W tym kraju ludzie żyją dłużej i lepiej. Co jest powodem?

Każdy kraj jest inny, choć niektóre mają ze sobą wiele wspólnego - na przykład państwa, w których mówi się w tym samym języku. Taką grupą z pewnością są kraje anglojęzyczne. Chociaż mają sporo cech wspólnych, to niektóre rzeczy mocno je różnią. Na przykład... średnia długość życia.

Jeden język, różne statystyki

Niektóre grupy państw, które są ze sobą szczególnie powiązane, mają naprawdę wiele cech wspólnych. Tak jest w przypadku Wielkiej Brytanii i byłych kolonii imperium, które dziś (choć niepodległe), to wciąż stanowią swoistą rodzinę na mapie świata. Anglia, Szkocja, Kanada czy Australia - niby różne, ale mówiące w tym samym języku narody są ze sobą powiązane.

Taka sytuacja to zdecydowanie ciekawy obszar badań dla naukowców, którzy doszukują się podobieństw, różnic i zależności między narodami. A tak się składa, że w przypadku krajów anglojęzycznych występuje dość ciekawa przypadłość. Okazuje się bowiem, że zwłaszcza jeden z narodów cieszy się długim i szczęśliwym życiem. To interesujące o tyle, że w tym państwie zaskakująco wiele zwierząt i owadów próbuje nam zrobić krzywdę.

Reklama

Tam żyją długo i szczęśliwie

Jak wynika ze statystyk, Australia może pochwalić się nadspodziewanie wysoką średnią długością życia, jak i samą jego jakością. Odległy od Europy kraj przewyższa inne państwa anglojęzyczne, co mocno zainteresowało badaczy. W przypadku Australijczyków oczekuje się, że średnio mieszkaniec dożyje nieco ponad 84 roku życia. To daje im 6. miejsce w rankingu globalnym, gdzie ustępują jedynie takim miejscom, jak Hong Kong, Japonia, Korea Południowa, Polinezja Francuska i Szwajcaria.

A jak prezentuje się Zjednoczone Królestwo? Według rankingu na worldometers.com UK zajmuje dopiero 37. miejsce ze średnią długością życia na poziomie 81,45 lat. Lepiej jest z kolei w Kanadzie, która uplasowała się na 20. lokacie (82.72) i Nowej Zelandii - 27. miejsce, 82.25 lat.

Co stoi za dominacją Australii na tym polu? Do głowy może nam przyjść bogate społeczeństwo - ale z drugiej strony, Kanada czy UK to również rozwinięte i majętne narody. Odpowiedzi na to pytanie postanowiła poszukać grupa naukowców i badaczy z Pennsylvania State University i University of Southern California.

Przepis na długie życie

Na wstępie naukowcy wyszczególnili badaną grupę państw, które mają wiele cech wspólnych. Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia, Kanada, Wielka Brytania i Irlandia to m.in. wspólny język, podobne cechy kulturowe czy "historycznie duży poziom nierówności dochodów". Chociaż cech wspólnych jest wiele, to oczekiwana średnia długość życia obywateli mocno się różni. W przypadku Australii odkryto kilka różnic względem pozostałych krajów. Jedną z nich jest mniejszy odsetek śmierci poniesionych w wyniku broni palnej, przemocy fizycznej czy narkotyków.

Ale to nie wszystko, bo kraj ten może poszczycić się znacznie mniejszym odsetkiem umierających z powodu chorób krążenia, nowotworów i układu oddechowego. Rozwinięty system badań przesiewowych pozwala skutecznie odkrywać przypadki chorych w relatywnie wczesnym stadium, co pozwala skuteczniej aplikować metody leczenia. Idąc dalej, nie powoduje to aż takiego ciężaru dla ochrony zdrowia na późniejszych etapach. Leczenie, z uwagi na szybkie wykrywanie, przebiega łagodniej i skuteczniej.

Ostatecznie Australia radzi sobie świetnie nie tylko w porównaniu do krajów anglojęzycznych, ale również i w skali świata. Ochrona zdrowia, która jest mądrze zorganizowana i zarządzana jest idealnym sposobem na zapewnienie obywatelom życia dobrej jakości.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Australia | Wielka Brytania | życie | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy