Naukowcy stworzyli nową symulację 3D. Dotyczy potężnych trzęsień ziemi
Symulacja opracowana przez naukowców z KAUST może poprawić sposób, w jaki rozumiemy i przewidujemy megatrzęsienia ziemi. Model pozwala na obserwację wzorców drgań, które powodują większe zniszczenia. Wyniki badań mogą pomóc w dokładniejszym przewidywaniu zagrożeń.

Zaawansowana symulacja 3D daje obraz powstawania megatrzęsienia ziemi
Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha (KAUST) w Arabii Saudyjskiej opracowali przełomowe narzędzie - zaawansowaną symulację 3D, która szczegółowo przedstawia, jak dochodzi do potężnych trzęsień ziemi, takich jak katastrofa w Turcji i Syrii z 2023 r.
Nowa symulacja 3D oferuje bardziej szczegółowy i dokładny obraz tego, jak może dochodzić do tzw. megatrzęsienia ziemi. Wykorzystanie informacji wynikających z tej symulacji może wpłynąć na lepsze zrozumienie intensywnych wstrząsów, przyszłe prognozowanie zniszczeń i podejmowanie lepszych kroków w celu ochrony ludności i architektury miast.
Model uwzględnia powstanie uskoku podczas trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
Zespół badawczy, kierowany przez profesora Martina Maia i naukowca Bo Li stworzył model, który wykorzystuje rzeczywiste dane z niszczycielskiego trzęsienia z 2023 r. Zdarzenie to było nietypowe ze względu na swoją strukturę. Doszło do rzadko spotykanej sytuacji: dwóch potężnych wstrząsów następujących niedługo po sobie.
Pierwszy wstrząs doprowadził do powstania ponad 300-kilometrowego uskoku, a kilka godzin później nastąpił drugi silny wstrząs, pogłębiający zniszczenia.
Dzięki specjalnemu modelowaniu z uwzględnieniem wszystkich zmiennych udało się uchwycić niszczycielską moc podwójnego trzęsienia ziemi. Specjaliści sugerują, że to pierwsza tak realistyczna i umożliwiająca szeroki zakres obserwacji symulacja.

Obserwacja tych zjawisk może pomóc lepiej przewidywać zagrożenia
Naukowcy odkryli, że pęknięcia gruntu mogą poruszać się bardzo szybko, co koreluje z silniejszymi wstrząsami, a struktura ziemi ma duży wpływ na to, jak te wstrząsy się rozprzestrzeniają. Specjaliści sugerują, że jest to podobne do efektu sonic boom, który występuje, gdy obiekt porusza się szybciej niż prędkość dźwięku.
Model pokazuje, w jaki sposób takie zmiany prędkości mogą zmienić wzór wstrząsów gruntu i spowodować wzmocnione wstrząsy daleko od epicentrum trzęsienia ziemi. Nowe obserwacje wskazują na złożone wzorce drgań, które często wiążą się z większymi zniszczeniami i wyższą liczbą ofiar, a wyciągnięte z symulacji wnioski mogą pomóc w dokładniejszym przewidywaniu zagrożeń związanych z trzęsieniami ziemi. Zespół opublikował wyniki swoich badań w czasopiśmie Communications Earth & Environment.