Medycyna przyszłości

Ciepłe mleko prosto od krowy sposobem na bezsenność

Osoby cierpiące na bezsenność dobrze wiedzą, że wypicie szklanki ciepłego mleka nie zawsze pomaga. Ale może pomóc, jeżeli mleko zostało pobrane od krowy w nocy.

Naukowcy z Sahmyook University w Seulu karmili myszy laboratoryjne dawkami wymieszanego z wodą ciepłego mleka pobranego od krów w dzień i w nocy. Gryzonie, które spożywały mleko pobrane w nocy, zawierające ok. 24 proc. więcej tryptofanu i 10 razy więcej melatoniny, były mniej aktywne od myszy karmionych mlekiem pobranym za dnia.

Co więcej, myszy te były bardziej skłonne do badania otwartych przestrzeni, co wskazuje, że odczuwały mniejszy niepokój. Efekty te są porównywalne do efektów diazepamu, popularnego leku uspokajającego.

Krowie mleko pobrane w nocy tak dobrze wpływa na zasypianie, gdyż ma dużo melatoniny, ważnego hormonu regulującego procesy snu i czuwania. Na rynku jest wiele preparatów zawierających syntetyczną melatoninę, które są niezwykle skuteczne na krótkotrwałe problemy z bezsennością i jetlag. Tryptofan to z kolei jeden ze składników melatoniny.

Póki co, nie wiadomo czy ciepłe mleko pobrane w nocy od krowy może zostać użyte do leczenia bezsenności na dłuższą metę. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Journal of Medicinal Food".

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mleko | bezsenność | melatonina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy