ISS nad Polską. Te przeloty będą wyjątkowe

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

Pierwsza w roku widoczność ISS na polskim niebie rozpocznie się już 16 stycznia i potrwa do 2 lutego. W tym czasie będzie można oglądać Międzynarodową Stację Kosmiczną około 30 razy w godzinach wieczornych. Co więcej, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przeloty ISS mogą zostać wzbogacone o dodatkowe atrakcje.

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską
Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad PolskąZbigniew Zając/Nocne Niebomateriały prasowe

ISS wraca na polskie niebo

Już 16 stycznie rozpocznie się pierwszy w 2024 roku okres widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na polskim niebie. W tym czasie będziemy mieli około 30 okazji do tego, aby przeprowadzić obserwacje. Jeżeli nie chcemy przegapić żadnego z przelotów, warto zaopatrzyć się w pomocną, darmową aplikację od NASA, Spot The Station, dostępną na iOS i Android.

Przeloty będą miały miejsce w dogodnych warunkach, ponieważ odbywały się będą w godzinach wieczornych. Jak donosi portal Polski AstroBloger, podczas najefektowniejszych widoczności Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może osiągnąć jasność nawet –3,5 mag i będzie nad horyzontem nawet przez 7 minut!

Jak i gdzie obserwować

Z początkiem okresu widoczności ISS nad Polską stacji należy wypatrywać nad zachodnim horyzontem. Podczas najdłuższych przelotów Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przemierzy całe niebo, chowając się finalnie za wschodnim horyzontem.

Teraz możesz śledzić przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze wygodniej
Teraz możesz śledzić przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jeszcze wygodniejSpot the Station/NASA123RF/PICSEL

Jednak nie każdy przelot będzie tak efektowny i nie za każdym razem stacja osiągnie tak wysoką jasność. Miejmy tylko nadzieję, że pogoda dopiszę. Ostanie dni nie sprzyjały obserwacjom nieba.

Przeloty z bonusem

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to przy użyciu odpowiedniego sprzętu będziemy mogli nacieszyć oko dodatkowymi atrakcjami związanymi z przelotami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na 17 stycznia zaplanowana jest misja Axiom-3, w ramach której na ISS zostanie wystrzelony statek Crew Dragon. Widok na ISS zostanie wzbogacony o dodatkowy element, czyli statek kosmiczny SpaceX w niewielkiej odległości przed cumowaniem oraz po odcumowaniu 30 stycznia.

Natomiast na 29 stycznia zaplanowano misję wystrzelenia na ISS statku towarowego Cygnus NG-20. Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ma nastąpić 31 stycznia. Przy niezwykle sprzyjających warunkach i gdy wszystkie misje pójdą zgodnie z planem, wieczorem 30 stycznia będzie można obserwować ISS wraz z dwoma statkami kosmicznymi w niewielkiej odległości.

Jak nowa technologia zmienia oblicze medycyny?INTERIA.PL