Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. W Szaflarach nie udało się pobić rekordu
W Szaflarach miał powstać najgłębszy odwiert geotermalny na całym świecie, który miał być długi na 7 kilometrów. Prace zakończono, co potwierdził wójt gminy Rafał Szkaradziński. Podczas odwiertu napotykano różne problemy techniczne i podjęto decyzję, aby inwestycję zakończyć na mniejszej głębokości.

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie miał powstać w polskiej gminie Szaflary. Otwór Bańska PGP-4 miał być głęboki na 7 kilometrów i w ten sposób ustanowiłby rekord w skali całego globu. Tak się jednak nie stanie. Zdecydowano się na ukończenie prac na mniejszej głębokości.
Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie na 7 kilometrów
Prace związane z największym odwiertem geotermalnym na świecie rozpoczęto w Szaflarach dwa lata temu - w kwietniu 2023 r. Inwestycja zakładała dowiercenie się do głębokości 7 kilometrów, gdzie miały znajdować się źródła o temperaturze przekraczającej 150 stopni Celsjusza.

Jednak na głębokości około 6 kilometrów napotkano różne problemy natury technicznej. To sprawiło, że realizacja inwestycji zaczęła przeciągać się w czasie. Rok temu zatrzymano się w wyniku twardych skał oraz osypujących się ścianek odwiertu. Potem wystąpiły inne problemy. Związane one były z awarią, której uległ główny silnik wiertni oraz zerwaniem się przewodu głównego, do czego doszło na głębokości niespełna 6,1 kilometra.
Inwestycja w gminie Szaflary zatrzymana
Trudności, z którymi spotkał się inwestor, doprowadziły finalnie do zatrzymania odwiertu w Szaflarach. Decyzję podjęto na głębokości dokładnie 6103,2 metra. Rekord świata nie padł. Ten nadal należy do Otaniemi w Finlandii, który jest głęboki na 6,4 kilometra i powstał w 2018 r.
Decyzją wspólnych specjalistycznych komisji działających w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaniechano dalszego pogłębiania otworu badawczo-eksploatacyjnego o nazwie Bańska PGP-4 z uwagi na liczne niebezpieczeństwa, głównie techniczne. Najważniejsze jest to, że odwiert spełnił cel badawczy, bo przyczynił się do rozpoznania budowy geologicznej kraju na nieznanej dotąd głębokości oraz cel eksploatacyjny, gdyż potwierdzono obecność dwóch poziomów wodonośnych
Nieuzyskanie rekordu świata w Szaflarach wcale nie sprawia, że odwiert poszedł na marne. Przeciwnie, bo już na głębokości około 3 kilometrów natrafiono na źródła o temperaturze około 85 stopni Celsjusza. Natomiast głębiej (na około 5 kilometrach) znajdują się kolejne o temperaturze około 120 stopni Celsjusza. To właśnie te drugie zostaną wykorzystane w celach geotermalnych do zasilania w ciepło czterech miejscowości znajdujących się w gminie oraz pobliskiego Nowego Targu.