warunkach. Obiekt przypomina emotikonę uśmiechniętej buźki. Co to takiego?
W rzeczywistości jest to pozostałość po wyschniętym jeziorze, które kiedyś musiało znajdować się w tym miejscu Marsa. Prawdopodobnie zbiornik wysechł już kilka mld lat temu, gdy Czerwona Planeta była stosunkowo młoda i panujący na niej klimat bardziej przypominał to, co znamy na Ziemi.
Warto dodać, że takie struktury normalnie nie są widoczne gołym okiem. Zdjęcie z sondy ExoMars agencji ESA to efekt dostępnych instrumentów, w tym umożliwiających obrazowanie w podczerwieni. Stąd też taki, a nie inny widok, gdyż wtedy sole przyjmują zabarwienie różowe lub fioletowe.
Mars może w tym miejscu skrywać oznaki pradawnego życia
Zdjęcie zrobiono w ramach projektu katalogowania złóż soli chlorkowych na Marsie. Na Czerwonej Planecie jest ich całkiem sporo. Naukowcy zidentyfikowali 965 takich obszarów, które mają różną wielkość — od 300 do 3 tys. metrów szerokości.
Badacze twierdzą, że są to odpowiednie miejsca do poszukiwania oznak pradawnego życia, które w takich obszarach mogło zostać dobrze zakonserwowane. Uczeni uważają, że jest to idealny "cel eksploracji astrobiologicznej".
Mars niegdyś bardziej przypominał Ziemię i na jego powierzchni było wiele wody. Jednak 2-3 mld lat temu Czerwona Planeta ją utraciła (zapewne wraz z polem magnetycznym), co spowodowało duże zmiany klimatu. Te doprowadziły do sytuacji znanej dziś, gdy świat ten jest suchy i jałowy. Mimo to niedawne badania zasugerowały, że ocean wodny może skrywać się kilkanaście kilometrów pod powierzchnią.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.