Marvel chronologicznie. Jak oglądać filmy i seriale MCU po kolei?

Marvel Cinematic Universe (MCU) jest jednym z najbardziej rozbudowanych i skomplikowanych światów filmowych, jaki kiedykolwiek stworzono. Od momentu premiery pierwszego filmu w 2008 roku, MCU stało się prawdziwym gigantem rozrywki, łączącym różne postacie i wątki w jednej, spójnej narracji. Aby w pełni cieszyć się historią, warto znać chronologię wydarzeń. W tym artykule - przy premierze "Deadpool & Wolverine" - przedstawimy kolejność oglądania filmów i seriali Marvela w sposób, który najlepiej oddaje chronologiczne wydarzenia w uniwersum.

Na ekrany kin wchodzi właśnie najnowsza produkcja Marvel Studios. "Deadpool & Wolverine" Shawna Levyego. Do roli Wolverine'a po siedmiu latach wraca Hugh Jackman. Ryan Reynolds ponownie, po sześciu latach, wciela się w Deadpoola. Obaj w najnowszej produkcji będą musieli stawić czoła wspólnemu wrogowi.  

Reklama

To kolejny film z uniwersum Marvela. Jeśli myślicie, że ostatni, to uspokajamy, będą kolejne.

Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że nie przegapicie wątków żadnego superbohatera, przypominamy jak oglądać produkcje Marvel Studios. Wszystko po to, żeby się nie zgubić... 

Marvel chronologicznie. Faza pierwsza. Filmy po kolei

Faza pierwsza MCU wprowadza kluczowych bohaterów, którzy weszli w skład Avengers i buduje fundamenty pod przyszłe wydarzenia. 

Oto kolejność oglądania filmów i seriali z tej fazy:

1. "Iron Man" (2008) - historia Tony'ego Starka, miliardera i wynalazcy, który staje się Iron Manem. W scenie po napisach po raz pierwszy pojawia Nick Fury, werbując Starka do projektu Avengers

2. "The Incredible Hulk" (2008) - opowiada historię Bruce'a Bannera i jego przemiany w Hulka. Po tym filmie nastąpiła zmiana aktora, Edwarda Nortona zastąpił Mark Ruffalo.

3. "Iron Man 2" (2010) - kontynuacja przygód Tony'ego Starka, wprowadza postacie takie jak Czarna Wdowa.

4. "Thor" (2011) - wprowadza Thora, boga piorunów z Asgardu, i jego brata Lokiego.

5. "Captain America: Pierwsze starcie" (2011) - akcja filmu rozgrywa się głównie podczas II wojny światowej, wprowadza Steve'a Rogersa jako Kapitana Amerykę.

6. "Avengers" (2012) - pierwszy film, który łączy głównych bohaterów MCU w jednej drużynie, walczącej przeciwko Lokiemu i Chitauri. Kulminacja pierwszej fazy uniwersum i pierwsze zastosowanie idei crossoveru pomiędzy bohaterami znanymi z innych tytułów. Skład drużyny tworzą Iron-Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Hawkeye i Czarna Wdowa.

Marvel chronologicznie. Faza druga. Filmy po kolei

Faza druga rozwija historię głównych bohaterów i wprowadza nowe postacie oraz światy. Uniwersum rozrasta się o Strażników Galaktyki.

1. "Iron Man 3" (2013) - Tony Stark zmaga się z konsekwencjami wydarzeń z "Avengers".

2. "Thor: Mroczny świat" (2013) - kontynuacja przygód Thora, walka z Mrocznymi Elfami, które wypowiedziały wojnę Asgardowi.

3. "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz" (2014) - Steve Rogers odkrywa spisek w S.H.I.E.L.D. i mierzy się z tajemniczym Zimowym Żołnierzem.

4. "Strażnicy Galaktyki" (2014) - wprowadzenie nowych bohaterów, takich jak Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket i Groot, którzy tworzą kolejną drużynę w filmowym świecie Marvela

5. "Avengers: Czas Ultrona" (2015) - Avengers walczą z Ultronem, sztuczną inteligencją stworzoną przez Tony'ego Starka.

6. "Ant-Man" (2015) - historia Scotta Langa, który staje się Ant-Manem, dzięki technologii umożliwiającej zmniejszanie się.

Marvel chronologicznie. Faza trzecia. Filmy po kolei

Faza trzecia to rozwinięcie konfliktów między bohaterami - Iron Manem i Kapitanem Ameryka. Kulminacja następuje w wielkim finale - czwartej części Avengers. Ta faza MCU kończy Sagę Nieskończoności.

1. "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" (2016) - konflikt polityczno-etyczny między Avengersami prowadzi do podziału drużyny i wojny domowej.

2. "Doktor Strange" (2016) - wprowadza doktora Stephena Strange'a, który staje się mistrzem sztuk mistycznych. 

3. "Strażnicy Galaktyki vol. 2" (2017) - kontynuacja przygód Strażników, rozwija wątki rodzinne. 

4. "Spider-Man: Homecoming" (2017) - Peter Parker nastolatek ugryziony przez radioaktywnego pająką, balansuje życie jako licealista i bohater z sąsiedztwa Spider-Man.

5. "Thor: Ragnarok" (2017) - Thor, Loki i Hulk łączą siły, aby ocalić Asgard przed zagładą, tytułowym Ragnarokiem. Kosmiczna opera w filmowym świecie Marvela.

6. "Czarna Pantera" (2018) - historia T'Challi, króla afrykańskiej Wakandy, który broni swojego kraju i jego bogactwa oraz zaawansowanej technologii,  przed zagrożeniami z zewnątrz..

7. "Avengers: Wojna bez granic" (2018) - Avengers, Strażnicy Galaktyki oraz inni ziemscy bohaterowie łączą siły, aby powstrzymać Thanosa przed zdobyciem Kamieni Nieskończoności.

8. "Ant-Man i Osa" (2018) - Scott Lang i Hope van Dyne poszukują Janet van Dyne w wymiarze kwantowym, gdzie zaginęła przed laty. Kontynuacja wątków z “Ant-Man". 

9. "Kapitan Marvel" (2019) - historia Carol Danvers, która staje się jedną z najpotężniejszych bohaterów MCU. Akcja filmu dzieje się w latach dziewięćdziesiątych.

10. "Avengers: Koniec gry" (2019) - kulminacja wydarzeń, Avengers podejmują ostatnią próbę pokonania Thanosa i przywrócenia porządku we wszechświecie.

11. "Spider-Man: Daleko od domu" (2019) - Peter Parker mierzy się z konsekwencjami ostatecznej bitwy z Thanosem i nowymi zagrożeniami podczas podróży po Europie.

Marvel chronologicznie. Faza czwarta. Filmy po kolei

Od czwartej fazy budowana jest nowa opowieść - Saga Multiwersum. Wprowadzane są nowe postaci i kontynuowana jest historia znanych bohaterów. MCU rozwija się także o nowe serie telewizyjne.

1. "Czarna Wdowa" (2021) - historia Natashy Romanoff, osadzona pomiędzy wydarzeniami z "Wojny bohaterów" i "Wojny bez granic", pojawiają się również retrospekcje z lat dziewięćdziesiątych. 

2. "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni" (2021) - historia Shang-Chi, mistrza sztuk walki, który mierzy się ze swoją przeszłością.

3. "Eternals" (2021) - historia starożytnych istot chroniących Ziemię przed zagrożeniami od tysięcy lat.

4. "Spider-Man: Bez drogi do domu" (2021) - Peter Parker staje przed największym wyzwaniem, gdy jego tożsamość została ujawniona. 

5. "Doktor Strange i Multiversum obłędu" (2022)- Stephen strange podróżuje do alternatywnych rzeczywistości, aby znaleźć sposób na uratowanie naszej przed szaleństwem niedawnej sojuszniczki.

6. “Thor: Miłość i Grom" (2022) - bóg piorunów mierzy się z Gorrem, zabójca bogów oraz konsekwencjami utraty tych, których kochamy.

7. “Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu" (2022)  - Shuri musi przejąć obowiązki brata i stać się protektorem Wakandy.

Marvel chronologicznie. Faza piąta. Filmy po kolei

Piąta faza wchodzi do kin od 2023 roku. Rozpoczyna nowe wątki i daje większe role, wcześniej mniej eksponowanym bohaterom. 

1. “Ant-Man i Osa: Kwantomania" (2023) - Scott i Hope wracają do wymiaru kwantowego. 

2. Strażnicy Galaktyki Vol.3" (2023) - finał historii strażników.

3. “Marvels" (2023) - Kapitan Marvel łączy siły z Ms. Marvela oraz córką przyjaciółki Monicą Rembau.

4. "Deadpool i Wolverine" (2024) 

5. "Captain America: New World Order"

6. "Thunderbolts"

Marvel chronologicznie. Faza szósta. Filmy po kolei

W tej fazie będą kolejne filmy Avengers. Do uniwersum Marvela dołączy również Deadpool i Fantastyczna Czwórka. 

1. "Fantastic Four"

2. "Avengers: The Kang Dynasty"

3. "Avengers: Secret Wars"

Seriale Marvela w Disney+ i nie tylko

Seriale Marvela powstają od lat. To m.in. “Agenci T.A.R.C.Z.Y" (2013-2020) i "Agentka Carter" (2015-2016) dla telewizji ABC. To również "Daredevil", "Jessica Jones""Punisher" czy "Defenders" dla platformy Netflix. Te produkcje nie miały jednak wpływu na uniwersum Marvela. 

Inaczej wygląda to w przypadku produkcji Disney+. Seriale Marvela na tej platformie toczą się po wydarzeniach z "Avengers: Koniec gry". Od tego momentu warto trzymać się kolejności. 

1. "WandaVision" (2021) - Wanda Maximoff i Vision żyją w idyllicznym miasteczku, odkrywając tajemnice swojego życia. Trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć “Doktor Strange i multiversum szaleństwa"

2. "The Falcon and the Winter Soldier" (2021) - Sam Wilson i Bucky Barnes stawiają czoła nowym zagrożeniom po wydarzeniach z "Koniec gry". Warto zobaczyć przed seansem “Kapitan Ameryka: Nowy Wspaniały Świat"

3. "Loki" (2021) - Loki po kradzieży Tesseraktu podróżuje przez czas i przestrzeń, odkrywając swoje przeznaczenie.

4. "What If...?" (2021) - alternatywne wersje wydarzeń znanych z MCU, przedstawiające, co mogło się wydarzyć w różnych scenariuszach. Nie jest konieczne do zrozumienia wydarzeń.

5. "Hawkeye" (2021) - Clint Barton szkoli nową bohaterkę, Kate Bishop, w serii przygód osadzonych w Nowym Jorku.

6. “Moonknight" (2022)   - Steven Grant cierpi na rozdwojenie jaźni, a może opętał go egipski bóg?

7. “Ms Marvel" (2022) -  Khamala Khan, młoda amerykańska muzułmanka i fanka Avengers, odkrywa, że również posiada supermoce.

8. “Mecenas She-Hulk" (2022)  - kuzynka Hulka posiada jego moce i próbuje pogodzić je z zawodem prawniczki.

9. “Echo" (2023) - Maya Lopez walczy z mafią Kingpina

10. “Tajna Inwazja" (2023) - Nick Fury odkrywa spisek zmiennokształtnych Skrulli na Ziemi.

Gdzie oglądać filmy i seriale Marvel Studios?

Większość filmów i seriali Marvela jest dostępna na platformie Disney+. To najważniejsze miejsce, gdzie można znaleźć pełny katalog MCU, w tym najnowsze produkcje. Disney+ oferuje również ekskluzywne seriale, takie jak "WandaVision", "The Falcon and the Winter Soldier", "Loki" i "Hawkeye". Na Disney+ dostępne są również seriale wyprodukowane dla Netflixa, tzw. Defendesverse. Nie wchodzą one do kanonu MCU, ale w przyszłych produkcjach pojawią się takie postaci Kingpin i Daredevil.

Warto także sprawdzić dostępność filmów w innych serwisach streamingowych oraz na nośnikach fizycznych, takich jak DVD czy Blu-ray, które mogą zawierać dodatkowe materiały, takie jak komentarze twórców, wywiady z aktorami i kulisy produkcji.

***

Polecamy na Antyweb: Netflix przygotowuje nową aplikację na TV. Zmieni się prawie wszystko

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marvel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama