Dni wolne od pracy w 2025 roku. Jak z kilku dni zrobić długi urlop?
Planowanie urlopów w pracy na kolejny rok często zaczyna się już po powrocie z wakacji. Jeśli myślami jesteś już na kolejnych wyjazdach albo zastanawiasz się, kiedy najlepiej umówić się na spotkania rodzinne, w 2025 roku będzie ku temu sporo okazji. Podpowiadamy, na które dni złożyć wnioski urlopowe, aby zdecydowanie wydłużyć przerwy od pracy.
W 2025 roku pracownicy będą mieli wolne dni z okazji świąt państwowych i religijnych, takich jak:
- Nowy Rok (1 stycznia),
- Święto Trzech Króli (6 stycznia),
- Wielkanoc (21 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny),
- Święto Pracy (1 maja, Święto Konstytucji Narodowej przypada na sobotę 3 maja, co znaczy, że pracodawcy muszą "oddać" pracownikom w zamian dzień wolny),
- Boże Ciało (19 czerwca),
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- Wszystkich Świętych (1 listopada to sobota, więc pracodawca musi oddać dzień wolny),
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada),
- Boże Narodzenie (25, 26 grudnia).
Powyższe dni są wolne ustawowo, ale czasem przypadają np. w czwartek czy wtorek, co oznacza, że biorąc urlop w tej luce, można wydłużyć sobie przerwę od pracy nawet do tygodnia!
W roku 2025 będzie kilka dni świątecznych, które ustawowo byłyby wolne, gdyby nie to, że wypadają w sobotę. Jednak nic straconego! Pracownicy mogą być spokojni, za te dni pracodawca będzie musiał zaproponować im wolne w innym terminie. Stanie się tak przy okazji 3 maja oraz Wszystkich Świętych. Zgodnie z art. 130 § 2 K.p. pracodawca jest zobligowany w takiej sytuacji obniżyć wymiar czasu pracy o 8 godzin. Kwestią ustalenia jest, czy dzień wolny przypadnie dla całej firmy w tym samym czasie, czy raczej będzie kwestią indywidualną.
Planowanie długich weekendów ma duże znaczenie dla Polaków chcących maksymalnie wykorzystać swoje dni wolne. W 2025 roku będzie kilka okazji do wydłużenia weekendów, biorąc dodatkowe dni urlopu.
Długi weekend styczniowy
- Nowy Rok (1 stycznia)
- Święto Trzech Króli (6 stycznia)
Jak zawsze Nowy Rok powita nas dniem wolnym, ale czy tylko jednym? 1 stycznia 2025 roku to środa, zatem wystarczy wciąć wolne dwa dni - na czwartek i piątek (2, 3 stycznia), aby mieć aż 6-dniowy urlop i wrócić do pracy dopiero 7 stycznia.
Wielkanoc
Po świętach Wielkanocnych można wziąć 4 dni wolnego, aby przerwa od pracy trwała od 19 do 29 kwietnia. To idealny okres na wiosenny urlop.
Długi weekend majowy
- Święto Pracy (1 maja) wypada w czwartek
- Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) wypada w sobotę
Aby uzyskać długi weekend majowy, warto wziąć urlop w piątek, 2 maja, choć jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ten dzień "oddadzą" pracownikom pracodawcy. To pozwoli na czterodniowy odpoczynek od czwartku do niedzieli. Dodatkowe dni wolne od 28 do 30 kwietnia przedłużą urlop na cały tydzień.
Długi weekend czerwcowy
- Boże Ciało (19 czerwca) wypada w czwartek
Biorąc wolny piątek, 20 czerwca, możemy cieszyć się długim weekendem od czwartku do niedzieli, co daje nam cztery dni wolne. A jeśli weźmiemy dodatkowe wolne od 16 do 18 czerwca, zrobi się z tego aż 9-dniowy urlop.
Długi weekend sierpniowy
- Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w piątek
Dzięki temu świętu możemy cieszyć się długim weekendem od piątku do niedzieli bez konieczności brania dodatkowych dni urlopu.
Długi weekend listopadowy
- Święto Niepodległości (11 listopada) wypada we wtorek
Aby uzyskać długi weekend, można wziąć urlop w poniedziałek, 10 listopada. W ten sposób zyskamy cztery dni wolne od soboty do wtorku. Jeśli jednak 10 listopada będzie dniem, który z mocy ustawy stanie się wolnym z decyzji pracodawcy, wtedy warto wziąć urlop od 12 do 14 listopada i tym samym mieć wolnych aż 9 dni.
Planowanie dni wolnych od szkoły jest istotne zarówno dla uczniów, jak i rodziców. W 2025 roku kalendarz szkolny przewiduje kilka przerw, które warto znać, aby zaplanować rodzinne wyjazdy czy inne aktywności. Oprócz tych wymienionych wyżej najważniejsze przerwy w nauce to:
- okres od Bożego Narodzenia do Nowego Roku,
- ferie zimowe
- wakacje.
Oprócz tego każdy dyrektor ma do dyspozycji tzw. dni dyrektorskie. To dodatkowe 6 dni wolnego od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla szkół podstawowych oraz 10 dni dla liceów i techników. Każdy jednak decyduje o nich indywidualnie. Dodatkowe wolne są np. dni, w których pisze się egzaminy 8-klasistów czy matury.
Ferie zimowe
Ferie zimowe w Polsce są podzielone na dwie tury w zależności od województwa. W 2025 roku przerwa zimowa przypadnie na następujące okresy:
- województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie: od 20 stycznia do 2 lutego
- województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie: od 27 stycznia do 9 lutego
- województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie: od 3 lutego do 16 lutego,
- województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie: od 17 lutego do 2 marca.
Wakacje letnie
Tradycyjnie, wakacje letnie w Polsce zaczynają się pod koniec czerwca i trwają do końca sierpnia. W 2025 roku zakończenie roku szkolnego przypadnie na piątek, 27 czerwca, a uczniowie wrócą do szkół 1 września.
Przerwa świąteczna i ferie świąteczne
Przerwa świąteczna związana z Bożym Narodzeniem zacznie się 24 grudnia 2025 roku i potrwa do 1 stycznia 2026 roku.
Rok 2025 oferuje kilka okazji do dłuższego wypoczynku, zarówno dla pracowników, jak i uczniów. Długie weekendy w maju, czerwcu, sierpniu i listopadzie, a także ferie zimowe i letnie, stanowią doskonałą okazję do zaplanowania urlopów i rodzinnych wyjazdów. Warto już teraz rozważyć, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby cieszyć się długimi weekendami, nie wykorzystując przy tym od razu wszystkich dni urlopowych.
Przeczytaj także:
Urlop we Wrocławiu? W dawnym klasztorze powstaje wyjątkowy hotel
Polskie linie rosną w siłę. Nowy Boeing już we flocie
Nowość w Tatrach. Stąd turyści ruszą na szlak na Giewont i Kasprowy Wierch
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!