Nowy dokument w mObywatelu. Skorzystają tysiące Polaków

Tomasz Kromp

Wkrótce do aplikacji mObywatel może zostać dodany nowy dokument. Chodzi o elektroniczną legitymację dla strażaków ratowników OSP. Dokument ma zostać wydawany na wniosek. Prace nad projektem są obecnie prowadzone w podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych.

Do mObywatela może trafić wkrótce nowy dokument. To legitymacja strażaka OSP.
Do mObywatela może trafić wkrótce nowy dokument. To legitymacja strażaka OSP.Mateusz Kotowicz/REPORTEREast News

Nowy dokument ma trafić do mObywatela

Jak wynika z informacji opublikowanych na łamach serwisu remiza.com.pl, w podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o OSP. Zmiany uwzględniają między innymi wprowadzenie elektronicznych legitymacji dla strażaków ratowników OSP. Nowe dokumenty w wersji mobilnej mają pojawić się w aplikacji mObywatel.

Żeby otrzymać legitymację, strażak będzie musiał złożyć wniosek. Po odpowiedniej weryfikacji dokument zostanie wpisany do rejestru. Legitymacja będzie zawierała dane strażaka, zdjęcie, nazwę jednostki OSP i gminy oraz numer legitymacji wraz z datą ważności. Dokładny wzór dokumentu ma zostać określony przez MSWiA (w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji).

Kiedy konkretnie zostanie wprowadzona legitymacja strażaka w mObywatelu? Po zakończeniu prac we wspomnianej podkomisji projekt ma trafić do Sejmu, potem do Senatu, a na koniec na biurko prezydenta. Po podpisaniu ustawy wejdzie ona w życie po 3 miesiącach od momentu ogłoszenia.

Z nowego dokumentu będzie mogło skorzystać około 245 tysięcy Polaków.

Jakie dokumenty są w mObywatelu?

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą skorzystać z wielu dokumentów w formie elektronicznej. Jest to nie tylko dowód osobisty, ale również między innymi Karta Dużej Rodziny, legitymacja emeryta-rencisty, mPrawo jazdy, legitymacja szkolna i studencka czy legitymacja Ulgowych Usług Transportowych. W mObywatelu można także znaleźć legitymację poselską, legitymację senatorską, legitymację radcy prawnego, legitymację adwokacką, legitymację aplikanta radcowskiego, legitymację inżyniera budownictwa oraz dokumenty potwierdzające prawo do wykonywania zawodów lekarza, pielęgniarki czy położnej.

Od 25 lutego użytkownicy aplikacji mogą zaktualizować mObywatela i tym samym otrzymać dostęp do funkcji "Podpisz dokument".

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie rządowej, z nowej funkcji skorzystają: "właściciele dowodów osobistych z warstwą elektroniczną, którzy mają aktywny certyfikat podpisu osobistego i 6-cyfrowy PIN (tzw. PIN2)". Dzięki nowej usłudze możliwe będzie podpisywanie dokumentów w formacie PDF e-dowodem. W kontakcie z administracją publiczną, taki podpis będzie równoważny z własnoręcznym podpisem.

Należy zaznaczyć, że oprócz zaktualizowanej aplikacji mObywatel, do skorzystania z nowej funkcji niezbędny okaże się telefon z NFC.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press