Możemy nie być sami w kosmosie. Wskazują na to nowe badania

Karol Kubak

Karol Kubak

Aktualizacja

Według nowych badań życie na Ziemi może nie być aż tak wyjątkowe we Wszechświecie. Pojawienie się ludzkości nie było kwestią przypadku, a naturalnego etapu rozwoju Ziemi i może się powtórzyć na innych planetach.

Czy Ziemia jest jedyną planetą, na której istnieje życie? Nowe badanie pokazuje, że nie
Czy Ziemia jest jedyną planetą, na której istnieje życie? Nowe badanie pokazuje, że nieScience Photo LibraryEast News

Zastanawialiście się kiedyś, ile sytuacji musiało się wydarzyć, aby doprowadzić do powstania życia, a ostatecznie człowieka? Utworzenie pierwszych komórek, przetrwanie pierwszego życia w niezwykle trudnych warunkach, następnie pojawienie się ogromnej ilości tlenu. Życie, które rozwinęło się w wodach, musiało wyjść na ląd, ewoluować tak by powstały zwierzęta i naczelne.

Biorąc pod uwagę te wszystkie warunki wstępne, wydarzenia aż trudno uwierzyć, że w ogóle mogliśmy znaleźć się w miejscu, w którym jesteśmy. Tak też przez dziesięciolecia funkcjonował model "twardych kroków" (ang. hard-steps model) opracowany przez fizyka teoretycznego Brandona Cartera w 1983 r. Zakłada on, że nasze ewolucyjne pochodzenie jest wysoce nieprawdopodobne ze względu na czas, jaki zajęła ewolucja człowieka na Ziemi w porównaniu z całkowitym okresem życia Słońca - a zatem prawdopodobieństwo istnienia poza Ziemią istot podobnych do człowieka jest niezwykle niskie.

Nowe badanie kierowane przez zespół badaczy z Penn State wskazuje, że ludzkość niekoniecznie musi być czymś niezwykłym, ale raczej naturalnym wynikiem ewolucji naszej planety, a prawdopodobnie i innych planet. - To znacząca zmiana w naszym myśleniu o historii życia - powiedziała Jennifer Macalady, profesor nauk o Ziemi na Penn State i współautorka artykułu, który został opublikowany 14 lutego w czasopiśmie Science Advances.

– Sugeruje to, że ewolucja złożonego życia może być mniej kwestią szczęścia, a bardziej wzajemnego oddziaływania życia i jego środowiska, otwierając ekscytujące nowe ścieżki badań w naszym dążeniu do zrozumienia naszego pochodzenia i naszego miejsca we Wszechświecie – dodała prof. Macalady.

Wiele planet na etapie swojej ewolucji może wykształcić warunki sprzyjające powstaniu życia123RF/PICSEL

Naukowcy spojrzeli na Ziemię i odkryli, że poza nią może istnieć życie

Carter, tworząc model "twardych kroków", opierał się na wieku Słońca. Nowe badanie, które zostało przeprowadzone przez interdyscyplinarny zespół, w skład którego weszli astrofizycy i biolodzy sugeruje, że powinniśmy skupić się nie na naszej gwieździe, ale na Ziemi i czasie geologicznym. Początkowo niegościnne środowisko umożliwiło kluczowe etapy ewolucji, gdy globalne środowisko osiągało stan "tolerancyjności".

– Twierdzimy, że istnienie inteligentnego życia może nie wymagać serii szczęśliwych zbiegów okoliczności. Ludzie nie ewoluowali wcześnie ani późno w historii Ziemi, ale na czas, gdy warunki były odpowiednie. Być może to tylko kwestia czasu, a może inne planety są w stanie osiągnąć te warunki szybciej niż Ziemia, podczas gdy inne planety mogą potrzebować jeszcze więcej czasu – powiedział Mills, który pracował w laboratorium astrobiologicznym Macalady'ego na Penn State.

Teraz naukowcy planują przeszukać inne planety w celu nalezienia biosygnatur takich jak obecność tlenu. Zachęcają także pozostałą część społeczności naukowej, aby zbadała, czy innowacje – takie jak pochodzenie życia, fotosynteza tlenowa, komórki eukariotyczne, wielokomórkowość zwierząt i Homo sapiens — są naprawdę wyjątkowymi wydarzeniami w historii Ziemi. Czy podobne innowacje mogły ewoluować niezależnie w przeszłości, ale dowody na ich zaistnienie zostały utracone z powodu wyginięcia lub innych czynników?

– Ta nowa perspektywa sugeruje, że pojawienie się inteligentnego życia może wcale nie być tak odległe. Zamiast serii nieprawdopodobnych zdarzeń, ewolucja może być bardziej przewidywalnym procesem, rozwijającym się w miarę, jak pozwalają na to globalne warunki. Nasze ramy dotyczą nie tylko Ziemi, ale także innych planet, zwiększając prawdopodobieństwo, że życie podobne do naszego mogłoby istnieć gdzie indziej – powiedział Jason Wright, profesor astronomii i astrofizyki na Penn State oraz współautor artykułu.

Źródło: Pennsylvania State University
Publikacja: Daniel Mills, Ponowna ocena modelu „hard-steps” dla ewolucji inteligentnego życia, Science Advances (2025). DOI: 10.1126/sciadv.ads5698 . www.science.org/doi/10.1126/sciadv.ads5698

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press