Polsko-fińska firma nawiązała współpracę z NATO. Dostarczy istotne dane satelitarne

Paula Drechsler

Paula Drechsler

Aktualizacja

Firma ICEYE będzie dostarczała dane satelitarne SAR Centrum Sytuacyjnemu (SITCEN) NATO. Polsko-fińska firma posiada największą na świecie konstelację satelitów SAR, które zapewniają kluczowe informacje z obserwacji Ziemi. Współpraca wzmocni dostęp Sojuszu do istotnych danych.

Polsko-fińska firma nawiązała współpracę z NATO. Będzie dostarczać dane satelitarne Centrum Sytuacyjnemu. Zdj. ilustracyjne.
Polsko-fińska firma nawiązała współpracę z NATO. Będzie dostarczać dane satelitarne Centrum Sytuacyjnemu. Zdj. ilustracyjne.123RF/PICSEL

Największa na świecie konstelacja satelitów SAR

Firma ICEYE, której prezesem i współzałożycielem jest Rafał Modrzewski, nawiązała współpracę z NATO. Polsko-fińskie przedsiębiorstwo jest światowym liderem w dziedzinie radarowych satelitów obserwacyjnych. Będzie dostarczało kluczowe dane satelitarne Centrum Sytuacyjnemu (SITCEN) w Kwaterze Głównej NATO. To pierwsze partnerstwo zawiązane pomiędzy Kwaterą Główną NATO i ICEYE ma wzmocnić dostęp Sojuszu do przydatnych danych z monitorowania Ziemi.

ICEYE posiada największą na świecie konstelację satelitów SAR (Synthetic Aperture Radar), czyli wyposażonych w radary z syntetyczną aperturą. SAR służy do pozyskiwania wysokiej rozdzielczości obrazów nieruchomych obiektów, np. lotnictwo wojskowe używa takiej aparatury do prowadzenia rozpoznania. Za pomocą satelitów SAR polsko-fińska firma zapewnia dostęp do danych na temat dowolnie wybranych punktów na Ziemi przez 24 godziny na dobę, niezależnie od tego, jakie panują warunki pogodowe i oświetleniowe.

- Nasze dane radarowe SAR umożliwiają monitorowanie, wykrywanie i reagowanie na zmiany na Ziemi w sposób, który wcześniej nie był możliwy - zapewnia ICEYE.

Polsko-finśka firma ICEYE nawiązała współpracę z NATO

Firma ma obecnie na orbicie okołoziemskiej 48 satelitów, wciąż powiększając tę liczbę o najnowocześniejsze urządzenia. ICEYE planuje wynosić 20 nowych satelitów rocznie. SITCEN dzięki współpracy z firmą będzie miało możliwość lepiej i szybciej przekazywać kluczowe informacje osobom decyzyjnym. "ICEYE dostarcza bardzo dokładne zobrazowania satelitarne i dane SAR, wspierając świadomość sytuacyjną i procesy decyzyjne w zakresie bezpieczeństwa i obronności", wskazał Pekka Laurila, CSO i współzałożyciel ICEYE.

To kolejny wielki krok w kierunku realizacji założeń firmy. Jak wspominał w połowie marca Rafał Modrzewski przy okazji wyniesienia na orbitę czterech nowych satelitów, ICEYE dąży do tego, aby umocnić swoją pozycję lidera innowacji w sektorze satelitów SAR, a przy tym stać się czołowym dostawcą istotnej infrastruktury dla działań ISR (wywiad, obserwacja, wykrywanie celów i rozpoznanie) dla państw sojuszniczych. Teraz natomiast ICEYE poinformowało o pogłębienie współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim.

- Rola podmiotów komercyjnych sektora kosmicznego w zakresie bezpieczeństwa narodowego i obronności bardzo zyskała na znaczeniu w ciągu ostatniej dekady. ICEYE, jako zaufany partner, pracuje z wieloma rządami i organizacjami, dostarczając zarówno dane SAR, jak i same satelity, licznym krajom członkowskim NATO i państwom zaprzyjaźnionym - wyjaśnia firma.

Wysyłanie na orbitę najnowocześniejszych satelitów

Niedawno ICEYE wyniósł na orbitę wspomniane nowe urządzenia. Wśród czterech nowych satelitów o rozdzielczości 25 cm znalazł się też satelita 4. generacji. Urządzenia te, zintegrowane przez firmę Exolaunch, wyniesiono na orbitę podczas misji SpaceX na statku Transporter-13 Rideshare, wyjaśnia firma. Wystartował on z Bazy Kosmicznej Vandenberg w Kalifornii. Wszystkie cztery urządzenia ustanowiły łączność. Obecny wśród nich satelita Gen4 gwarantuje najlepszą dostępną jakość obrazu SAR i oznacza technologiczny przełom w branży, wskazuje ICEYE. Dzięki temu działania służące obronności, takie jak wykrywanie statków, pojazdów i innych obiektów, stanie się jeszcze łatwiejsze.

Satelita na czarnym tle.
"Gen4 stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie światowych rynków obronnych i ISR na technologie kosmiczne", podaje ICEYE w informacji o najnowszej generacji urządzeń.Iceyemateriały prasowe

- Satelitę wyposażono w dwukrotnie większą antenę SAR, generującą także dwukrotnie większą moc. Umożliwia to satelitom Gen4 ponad dwukrotne zwiększenie obszaru monitorowania, od 150 km do 400 km szerokości pokrycia. Zobrazowania charakteryzują się też o 30 proc. większą gęstością informacji - przekazało ICEYE.

Polsko-fińskie przedsiębiorstwo działa globalnie, posiada biura w Finlandii, Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jak podano: "zespół ICEYE liczy ponad 700 pracowników, których łączy wspólna misja: tworzenie globalnego źródła rzetelnej wiedzy o Ziemi, by realnie wpływać na poprawę jakości życia".

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?