Woda na Księżycu. Naukowcy odkryli, że na powierzchni jest "wszędzie"
Księżyc ma wodę, co wiadomo od dawna. Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym Srebrnego Globu i doszukali się oznak zasobu w wielu regionach. Również tych, gdzie niekoniecznie się tego spodziewano w wyniku silniejszego oddziaływania promieni słonecznych. Woda na Księżycu może być całkiem powszechna.
Woda na Księżycu będzie niezbędna w przypadku planów budowy stacji badawczej. Wiemy, że jest to zasób występujący na Srebrnym Globie w wybranych miejscach. Nowe badania wskazują jednak na to, że na powierzchni naturalnego satelity Ziemi jest jej znacznie więcej.
Naukowcy przeprowadzili dogłębną analizę dostępnych map mineralogicznych. Badania wykazały, że woda oraz hydroksyl (inna cząsteczka składająca się z tlenu i wodoru) występują w miejscach na wszystkich szerokościach geograficznych oraz terenach Srebrnego Globu. Dotyczy to również tych obszarów, które cechują się dużym nasłonecznieniem.
Jest to o tyle ciekawe, że Księżyc na pierwszy rzut oka wydaje się być dosyć suchy i pozbawiony wilgoci. Z powierzchni tak to wygląda, bo przecież na Srebrnym Globie nie ma płynących rzek czy jezior. Lód można jednak znaleźć w kraterach księżycowych i starsze analizy wykazały, że całkiem spore jego zasoby mogą znajdować się w okolicy bieguna południowego.
Dane, które poddano niedawnym analizom, pochodzą z instrumentu Moon Mineralogy Mapper (M3), który umieszczono na statku kosmicznym Chandrayaan-1. Krążył on na orbicie Srebrnego Globu w 2008 oraz 2009 r. W trakcie misji zbierano dane spektroskopowe.
Naukowcy nie pozostawiają złudzeń. Tego typu odkrycie jest istotne nie tylko pod kątem badania ewolucji Księżyca, ale również pod względem przyszłych misji kosmicznych.
"Wiedza o tym, gdzie znajduje się woda, nie tylko pomaga zrozumieć historię geologiczną Księżyca, ale także to, gdzie astronauci mogą znaleźć wodę w przyszłości." - mówi mówi planetolog Roger Clark z Planetary Science Institute i dodaje: "Przyszli astronauci mogą znaleźć wodę nawet w pobliżu równika, wykorzystując te bogate w wodę obszary. Wcześniej uważano, że tylko region polarny, a w szczególności głęboko zacienione kratery na biegunach, to miejsca, w których można znaleźć wodę w dużych ilościach."
Warto jednak zauważyć, że analiza danych mineralogicznych wykazała, iż cząsteczki wody i hydroksylu są dosyć powszechne na różnych szerokościach geograficznych, tak jest ich mniej w morzach księżycowych.
Woda na Księżycu nie pozostaje jednak na stałe. W miejscach odsłoniętych jest stopniowo (co trwa miliony lat) niszczona przez promieniowanie wiatru słonecznego, co również ma duże znaczenie podczas szukania tego cennego zasobu.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.