Oblicz swoją emeryturę. ZUS uruchomił kalkulator w aplikacji
Aplikacja mZUS zyskała nową funkcję. Od teraz na telefonie będzie można skorzystać z kalkulatora emerytalnego i obliczyć swoje prognozowane świadczenie. Poza tym ZUS do aplikacji mobilnej dodał jeszcze więcej przydatnych opcji jak m.in. zgłaszanie do ubezpieczeń. Wyjaśniamy, co można sprawdzić w aplikacji mZUS i jak ją zainstalować.
- mZUS to aplikacja mobilna należąca do ZUS-u.
- Z mZUS można korzystać bezpłatnie już od 14 listopada 2022 roku na telefonach z systemem Android i iOS.
- 27 sierpnia 2024 roku aplikacja dostała aktualizację, która wzbogaciła ją o wiele przydatnych funkcji.
Od wtorku 27 sierpnia 2024 r. użytkownicy aplikacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą skorzystać z kalkulatora emerytalnego. Taka funkcja umożliwia wyliczenie prognozowanej wysokości świadczenia emerytalnego na podstawie dotychczas zebranych informacji.
Aby móc skorzystać z kalkulatora emerytalnego w mZUS konieczne jest posiadanie profilu PUE ZUS. Założenie go zajmuje dosłownie kilka chwil i można to zrobić na stronie zus.pl. Założone konto należy zalogować na aplikacji, następnie wybrać "Kalkulator emerytalny" i postępować zgodnie z instrukcjami.
Do tej pory z kalkulatora emerytalnego ZUS można było skorzystać jedynie za pośrednictwem strony internetowej. Z tego powodu korzystanie z niej na telefonie nie było tak komfortowe, jak umożliwia to obecnie aplikacja.
Do tej pory w aplikacji mZUS możliwe było składanie wniosków o przyznanie świadczeń rodzinnych. Teraz dodatkowo wprowadzono możliwość:
- zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;
- wyliczania prognozowanej emerytury w kalkulatorze emerytalnym;
- rezerwowania e-wizyt ZUS, czyli wideorozmów z pracownikami instytucji.
Co więcej, aplikacja umożliwia dzwonienie na infolinię ZUS jako klient uwierzytelniony. To pozwala na telefoniczne uzyskanie informacji w konkretnej sprawie lub sytuacji. Na telefonie sprawdzimy również informacje o:
- zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych;
- okresach podlegania ubezpieczeniom;
- członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego;
- pobieranych zasiłkach, emeryturach i rentach;
- zaświadczeniach lekarskich e-ZLA.