Jak wygląda powódź z kosmosu? NASA pokazała zdjęcia

W dniach 15-16 lutego nad południowo-wschodnimi Stanami Zjednoczonymi przeszedł potężny układ burzowy, przynosząc silne wiatry, ulewne deszcze i niszczycielskie powodzie błyskawiczne w wielu miejscowościach Tennessee i Kentucky. Wiele obszarów w ciągu zaledwie 48 godzin otrzymało 150 mm opadów, jak wynika z danych National Weather Service. Rządowe dane Stanów Zjednoczonych wskazują, że poziom wody w wielu rzekach obu stanów wzrósł tak mocno, że woda wylała się z koryta, co doprowadziło do powodzi.

Satelita NASA Landsat-9.
Satelita NASA Landsat-9.NASAmateriały prasowe

17 lutego satelita NASA Operational Land Imager-2 (OLI-2) zainstalowany na satelicie Landsat 9 wykonał zdjęcia rzek w zachodnim Tennessee w fałszywych kolorach.

Okolicy rzeki Mississippi na granicy stanów Missouri, Arkansas i Tennessee 24 stycznia 2025 r.NASA Earth Observatorydomena publiczna
Okolicy rzeki Mississippi na granicy stanów Missouri, Arkansas i Tennessee 17 lutego 2025 r.NASA Earth Observatorydomena publiczna

Jak satelity widzą powódź?

Instrumenty satelitarne zbierają szereg informacji o Ziemi. Część z nich jest wizualna, część chemiczna (np. gazy w atmosferze), część fizyczna (wykrywanie topografii). Aby wykonać obraz satelitarny, wybierane są trzy pasma i przedstawiane (każde z nich) w odcieniach czerwieni, zieleni lub błękitu. Ponieważ większość widocznych kolorów można uzyskać, łącząc czerwone, zielone i niebieskie światło, łączymy następnie obrazy w skali czerwieni, zieleni i błękitu, aby uzyskać pełnokolorową reprezentację świata.

Obraz naturalny lub "prawdziwy" łączy rzeczywiste pomiary światła czerwonego, zielonego i niebieskiego. Rezultat wygląda jak świat widziany przez ludzi. Obraz w fałszywych kolorach wykorzystuje co najmniej jedną niewidzialną długość fali, chociaż pasmo to jest nadal reprezentowane w kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim. W rezultacie kolory na ostatecznym obrazie mogą nie być tym, czego się spodziewamy (Na przykład trawa nie zawsze jest zielona). Ta technika pozwala na wyodrębnienie z krajobrazu pewnych jego cech, elementów, takich jak woda czy roślinność, które w świetle widzialnym mogą pozostać niewidoczne.

Zestawienie obu powyższych mapNASA Earth Observatorydomena publiczna

W tym przypadku kombinacja pasm ułatwia rozróżnienie wody, lądu i roślinności. Co ciekawe, woda wydaje się jaśniejsza w kolorze niebieskim na zdjęciu z 17 lutego, ponieważ jest bogata w zawieszony osad. Pokryte wodą pola w Missouri to pola ryżowe.

Według NASA Earth Observatory wskaźnik poziomu wody US Geological Survey w Obion w Tennessee odnotował oszałamiający poziom wody wynoszący 12 metrów. Każdy poziom wody powyżej 34 stóp 10,4 metra jest uważany za stan powodziowy. Zachmurzenie w stanie uniemożliwiło satelitom uchwycenie podobnych obrazów na północ od Tennessee, gdzie doszło do jednych z najbardziej niszczycielskich powodzi błyskawicznych.

Źródła: NASA Earth Obsevatory, gizmodo.com

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press