Masz długi i konto w Revolut? Komornik już tam cię znajdzie

Revolut to bardzo popularna w Polsce usługa, która ciągle przyciąga nowych użytkowników. Do tej pory nie była ona elementem systemu Ognivo, a więc klienci nie musieli się obawiać egzekucji ze strony komornika. Wkrótce to ulegnie zmianie i przyczynił się do tego sam Revolut, który złożył już wniosek w tej sprawie.

Konto w Revolut. Czy może je zająć komornik?
Konto w Revolut. Czy może je zająć komornik?Dawid DługoszINTERIA.PL

Revolut to usługa, której wielu Polakom nie trzeba przedstawiać. Fintech bardzo szybko zyskał w naszym kraju ogromną popularność i ciągle się rozwija. Dziś konto ma w nim ponad 4 mln rodaków. Zastanawialiście się jednak nad tym, czy dostęp do zgromadzonych tam środków może uzyskać komornik? Zobaczmy, jak to obecnie wygląda.

Revolut nie należy do systemu Ognivo. Na razie

Platforma Revolut oferuje różne usługi z zakresu bankowości elektronicznej, ale nie znajduje się w systemie Ognivo. Odpowiada on za zrzeszanie polskich instytucji finansowych (banków komercyjnych oraz kas spółdzielczo-oszczędnościowych). W konsekwencji oznacza to, że zgromadzone w usłudze środki nie są widoczne dla organizacji komorniczych.

Revolut pod tym względem wymyka się potencjalnym egzekucjom komorniczym, gdyż numery IBAN wynajmuje od litewskiego Aion Banku. Dlatego zgromadzone tam środki nie podlegają sankcjom prawnym uregulowanym w naszym kraju, a za granicą.

Czy komornik może zająć pieniądze z usługi Revolut?

Obecnie odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Wkrótce ma to ulec zmianie i wynika to z decyzji samego fintechu. Firma złożyła w kraju wniosek o rejestrację w Polsce oddziału banku zagranicznego. Jeśli decyzja w tej kwestii będzie pozytywna, a odpowiada za nią Komisja Nadzoru Finansowego, to platforma zostanie automatycznie zaciągnięta do systemu Ognivo. Co to oznacza w praktyce?

Osoby korzystające z aplikacji Revolut będą musiały mieć na uwadze fakt, że zgromadzone tam środki będą mogły podlegać ewentualnym egzekucjom komorniczym na tych samych zasadach, co w przypadku pozostałych banków w Polsce. Komornik będzie miał do nich dostęp i w razie potrzeby konto zostanie zajęte.

Co zamiast aplikacji Revolut?

Jeśli nie podoba wam się to, że konto w aplikacji Revolut wkrótce będzie podlegało ewentualnym egzekucjom komorniczym, to możecie rozejrzeć się za alternatywą. Dobrym przykładem jest tutaj brytyjskie Wise. Ta platforma ma siedzibę poza krajami Unii Europejskiej, a więc nie podlega przepisom, które dotyczą egzekucji finansowych obowiązujących wewnątrz państw członkowskich.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!