Skuteczne sposoby na kaca. Gdy święta wjechały za mocno

Po świętach i różnych innych zakrapianych uroczystościach mogą dopaść nas niepożądane konsekwencje. To zatrucie alkoholowe, czyli ból głowy, nudności i nie tylko. Czy da się to pokonać? Zdecydowanie tak. Oto najlepsze sposoby na kaca, które zneutralizują skutki dnia poprzedniego.

Ból głowy i sposoby na kaca. Jak sobie pomóc?
Ból głowy i sposoby na kaca. Jak sobie pomóc?123RF/PICSEL

Jak poradzić sobie z kacem?

Często po świętach, urodzinach i innych imprezach dokuczają nam skutki zbyt intensywnego imprezowania. Nie chodzi tu wyłącznie o brak snu, ale również nadmierne korzystanie z substancji niekoniecznie pożądanych przez nasz organizm. O ile wieczorem pozwalają się rozluźnić i spędzić miło czas, to następnego dnia dają o sobie znać w zdecydowanie nieprzyjemny sposób. Kac to reakcja naszego organizmu na nadmierne spożycie alkoholu - boli głowa, światło razi, dźwięki dokuczliwie uderzają po uszach i nie tylko. Konsekwencji może być sporo i żadna z nich nie jest choćby w najmniejszym stopniu przyjemna.

Jaki jest najlepszy sposób na kaca? Nie pić - ale po fakcie łatwo mówić, ciężko jednak cofnąć czas i podjąć inne decyzje. Dlatego trzeba radzić sobie ze skutkami, zamiast chronić przed nimi zawczasu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby zneutralizować nieprzyjemne okoliczności i pomóc naszemu ciału wrócić do ładu we względnie krótkim czasie. O czym musimy pamiętać podczas zwalczania kaca? Jest kilka przydatnych rzeczy, które nam pomogą.

Co pić na kaca? Nie tylko woda

Kluczowym elementem zwalczania kaca jest odpowiednie nawadnianie. Pić powinniśmy dużo i często, dawkując sobie liczne mniejsze porcje napojów. Najlepszym wyborem jest woda mineralna, choć dobrze jest dodać do niej sok z cytryny. To pozwoli nam stanąć na nogi z uwagi na intensywny smak, ale przy okazji skutecznie nawodni nasz organizm. Jednym z powodów bólu głowy jest częściowe odwodnienie, a woda z sokiem z cytryny szybko przedostanie się do naszego organizmu i zacznie działać cuda. Smakuje nieźle, jest orzeźwiająca i zdrowa - zawiera bowiem naturalne cukry.

Unikajmy słodzonych napojów gazowanych, niekoniecznie dobrym wyborem będzie też mocna kawa. W zamian wybierzmy napoje izotoniczne nawadniające organizm, zieloną herbatę, a nawet wyroby mleczarskie - kefir lub maślanka to coś, za co nasz organizm na pewno nam podziękuje. Ma być naturalnie i tak, aby przyjmowane płyny pomagały odbudować organizm nadszarpnięty alkoholem.

Jedzenie na kacu. Co zjeść po imprezie?

Na kacu często nie mamy ochoty niczego wkładać do ust. Chociaż może być ciężko się przekonać, to dobry posiłek jest kluczowy, aby nasze ciało wróciło do ładu po imprezie. Klasyczny i kultowy jest rosół na kaca. Ciepła zupa z dużą ilością tłuszczu i dodatków (np. warzywa oraz mięso) postawią nas na nogi, dostarczając organizmowi siłę i elementy do przetrawienia resztek trucizny w ciele. Nieźle sprawdzają się też jajka na miękko.

Nie zapominajmy również o owocach. Zawarta w nich fruktoza wesprze organizm w rozkładaniu i metabolizmie resztek alkoholu, dodatkowo witamina C pozwoli nam szybciej uporać się ze skutkami nadmiernego imprezowania. Jasne, z jedzeniem może być ciężko - ale efekty są warte tego, aby zmusić się do porannego posiłku.

Lek na kaca? Jest pewien problem

Wbrew niektórym opiniom, lek na kaca nie istnieje. Jasne, możemy nabyć środki pokroju alka prim czy acc na kaca, ale ostatecznie ich rolą jest jedynie złagodzenie objawów. Lek zawierający kwas acetylosalicylowy ma na celu łagodzenie objawów bólowych i gorączkowych, nie sprawi jednak, że zneutralizowana zostanie przyczyna.

Musimy w związku z tym odpocząć, pić dużo wody, spożywać właściwe posiłki i dać sobie czas. Nie ma tabletki, która pozwoli za jednym dotknięciem pomóc nam z pozbyciem się skutków imprezowania.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas