Black Friday

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:28) Aktualizacja Poniedziałek, 19 lutego 2024 (16:45)
Black Friday to coroczna tradycja zakupowa, zazwyczaj przypadająca na ostatni piątek listopada. Sklepy oferują wtedy obniżki cenowe i przyciągają tłumy klientów. W Polsce Black Friday w wielu sklepach poprzedzony jest akcją Black Weeks, która oferuje zniżki przez cały listopad.
Black Friday - najważniejsze informacje
Black Friday wypada w ostatni piątek listopada. /ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News

Black Friday - najważniejsze informacje

Co to jest Black Friday?

Black Friday, znany również jako "Czarny Piątek", to dzień dużych wyprzedaży w Stanach Zjednoczonych, który tradycyjnie oznacza początek sezonu zakupów świątecznych. 

Jego nazwa pochodzi od filadelfijskich policjantów, którzy używali tego terminu w latach 60. XX wieku, aby opisać chaos związany z tłumami zakupowymi i ruchem drogowym po Dniu Dziękczynienia. 

Z biegiem czasu, handlowcy zaczęli używać terminu „Black Friday” w bardziej pozytywnym świetle, wskazując że to dzień, w którym ich bilanse finansowe przestają być "na czerwono" (czyli w straty), a zaczynają być "na czarno" (czyli w zyski).

Kiedy jest Black Friday? 

Black Friday jest ściśle związany z amerykańskim świętem Dnia Dziękczynienia, które przypada w czwarty czwartek listopada. Black Friday wypada dzień po Dniu Dziękczynienia, co oznacza, że każdego roku data ta jest inna, ale zawsze wypadająca w piątek, dokładnie ostatni piątek listopada.

Ten dzień jest znany z ogromnych przecen i promocji w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych i często wiąże się z tłumami kupujących oraz długimi kolejkami. Black Friday stał się globalnym zjawiskiem z wieloma krajami na całym świecie przyjmującymi podobne praktyki wyprzedaży, choć nie zawsze pod tą samą nazwą lub w tym samym dniu.

Cyber Monday. Odpowiedź na Black Friday

Wprowadzony w 2005 roku Cyber Monday jest odpowiedzią na Black Friday dla sklepów internetowych.

W 2019 roku Cyber Monday wygenerował sprzedaż na poziomie 9,4 miliarda dolarów w USA, przewyższając Black Friday.

Temat Black Friday znajdziesz również w serwisie:

Black Friday - Wiadomości