Wygrał na loterii dzięki liczbom od ChatGPT. Teraz mówią o nim wszyscy

Pewien mężczyzna twierdzi, że udało mu się wygrać na loterii dzięki liczbom wygenerowanym przez chatbota AI ChatGPT. Co prawda wygrana nie jest imponująca, jednak sama strategia obrana podczas rozmowy z chatbotem jest ciekawa.

Dzięki popularnemu ChatGPT udało mu się wygrać na loterii
Dzięki popularnemu ChatGPT udało mu się wygrać na loterii123RF/PICSEL

Patthawikorn Boonrin z Tajlandii pochwalił się na swoim tiktoku, że dzięki popularnemu ChatGPT udało mu się wygrać na loterii. Twierdzi, że umieścił w systemie kilka hipotetycznych pytań i kilka zwycięskich liczb z poprzednich lat i w odpowiedzi otrzymał szereg liczb wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, były to: 57, 27, 29 i 99.

Należy jednak na wstępie podkreślić, że wygrana nie była jakoś szczególnie imponująca. Kwota wyniosła 2000 tajlandzkich batów, czyli jakieś 244 złote. I chociaż sama suma wygrana na loterii nie robi wrażenia, to informacja o tym, że wygrał dzięki ChatGPT, obiegła cały świat. To natomiast budzi dyskusje odnośnie do tego, czy rzeczywiście sztuczna inteligencja może w jakiś sposób pomóc nam wytypować zwycięskie liczby.

Czy można wygrać na loterii z pomocą sztucznej inteligencji?

Co ciekawe sam Chatbot od Open AI zaprzecza, jeżeli go zapytać, czy jest w stanie wygenerować zwycięskie liczby, na przykład w naszym rodzimym Lotto. Chat wygeneruje nam liczby, jednak będzie na każdym kroku potwierdzał, że nie gwarantuje wygranej, a liczby generuje losowo. Nie ma się co łudzić, że sztuczna inteligencja jest w stanie w jakiś magiczny sposób przewidzieć, jakie liczby zostaną wytypowane przy następnym losowaniu. Zakreślając liczby na kuponie od ChatGPT, osiągniemy taki sam rezultat, jak grając po prostu przez system "chybił trafił".

Chat wygeneruje nam liczby, jednak będzie na każdym kroku potwierdzał, że nie gwarantuje wygranejOpenAI ChatGPTdomena publiczna

Jednak od ChataGPT możemy uzyskać pewne wskazówki dotyczące zmaksymalizowania szansy na wygraną. Chodzi tutaj o statystyki. Na ten sam pomysł wpadła kiedyś pewna matematyczka ze Stanów Zjednoczonych, o której było głośno parę lat temu. Joan R. Ginther z Teksasu czterokrotnie zgarnęła główną wygraną w stanowej loterii i łącznie w ciągu 17 lat wygrała 20,4 mln dolarów. Sama nigdy nie udzieliła komentarza na ten temat, jednak media przypuszczają, że za wszystkim stała matematyka, ponieważ szanse na czterokrotne przypadkowe wygrane w loterii wynoszą 1 do 200 milionów.

Jeden z amerykańskich magazynów opublikował informacje, iż „seryjna zwyciężczyni" w 1976 roku na prestiżowym Uniwersytecie Stanforda zrobiła doktorat z obliczeń statystycznych, a później przez lata wykładała matematykę w kilku szkołach średnich. Ale to w dalszym ciągu jest matematyka, a nie magiczny sposób na wygranie głównej nagrody. Statystyka może dostarczyć nam informacji zwiększających prawdopodobieństwo wygranej na podstawie poprzednich losowań. Wskazać często wypadające w losowaniu liczby lub pary i tria, które najczęściej występują razem.

Zwycięski system Tajlandczyka

Tajlandczyk podzielił się informacjami o tym, że już wcześniej próbował wykorzystywać ChatGPT w celu generowania numerów loterii. Jak sam twierdzi, wszystkie próby przyniosły pozytywne rezultaty. Chatbot jednak od razu poinformował go o tym, że wygrana w tego typu grach losowych zależy wyłącznie od szczęścia. Mieszkaniec Tajlandii stworzył konto na tiktoku, na którym obrazuje, w jaki sposób używa ChataGPT, aby wielokrotnie wygrywać na loterii. Do tego stopnia zadręczał chatbota pytaniami o liczby, że ten zasugerował mu uzależnienie od gier i zalecił wyjścia na spacer albo podjęcie innej aktywności fizycznej.

Liczby za każdym razem generowane są losowo, a prawdopodobieństwo wytypowania określonych numerów za każdym razem jest takie samo. Wygenerowane przez sztuczną inteligencję liczby nigdy nie dają gwarancji na wygraną, ponieważ prawdopodobieństwo ich wytypowania w dalszym ciągu się nie zmienia. Jedyne co możemy zrobić, to podsumować zwycięskie liczby z kilku lat i określić częstotliwość wypadania określonych numerów. Jednak w dalszym ciągu prawdopodobieństwo ich wytypowania przez maszynę losującą jest niskie.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas