Aktualizacja granic i zasad lotów dronami nad wybranymi obszarami w Polsce
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podała informację o zmianie zasad latania dronem nad wybranymi obszarami w Polsce - chodzi o parki narodowe. Aktualizacja dotyczy obecnie dwóch parków, jest też zapowiedź kolejnych modyfikacji. Dostosowano granice i reguły lotów do wymogów dotyczących ochrony przyrody oraz nadchodzącej ustawy Prawo lotnicze.
![Zmieniły się zasady lotów dronami nad niektórymi parkami narodowymi.](https://i.iplsc.com/000KK5J3TREN5RFV-C322-F4.webp)
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała komunikat
Latanie dronami jest w Polsce niezwykle popularnym zajęciem - zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Coraz więcej osób wykorzystuje drony nie tylko do celów rekreacyjnych, ale także w biznesie, m.in. w fotografii, filmowaniu, geodezji czy inspekcjach technicznych. Warto jednak pamiętać, że przepisy regulujące korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych stale się zmieniają.
Należy śledzić komunikaty i wytyczne publikowane m.in. przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Teraz pojawił się komunikat na temat zmian dotyczących aktualizacji granic i zasad lotów, z którymi muszą zapoznać się operatorzy BSP.
Zmiana granic i zasad lotów dronami nad wybranymi parkami narodowymi
Czego konkretnie dotyczy komunikat? Operatorzy bezzałogowych statków powietrznych muszą zapoznać się z aktualizacjami na temat nowych granic i zasad lotów dotyczących niektórych polskich parków narodowych. O zmianach poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w grupie PANSA Drony. Informację udostępnił następnie serwis Świat Dronów:
- W ostatnim czasie zaktualizowane zostały zarówno granice, jak i zasady lotów dronami w strefach nad wybranymi parkami narodowymi w Polsce. W ramach tych zmian wprowadzono nowe strefy geograficzne, w których loty dronami (BSP) są możliwe tylko po uzyskaniu zgody i w koordynacji z zarządzającym strefą.
Aktualizacja granic i zasad lotów dronem nad parkami narodowymi w Polsce
Z czego wynikają te zmiany? Wyjaśniono, iż chodzi o "potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków bytowania chronionych gatunków zwierząt oraz dostosowania do nadchodzącej ustawy Prawo lotnicze".
Na ten moment największe zmiany dotyczą dwóch miejsc. Warto sprawdzić, jak teraz wygląda sytuacja z lataniem dronem nad obszarem Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Kampinoski Park Narodowy - 9 stref geograficznych;
- Tatrzański Park Narodowy - podział na strefy DRA-RL, DRA-RM i DRA-R.
Loty dronem nad parkami narodowymi w Tatrach i Kotlinie Warszawskiej
Jak pozyskać więcej informacji w przypadku planowania lotów nad parkami narodowymi ze wspomnianej listy? PANSA wskazuje, że kontakt do zarządzających strefami znajduje się w opisie konkretnej strefy. Wystarczy wybrać miejsc i sprawdzić wymagania. Odpowiednie dane można znaleźć na stronie dronemap.pansa.pl lub w aplikacji DroneTower.
Padła też zapowiedź, że na nadchodzące miesiące zaplanowano też aktualizacę stref nad kolejnymi parkami narodowymi w Polsce.