Jak wypełnić wniosek o rentę wdowią i złożyć go przez internet?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Od 1 stycznia 2025 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące renty wdowiej. Osoby po stracie małżonką mogą obecnie liczyć na zbieg świadczeń, a tym samym wyższą kwotę emerytury lub renty od 1 lipca. Aby złożyć wniosek, nie trzeba nawet ruszać się z domu. Dzięki platformie elektronicznej ZUS wniosek o rentę wdowią można złożyć przez internet.
Spis treści:
Wnioski o rentę wdowią można składać już od 1 stycznia 2025 roku. Na ich wypłatę trzeba będzie jednak jeszcze poczekać do lipca. Poznaj szczegóły, które są niezbędne do uzyskania tego świadczenia.
Co to jest renta wdowia?
Renta wdowia wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest odrębnym, ani nowym świadczeniem. Stanowi ona część świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Do tej pory osoba uprawniona do kilku świadczeń, musiała wybrać, które z nich chce otrzymywać. Jeśli samodzielnie nie podjęła takiej decyzji, wypłacano jej wyższe świadczenie.
Nowelizacja przepisów z 26 lipca 2024 r. zakłada jednak pewną zmianę, która w życie weszła już 1 stycznia. Obecnie renta wdowia zakłada, że wdowie lub wdowcowi przysługuje 15 proc. świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Możliwe jest zamienienie tej sytuacji i wybranie 15 proc. własnego świadczenia oraz pełną kwotę emerytury lub renty zmarłego partnera. Jest jednak limit – suma obu świadczeń nie może przekraczać trzykrotności minimalnej emerytury.
Mimo że zmiana już funkcjonuje, osoby składające wnioski muszą pamiętać, że na dodatkowe pieniądze trzeba będzie zaczekać. Nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i ich wypłata na tej podstawie ma następować od 1 lipca 2025 roku. Według Rady Ministrów jest to czas konieczny, aby ZUS oraz pozostały organy emerytalno-rentowe mogły się przygotować do tego zadania.
ERR i ERWD. Jakie dokumenty są potrzebne do renty wdowiej?
Aby otrzymać rentę wdowią, konieczne jest złożenie wniosku ERWD o połączenie świadczeń. Został on już opublikowany na stronie ZUS-u. Jest on w formacie PDF i wystarczy go wypełnić online.
Wdowcy oraz wdowy, które nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej, najpierw muszą wypełnić i złożyć wniosek ERR. Dokument również znajdziemy na stronie internetowej ZUS.
Do uzyskania świadczenia nie będą potrzebne inne dokumenty. Jeśli ZUS uzna, że czegoś brakuje, sam poprosi wnioskodawcę o dostarczenie dodatkowych dokumentów.
Na stronie internetowej ZUS-u można również znaleźć ankietę, która umożliwia sprawdzenie w prosty sposób, czy senior spełnia wszystkie warunki do jej uzyskania.
Oczywiście podstawowym warunkiem jest potwierdzenie prawa do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno z nich jest rentą rodzinną. Dalsze pytania dotyczą:
- płci,
- wieku,
- daty śmierci małżonka,
- pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci zmarłego,
- bycia w nowym związku małżeńskim,
- wysokości wszystkich świadczeń pobieranych przez wnioskodawcę.
Po odpowiedzi na wszystkie pytania przekonamy się, czy spełniamy wszystkie warunki do uzyskania dodatkowych pieniędzy.
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią w ZUS, ale przez internet?
Wnioski o rentę wdowią można składać na dwa sposoby. Pierwszym jest wypełnienie wniosków ERR (jeśli nie mamy prawa do renty rodzinnej) i ERWD, a następnie złożenie ich osobiście w oddziale ZUS-u albo wysłanie go pocztą.
Możliwe jest również złożenie wniosku przez internet. Do tego konieczne będzie posiadanie konta na platformie elektronicznej PUE/eZUS.
Rejestracja jest jednak możliwa z poziomu komputera. Szczególnie jeśli korzystamy już z aplikacji mObywatel, profilu zaufanego albo bankowości elektronicznej. Na stronie gov.pl znajdziemy zakładkę „Zaloguj się do usługi ZUS”. Po kliknięciu zostaniemy przeniesieni na stronę, na której pojawią się możliwe opcje. Wśród nich jest „Profil zaufany”, „Aplikacja mObywatel”, Bankowość elektroniczna”, „e-Dowód” oraz „USE eID”.
Wystarczy wybrać odpowiednią metodę i podążać za instrukcjami na ekranie. Kiedy zarejestrujemy nasze konto, pozostaje nam zalogować się na platformie PUE/eZUS za pomocą naszych danych.
Po zalogowaniu się na konto wystarczy znaleźć odpowiedni formularz — ERR lub ERWD, wypełnić je i złożyć przez internet.