Jak przedłużyć blask biżuterii, którą kochasz? Odkryj tajniki pielęgnacji
Zadbana biżuteria to nie tylko estetyka, ale i inwestycja na długie lata. Odpowiednia pielęgnacja, z uwzględnieniem specyficznych właściwości materiałów, takich jak złoto, srebro czy kamienie szlachetne, zapewnia niezmienny blask i trwałość.

Jeśli zależy ci na trwałości biżuterii, oto parę wskazówek, jak o nią odpowiednio dbać, aby służyła długie lata i jej blask nie blakł.
- Biżuteria jest podobna do samochodów - twierdzi Heather White, projektantka biżuterii. - Oba wymagają stałej konserwacji i specjalnego przechowywania.
Czy istnieją uniwersalne sposoby pielęgnacji biżuterii?
Nie możemy biżuterii traktować uniwersalnie, bo nie wszystkie elementy są wykonane i noszone w ten sam sposób. Pielęgnacja biżuterii zależy m.in. od materiału, z jakiego jest wykonana, miejsca noszenia, jej wieku i delikatności. W renomowanym sklepie jubilerskim pracownik powinien zaoferować instrukcje pielęgnacji kupowanej ozdoby.
W takim razie jak czyścić biżuterię?
Zazwyczaj nie potrzeba wymyślnych produktów i wielkiej pracy, aby przywrócić blask biżuterii. Wystarczy letnia kąpiel wodna z kroplą łagodnego płynu do mycia naczyń oraz miękka, czysta szczoteczka do zębów. Możesz również zanurzyć ozdoby w occie, pozostawić je na parę minut, a następnie opłukać i osuszyć.

Czego nie warto robić?
Podczas pielęgnacji unikaj produktów z wybielaczem oraz ściernych środków czystości. Nieścierna pasta do zębów może być przydatna w przypadku twardszych kamieni, jednak nie używaj jej nigdy do tych delikatnych, takich jak perły czy opale. Nie czyść też biżuterii w gumowych rękawiczkach, ponieważ mogą reagować z niektórymi metalami i powodować korozję.
Złoto, srebro i inne metale. Co ma kuchenka gazowa do matowienia srebra?
Jeśli chcesz wziąć kąpiel ze swoją złotą biżuterią, zwróć uwagę, czy nie jest tylko pozłacana - wtedy cienka warstwa może się zetrzeć przez tarcie lub narażenie na chemikalia.
Wysokiej próby srebro łatwo matowieje, szczególnie jeśli nie jest często noszone lub... jeśli masz w domu kuchenkę gazową. Dzieje się tak, ponieważ włączona kuchenka gazowa wydziela śladowe ilości gazu siarkowego, który jest niegroźny dla ludzi, jednak z czasem powoduje matowienie srebra.
Pamiętaj, aby metale przechowywać oddzielnie, co pomoże uniknąć ocierania się o siebie.
Kamienie szlachetne
Skala Mohsa mierzy odporność minerału na zarysowania. Od talku 1 do diamentu 10 - tak prezentuje się skala.
Kamieniami, które są uważane za twarde i trwałe, są m.in. diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy. Mimo wszystko warto co parę lat sprawdzać oprawy biżuterii z tymi kamieniami, aby uniknąć ich zgubienia.
Miększe kamienie, np. perły i opale wymagają delikatnego traktowania. Co parę lat należy ponownie nawlekać perły, a opale ciągle chronić przez bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, ponieważ mogą zmienić ich kolor.
Lepiej zdjąć biżuterię z kamieniami szlachetnymi przed prysznicem, aby jej nie zmatowić.
Zegarki
Luksusowe zegarki wymagają regularnego serwisowania, czyszczenia miękką ściereczką np. z mikrofibry oraz unikania kontaktu z chemikaliami i wodą. W przypadku skórzanych pasków używaj specjalistycznych środków czyszczących. Zwróć uwagę, czy twój zegarek jest wodoodporny, aby nie zniszczyć go przypadkowo podczas pielęgnacji.
Pamiętaj, że działanie magnesu może zaburzyć działanie wewnętrznych elementów zegarka mechanicznego, dlatego warto na to zwracać uwagę.