Berlin na weekend. Atrakcje w stolicy Niemiec, które warto zobaczyć
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Berlin – miasto, które nigdy nie zasypia i w którym zawsze coś się dzieje. Od tętniących życiem dzielnic po miejsca pełne historycznego znaczenia, stolica Niemiec oferuje niezliczone atrakcje. Jeśli masz tylko dwa dni, przygotuj się na intensywną przygodę – odkryj, co koniecznie musisz zobaczyć, by poczuć puls tego niezwykłego miasta. Na które punkty na mapie warto postawić?
Spis treści:
Historia Berlina i informacje ważne przed wycieczką
Berlin to największe miasto na terenie Niemiec, a zarazem stolica państwa. Mieści się na północnym wschodzie kraju, a od granicy z Polską dzieli go zaledwie 90 kilometrów. Współczesny Berlin to metropolia, która wypracowała sobie miano zarówno politycznego, jak i kulturalnego centrum narodu.
Miasto zajmuje powierzchnię niespełna 900 kilometrów kwadratowych. Szacuje się, że Berlin zamieszkują prawie 4 miliony ludzi. Pod względem wielkości zajmuje szóste miejsce na liście miast europejskich.
Berlin miał powstać w 1237 roku jako połączenie dwóch osad. Przez kolejne wieki lokowano tu siedziby niemieckich władców. To tutaj mieściła się stolica Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, Cesarstwa Niemiec czy Republiki Weimarskiej. Miasto odegrało ogromną rolę w zjednoczeniu Niemiec (przyczynił się do tego Otto von Bismarck), a od lat 70. XIX wieku było stolicą Cesarstwa Niemiec.
Na tym jednak historia Berlina się nie kończy. Miasto stało się przecież stolicą III Rzeszy, gdy naziści przejęli władzę w Niemczech. Po II wojnie światowej metropolię podzielono na tzw. strefy okupacyjne, a w 1961 roku wzniesiono między nimi słynny mur berliński. Przez niemal 30 lat zapora ta dzieliła miasto na Berlin Zachodni i Wschodni. W 1989 mur zrównano z ziemią i nadano mu symbol zjednoczenia narodu niemieckiego.
Atrakcje Berlina. Co zwiedzić i co zobaczyć?
Jeśli chcesz dogłębnie poznać historię stolicy Niemiec, weekend z pewnością nie wystarczy. Dwa dni to jednak dobry czas na zasmakowanie klimatu Berlina i odwiedzenie jego najważniejszych atrakcji - zwłaszcza że podróż z Polski zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Oto co warto umieścić na swojej weekendowej liście turystycznej.
Brama Brandenburska
To symbol miasta, od którego najlepiej zacząć zwiedzanie. Brama jest najbardziej znanym zabytkiem na terenie Berlina. Wieńczy ją rydwan zaprzężony w cztery konie ciągnące Nike - starożytną boginię zwycięstwa. W czasach podziału Berlina nikt nie mógł przechodzić pod bramą, ponieważ leżała na tzw. ziemi niczyjej. Zabytek odnowiono już po 1989 roku i to tutaj organizowane są najważniejsze demonstracje czy uroczystości publiczne w Niemczech.
Jak dotrzeć do Bramy Brandenburskiej? Zlokalizujesz ją w pobliżu historycznego centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Unter den Linden i Ebertstrasse.
Reichstag (Gmach parlamentu)
Nieopodal Bramy Brandenburskiej znajduje się gmach niemieckiego parlamentu. Wystarczy przejść kilka kroków przez Park Grosser Tiergarten. Budynek jest siedzibą Bundestagu i to tutaj odbywają się wybory prezydenta Niemiec. Obiekt uległ rozległemu pożarowi w 1933 roku - to zamieszanie wykorzystał Adolf Hitler, aby przejąć władzę w państwie. Wnętrza Reichstagu można zwiedzać bez ograniczeń, jednak ze względu na darmowe wejście trzeba liczyć się z dość długimi kolejkami.
Fragment Muru Berlińskiego
W Berlinie działa metro, dzięki któremu dostaniesz się na stację Schlesisches Tor. Po krótkim spacerze przez most Oberbaum dotrzesz do tzw. East Site Gallery. Znajdziesz tu najlepiej zachowany fragment Muru Berlińskiego, który dziś stanowi dla Niemców rodzaj pomnika, a jednocześnie galerii sztuki. Na murze mierzącym 1316 metrów powstało ponad 100 prac artystów z różnych części świata. Wśród malunków można zobaczyć m.in. pocałunek Breżniewa i Honeckera czy samochód przebijający się przez mur.
Pałac Charlottenburg
Warto opuścić na chwilę centrum Berlina i udać się do letniej rezydencji Hohenzollernów. Pałac można zwiedzać na zewnątrz lub zdecydować się na wstęp do środka. Ogrody rozciągające się wokół niego reprezentują z jednej strony francuski, a z drugiej angielski styl. Do Pałacu Charlottenburg można dojechać metrem albo szybką koleją miejską.
Wyspa Muzeów
Jeżeli muzea to twój konik, Berlin cię nie zawiedzie. Wystarczy, że udasz się na północ wyspy Spreeinsel na rzece Sprewie. Inaczej określana jest ona jako Wyspa Muzeów. Powstał tutaj cały kompleks muzealny wpisany później na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wygospodaruj zatem czas, aby zajrzeć do:
- Starego Muzeum,
- Nowego Muzeum,
- Muzeum Pergamońskiego,
- Muzeum im. Bodego,
- Starej Galerii Narodowej.
Uwagę przyciąga szczególnie Muzeum Pergamońskie, w którym umieszczono zdobycze wykopaliskowe pochodzące z Bliskiego Wschodu. Odwiedzający mogą podziwiać m.in. Ołtarz Pergamoński pochodzący ze 170 roku p.n.e. w Pergamonie specjalnie dla Zeusa oraz Ateny. Gratką dla gości muzeum jest również Brama Isztar.
Alexanderplatz
Plac Aleksandra stanowi ważny punkt komunikacyjny miasta. Miejsce to przeszło gruntowną przebudowę i modernizację w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku - w efekcie dziś plac otaczają nowoczesne wieżowce, które w przyszłości być może zostaną zastąpione jeszcze nowocześniejszą zabudową. Na Alexanderplatz wciąż znajdują się jednak ślady dawnych czasów, na które warto zwrócić uwagę. To m.in. zegar czasu światowego Urania czy Dom Nauczyciela oraz Dom Podróży. Na fasadach tych ostatnich widnieją socrealistyczne prace Waltera Womacka.
Wieża Telewizyjna
Z Placu Aleksandra warto udać się właśnie na Berliner Fernsehturm. Na środku wieży znajduje się charakterystyczne koło, kojarzone z Berlinem chyba na całym świecie. Wieża wznosi się na wysokość 368 metrów. Obecnie jest zatem najwyższym obiektem w całym państwie. Na szczycie można skorzystać z tarasu widokowego i oferty gastronomicznej. Co ciekawe, restauracje zaaranżowano na ruchomej platformie, która w ciągu godziny powoli wykonuje jeden pełny obrót.
Atrakcje w Berlinie dla dzieci i młodzieży
Berlin to atrakcyjny cel wycieczkowy nie tylko dla tych, którzy do utraty tchu zamierzają podążać śladami niemieckiej historii i kultury. To miasto przyjazne także rodzinom z dziećmi, dlatego i najmłodsi nie będą się tu nudzić. Jeśli wybierasz się tu z początkującymi, młodymi turystami, na pewno chętnie zajrzysz do Legolandu, a właściwie Discovery Centrum Lego. Jest to namiastka wielkiego parku-miasteczka rozrywki z klocków, zlokalizowanego w duńskiej miejscowości Billund.
W berlińskim centrum Lego dzieci mogą jednak tworzyć z klocków niesamowite budowle, a także skorzystać z innych atrakcji, takich jak tunel strachu czy karuzela.
Przy sprzyjającej pogodzie atrakcyjnym punktem na rodzinnej mapie Berlina może być tutejszy ogród zoologiczny. Mieszka w nim ok. 14 tysięcy zwierząt z ponad 1000 gatunków. Nie należy zapominać, że na terenie całego Berlina rozsianych jest mnóstwo oryginalnych placów zabaw.
Ile jest kilometrów do Berlina i jak dojechać do stolicy Niemiec?
Wiesz już, że granicę Polski dzieli z Berlinem ok. 90 kilometrów. To odległość, którą bez większych przeszkód można pokonać własnym samochodem. Oczywiście wszystko zależy od tego, z którego miejsca w kraju wyruszasz. Przykładowo ze Szczecina masz do przejechania za kierownicą 170 km, z Poznania 270 km, z Łodzi 460 km, zaś z Wrocławia ok. 340 km.
Jeśli w podróży wolisz się odprężyć, znajdziesz atrakcyjne bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy czy Krakowa, ale także Gdańska, Bydgoszczy czy Rzeszowa.
To jednak nie koniec możliwości, jeśli chodzi o komunikację ze stolicą Niemiec. Wygodnym rozwiązaniem może być podróż pociągiem. Z Poznania zajmie ci ona zaledwie dwie godziny, ale kolej dociera także do Warszawy, Krakowa czy Gdańska. Wsiadając do pociągu w Warszawie, musisz przygotować się na ok. 6 godzin jazdy.
Berlin na weekend? Jak najbardziej! Pamiętaj jednak o tym, aby wybrać te miejsca, które najbardziej cię interesują. Być może nie będzie to twoja ostatnia wizyta w stolicy Niemiec.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!