Jakie programy są w telewizji naziemnej? Zmiany od 19 grudnia
Ponad 30 programów można oglądać za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. 15 i 19 grudnia na nowy standard DVB-T2/HEVC, który zapewni lepszą jakość obrazu i dźwięku, przeszedł ogólnopolski multipleks 3 (MUX-3) z kanałami Telewizji Polskiej. Co to oznacza dla telewidzów?
Spis treści:
Telewizja naziemna po zmianach w MUX-3
W piątek (15 grudnia) i wtorek (19 grudnia) nastąpiła zmiana w nadawaniu programów Telewizji Polskiej w naziemnej telewizji cyfrowej. Multipleks 3 przełączony został na nowy standard nadawania - DVB-T2/HEVC. Od połowy 2022 roku są już w nim nadawane inne multipleksy ogólnopolskie.
Lepsza jakość obrazu (HD) i możliwość nadawania programów w najwyższej jakości 4K, lepsza jakość dźwięku, opcje dodatkowe (napisy, wersje dźwiękowe, HbbTV) - to niektóre opcje, które zyskają widzowie w nowej telewizji naziemnej.
Pierwszy etap przełączeń nastąpił w nocy z czwartku na piątek (14 na 15 grudnia) i objął zachodnią część Polski - województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.
Drugi etap przełączenia, w nocy z 18 na 19 grudnia, we wschodniej części Polski objął województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.
Jakie programy są w telewizji naziemnej?
Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej działa w Polsce od 27 czerwca 2022 roku. Wtedy zakończyło się przełączanie nadajników na system DVB-T2/HEVC. 15 i 19 grudnia 2023 roku na nowy standard przełączany został MUX-3 z programami TVP.
Jakie programy są w nowej telewizji naziemnej?
Multipleks 1 (MUX-1). Lista programów w telewizji naziemnej
W MUX 1 umieszczone zostały następujące programy:
- EskaTV
- TTV
- Polo TV
- Antena
- TV Trwam
- StopklatkaTV
- FokusTV
- W24 (Wydarzenia24) - kanał czeka na rozpoczęcie nadawania
Multipleks 2 (MUX-2). Lista programów w telewizji naziemnej
W MUX 2 można oglądać następujące programy:
- Polsat
- Super Polsat
- TVN
- TVN7
- TV4
- TV Puls
- PULS 2
- TV6
Multipleks 3 (MUX-3). Lista programów w telewizji naziemnej
- TVP 1
- TVP 2
- TVP Info
- TVP 3
- TVP Sport
- TVP Historia
- TVP Kultura
- TVP ABC
- kanały HbbTV: TVP ABC 2 , TVP Historia 2, TVP Kultura 2.
Multipleks 4 (MUX-4). Lista kanałów
Na MUX-4 dostępna jest oferta PolsatBox. Niekodowany w ofercie jest kanał Wydarzenia 24 (niebawem ma być przeniesiony na MUX-1 i zastąpiony w tym miejscu kanałem Polsat News Polityka). W składzie multipleksu za dodatkową opłatą są następujące programy telewizyjne:
- Eleven Sports 1
- Eleven Sports 2
- Eurosport 1
- Eurosport 2
- Polsat News
- Polsat Sport
- Polsat Sport Extra
- TVN 24
- TVN Style
- TVN Turbo
Dostępny jest także zestaw programów radiowych.
Multipleks 6 (MUX-6). Lista kanałów
W MUX 6 można oglądać programy Telewizji Polskiej:
- TVP ABC
- TVP Dokument
- TVP Kobieta
- TVP Nauka
- TVP Kultura
- TVP Rozrywka
- TVP Polonia
- Alfa TVP
- Belsat TV
Tu ważna informacja - do połowy stycznia z MUX-6 znikają TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat. Do 13 stycznia 2024 zastąpione zostały kopiami kanałów TVP 1, TVP 2 i TVP Info.
Na nowy system nie przechodzi multipleks 8, który wciąż można oglądać w starym standardzie DVB-T. W multipleksie 8 są programy: Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
W Polsce - w różnych regionach - nadawane są także programy z kilku lokalnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.
MUX L1 (Jelenia Góra): Echo 24, Nuta TV, Nuta Gold, Filmax, Power TV, Home TV, Stars.Tv, TVT, TVC, Xtreme TV, TV Dami/TV Bolesławiec, TV Okazje.
MUX L2 (Rybnik, Ornontowice): TVT, Stars.TV, TV Okazje, TVN HD, TVN7 HD, Nowa TV HD
MUX L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki): Filmax HD, TVC HD, STARS.TV, Home TV, TV Okazje, Power TV HD, Xtreme TV, Nuta.TV
MUX L4 (Świdnica, Wrocław): Echo24, Home TV, TVC, Xtreme TV, Filmax, Junior Music, Nuta TV, Nuta Gold, Power TV, Stars.TV, Polsat, TVN, TV Okazje.
MUX L7 (dolnośląskie - Lubin, Głogów): Nowa TV, Polsat, TV Okazje, TV Regionalna.
MUX lokalny TVS (śląskie): TVS, Polsat, Republika TV, TV Okazje, Radio Silesia.
Co to jest naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2?
Naziemna telewizja cyfrowa to zestaw darmowych programów (z wyjątkiem multipleksu 4).
DVB-T2 dostępna w Polsce od 2022 roku to druga generacja standardu naziemnej telewizji cyfrowej, która pozwala oszczędzić nawet 50 procent pasma względem DVB-T.
Widzowie po zmianach i przejściu z DVB-T na DVB-T2 mają lepszą jakość dźwięku i obrazu (nawet 4K). Nadawcy mogą też przesyłać dodatkowe usługi wykorzystując tzw. telewizję hybrydową Hbb TV (dodatkowe kanały czy usługi VOD).
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 niezbędny jest dekoder lub telewizor do odbioru programów w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Wszystkie telewizory wyprodukowane po 2020 roku mają nowy standard, ale i tak trzeba będzie odświeżyć listę kanałów.
Do odbiornika należy podłączyć antenę do odbioru telewizji naziemnej.
Aktualizacja listy programów na dzień 19.12.2023