Czy pociąg jest opóźniony? Ta apka wie, na ile minut utkniesz na dworcu PKP
Sezon zimowy obfituje w spóźniające się pociągi i długie oczekiwanie na dworcach. Jak sprawdzić opóźnienie pociągu? Na szczęście nie musimy udawać się w tym celu na dworzec. Wystarczy skorzystać z prostej metody, dzięki czemu zobaczymy, ile minut pociąg będzie opóźniony.
Spis treści:
Opóźniony pociąg i wycieczka na dworzec
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Przygotowujemy się do podróży, jesteśmy już spakowani i czas udać się na dworzec. Znamy dobrze godzinę odjazdu, dlatego na miejsce docieramy odpowiednio wcześniej. Niestety, po wejściu do hali głównej okazuje się, że tablica odjazdów ma dla nas złą informację. Nasz pociąg jest opóźniony.
Wtem z głośników wybrzmiewa jakże znany komunikat informujący o czasie opóźnienia. To jednak nie koniec, bo te może ulec zmianie. Czasami się zmniejsza, częściej jednak jest wydłużane. Co zrobić w takiej sytuacji? Teoretycznie możemy pokornie czekać, jednak istnieje alternatywa. Chodzi o sprawdzenie opóźnienia pociągu samodzielnie.
Jak sprawdzić o ile opóźniony jest pociąg?
W tym celu niezbędna okaże się aplikacja Rozkład PKP, która jest dostępna za darmo na telefony z systemami operacyjnymi Android i iOS. Znajdziemy w niej najważniejsze informacje na temat pociągów, a wszystko prezentowane jest bez zbędnych ozdobników. Jak działa aplikacja i czy pozwala sprawdzić opóźnienie pociągu?
Aplikacja Rozkład PKP pozwala nam sprawdzić gdzie znajduje się pociąg, którym chcemy jechać, a także, o której godzinie będzie na kolejnych przystankach. To jednak nie koniec, bo podawany jest tam również czas opóźnienia. Możemy dokładnie sprawdzić, o której pociąg wyjechał z danej stacji, ile ma opóźnienia i jaki jest planowany czas dotarcia na nasz dworzec.
Wystarczy wpisać trasę, którą chcemy jechać lub np. nazwę pociągu i wybrać odpowiednie połączenie z listy. Dzięki temu dowiemy się, że np. nasz pociąg jest opóźniony na tyle, że nie musimy jeszcze wyruszać na dworzec. To o tyle przydatne choćby teraz, czyli zimą. Opóźnienia pociągów mogą być duże, a my zaoszczędzimy czas, który normalnie przesiedzielibyśmy na niekoniecznie ciepłym dworcu.
Warto zaznaczyć, że Rozkład PKP jest również dostępny w przeglądarce internetowe.
Dlaczego pociągi nie mogą jeździć po torach, gdy jest śnieg i mróz?
Klimat mamy taki, jaki mamy. Mróz zimą nie jest niczym dziwnym, a nawet opady śniegu ostatecznie stanowią element polskiej aury - choć czasami białego puchu nam brakuje, to bywa, że jego opady skutecznie krzyżują wiele planów. Atak zimy jest również widoczny na kolei, gdy mróz i śnieg powodują opóźnienia pociągów. Dlaczego tak jest?
Zarówno mróz jak i śnieg mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla podróżujących i samych pociągów. Biały opad może powodować powstawanie dużych zasp na trasie pociągów. Z tym przewoźnicy starają się radzić sobie przy pomocy specjalnych pługów. Jak odśnieża się tory kolejowe? Przydaje się w tym celu specjalny pług kolejowy:
Zaspy są niebezpieczne, owszem. A co powoduje mróz? W tym wypadku zagrożenie jest równie poważne. Siarczysty mróz często może powodować nawet pękanie torów w wielu miejscach. To z kolei paraliżuje połączenia na wielu trasach. W ostatnich latach nierzadko plagi opóźnień były powodowane właśnie zniszczeniami na torach poczynionymi przez skrajnie niskie temperatury.