Naukowcy odkryli nowy gatunek tytanozaura. Jego kość udowa jest większa od człowieka

Nowy rodzaj tytanozaura został odkryty w Patagonii w Argentynie. W trakcie badań okazało się, że jego kość udowa jest wielkości… człowieka. Co wiemy o nowym gatunku dinozaura?

W Argentynie naukowcy odkryli kości mierzące około 1,9 m długości. Należą do nowego gatunku
W Argentynie naukowcy odkryli kości mierzące około 1,9 m długości. Należą do nowego gatunku123RF/PICSEL

W trakcie badań w północno-zachodniej Patagonii badacze odkryli nowy gatunek gigantycznego tytanozaura, który pochodził z górnej kredy - dinozaur otrzymał nazwę Chucarosaurus diripienda. Badacze podkreślają, że znaleziska tego typu są niezwykle rzadkie.

W górnokredowych warstwach skalnych odnaleziono elementy wyrostka robaczkowego i "stosunkowo smukłe" kości udowe o długości około 1,9 m - jest to znacznie więcej niż średni wzrost mężczyzn w Polsce, czyli 177,3 cm i kobiet 164,4 cm. Badacze podkreślają, że odnalezione szczątki szkieletu odznaczają się niezwykłą różnorodnością morfologiczną, która jest niespotykana w opisywanych do tej pory innych gatunkach.

Nowoodkryty gatunek stąpał po Ziemi około 94 mln lat temu i zaliczany jest do kolosozaurów i znajduje się tuż obok argentynozaura, notokolosa, patagotitana i puertazaura.

Jak powiedział Federico Agnolin z Museo Argentino de Ciencias Naturales "Bernardino Rivadavia" dla Sci News: - Pomimo tego, że jest to dobrze zbadany region, do tej pory gigantyczne dinozaury były nieznane w osadach mezozoicznych z prowincji Río Negro. Chucarosaurus diripienda wykazuje unikalną kombinację cech wskazujących, że kości wyrostka robaczkowego, kość udowa, kość kulszowa i piszczelowa, wykazują niezwykłą różnorodność morfologiczną, większą niż wcześniej opisano, i są morfologicznie pouczające jako źródło danych filogenetycznych.

Naukowcy podkreślają, że praca z niekompletnymi szkieletami bardzo utrudnia formułowanie definicji cech dinozaurów. Sprawia to, że nowe znalezisko jest "ekscytującą okazją do wypełnienia luk" w naszej wiedzy. Z drugiej strony nowe odkrycia mogą stworzyć nowe drogi w interpretacjach.

Autorzy mówią: "Podsumowując, obecne odkrycie poprawia naszą wiedzę na temat różnorodności kolosozaurów [...] wskazując, że rozmieszczenie i zróżnicowanie gatunków jest dalekie od zadowalającego poznania". Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Cretaceous Research.

Tytanozaury - grupa olbrzymich dinozaurów

Tytanozaury zaliczane są do zauropodów i były jednymi z największych istniejących zwierząt w dziejach naszej planety. Odżywiały się drzewami iglastymi, sagowcami i roślinami jednoliściennymi (w tym palmami i trawami). Długość ich ciała osiąga prawie 40 m, z kolei ich waga mogła osiągać nawet 60 ton, chociaż badacze sugerują, że argentynozaur mógł ważyć od 60 do 88 t.

Składane jaja były stosunkowo niewielkie jak na rozmiary dorosłych osobników, gdyż ich średnica wynosiła maksymalnie 12 cm. Na podstawie odcisków skóry odnalezionych ze skamieniałościami, badacze stwierdzili, że skóra wielu gatunków tytanozaurów posiadała "pancerz", który zbudowany jest z łusek przypominających paciorki.

Dostawa z cyfrowym uśmiechem. Japonia inwestuje w autonomiczne robotyAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas