Jak odliczyć ulgę na internet w PIT? Nawet 1520 złotych zwrotu
Polacy mogą odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT ulgę na internet, o której jednak nie wszyscy wiedzą. Ile będzie zwrotu, komu przysługuje ta ulga podatkowa i jak odliczyć w 2024 roku? Są zasady, o których trzeba pamiętać. Oto sposób na rozliczenie ulgi internetowej.
Spis treści:
Kto może skorzystać z ulgi na internet?
Rozliczanie PIT 2024 pozwala nam na wykorzystanie różnych ulg podatkowych, dzięki czemu zastosowana zostanie korzystniejsza podstawa podatkowa. W ten sposób możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy, a nawet otrzymać zwrot. Przykładem ulgi podatkowej jest ulga na internet. To nic innego, jak możliwość odliczenia od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej kwoty, którą w rozliczanym roku wydaliśmy na opłacenie rachunków za internet w naszym domu lub mieszkaniu.
Co ciekawe, większość z nas nie wie, że może z tej ulgi skorzystać. Nie trzeba spełnić żadnych specjalnych wymogów ani warunków. Wystarczy, że do tej pory nie korzystaliśmy z ulgi, lub odliczyliśmy ją tylko raz rok temu. Jak to rozumieć? Z ulgi na internet skorzystać możemy tylko dwukrotnie pod warunkiem, że odliczaliśmy ją w następujących po sobie latach. Jeżeli odliczyliśmy ulgę po raz pierwszy w 2023 roku, to teraz też można ją odliczyć. Gdy ulgę odliczyliśmy w 2022 roku, to już nie mamy takiej możliwości.
Odliczenie internetu od podatku PIT 2024 pozwoli nam na sporą oszczędność. O jakich pieniądzach mowa? To zależy, bo opcje są dwie - w każdym wypadku jest to jednak z korzyścią dla nas.
Zasady ulgi internetowej. Ile można odliczyć?
Ulga na internet w 2024 roku nie została określona jako jedna zryczałtowana kwota, ani też minimalna ilość pieniędzy, które zostaną nam odliczone. Ustawowo określono jedynie maksymalną kwotę ulgi - ta wynosi 760 złotych na jedną osobę. Oznacza to, że jeżeli wydaliśmy na internet więcej, to i tak odliczymy 760 złotych. Analogicznie, jeżeli nasze rachunki wynosiły mniej, to odpowiednia kwota zostanie odliczona od dochodu.
Nie jest to jednak ostateczna kwota ulgi za internet, którą możemy uzyskać. Istnieje możliwość odliczenia ulgi na internet jako małżeństwo. Wtedy sumujemy maksymalną kwotę ulgi obydwu osób i łącznie możemy odliczyć aż 1520 złotych. Co ważne, w tym wypadku nazwiska obydwu osób muszą widnieć na fakturze lub rachunku od operatora. Tak samo urząd skarbowy doliczy ulgę do dochodów męża i żony - a nie tylko jednej z osób.
Istnieje możliwość odliczenia ulgi jako małżeństwo nawet wtedy, gdy na rachunku widnieje tylko jedna osoba - wtedy sprawa będzie jednak interpretowana przez urzędników skarbowych.
Tylko raz w życiu. Zasady ulgi na internet
Warunki skorzystania z ulgi na internet w 2024 roku nie są skomplikowane. Ulga przysługuje każdemu, kto rozlicza podatek PIT 2024. Wystarczy, że w poprzednim roku (który rozliczamy) ponieśliśmy koszta wynikające z opłacania rachunków lub faktur za dostęp do sieci internetowej. Ulgę rozliczymy niezależnie od kwoty - zwrot wyniesie maksymalnie 760 złotych na osobę.
Tak jak wspomniałem wcześniej, z ulgi skorzystamy tylko dwa razy w następujących po sobie latach.
PIT 2024. Jak odliczyć ulgę na internet?
Aby odliczyć internet w rozliczeniu rocznym PIT, potrzebujemy zestaw faktur lub rachunków za internet w 2023 roku. Powinno być na nich nasze nazwisko, a także konkretny koszt usługi dostarczania internetu za dany okres. Ulga na internet jest przez nas ujmowana w załączniku PIT/O, a całość zostaje dodana do rocznego zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-37 albo PIT-28).
Czy można rozliczyć ulgę internetową w e-PIT? Tak, nie ma z tym problemu - w tym wypadku dodajemy stosowną informację bez przekazywania plików dokumentów. Możliwe jednak, że urząd skarbowy będzie chciał zweryfikować te informacje. Dlatego ważne, aby i tak mieć przygotowane odpowiednie faktury lub rachunki za internet.
Jak sprawdzić, czy odliczało się ulgę na internet?
Jeżeli podatnik nie jest pewien, czy w poprzednich latach korzystał z ulgi na internet, nie powinien tego robić pochopnie. Baza systemu Twój e-PIT obejmuje kilka ostatnich lat. Co jednak, gdy ulgę internetową odliczyliśmy kilkanaście lat temu?
Jedną z możliwości jest sprawdzenie w starych zeznaniach, a konkretnie w załączniku PIT/O, czy już skorzystaliśmy z ulgi. Jeśli jednak nie prowadzmy domowego archiwum, możemy zwócić się do urzędu o wydanie kopii (za każdą stronę trzeba zapłacić). Urząd Skarbowy w swojej bazie danych może też sprawdzić, czy już odliczaliśmy internet. Wymaga to jednak osobistej wizyty w urzędzie.