Katastrofa na rynku Bitcoina. Czy rynek czeka bessa?

Bitcoin nurkuje ku cenie, której już dawno nie widziano. Wartość kryptowaluty jest najniższa w 2022 roku i spadła o połowę w porównaniu do stanu sprzed 6 miesięcy.

Kryptowaluty, a w szczególności bitcoin, to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać
Kryptowaluty, a w szczególności bitcoin, to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać123RF/PICSEL

Gwałtowany spadek Bitcoina

Bitcoin spadł do najniższego poziomu w 2022 rok  i obecnie jego wartość wynosi zaledwie 50 proc. najwyższej notowanej wartości. Kryptowaluta osiągnęła poziom 33 tys. dolarów za jednostkę w poniedziałkowe popołudnie. Powodem obniżenia ceny bitcoina jest wyprzedaż akcji w Stanach Zjednoczonych w ostatnim tygodniu, która wprawiła rynek kryptowalut w konsternację i niepewność.

Największa kryptowaluta na świecie bitcoin osiągnęła wartość 32 650 dolarów i jest to najniższy poziom od lipca 2021. W listopadzie bitcoin kosztował 68 990 dolarów.

Spadek wartości bitcoina ma związek ze spadkami na giełdach Nasdaq i Dow Jones, które notują znaczne obniżki. Na wartość kryptowaluty może wpływać też ogólna sytuacja finansowa w Stanach Zjednoczonych. W celu okiełznania szalejącej inflacji, amerykański System Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe aż o pół punktu procentowego. Sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na wartość kryptowalut. Zdaniem ekspertów BTC może spaść nawet niżej i osiągnąć poziom 25 tys. dolarów.

Nie tylko jednak bitocin spada. Druga największa kryptowaluta, ether, również zaliczyła znaczny spadek. Jej wartość zmniejszyła się o kilka procent w ciągu doby, a w skali tygodnia aż o 14.

Kurs bitcoina w ciągu ostatnich miesięcy wahał się głównie między poziomem od 35 000 do 46 000 dolarów. Na ostatnie wahania kryptowaluty duży wpływ mają również zachowania Systemu Rezerwy Federalnej. Pomimo zapewnień szefa FED, że nie dojdzie do kolejnych podwyżek stopy procentowej, nie wiadomo czy szalejąca inflacja nie wymusi jednak ich zmian. Sytuację może skomplikować też rosnąca walka o pracownika, która spowoduje, że urosną płace i zwiększy się tym samym presja inflacyjna.

Gen. Tomasz Drewniak: Parada z okazji 9 maja to teatr, nie ma nic wspólnego z rzeczywistościąRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas