Największe muzeum na świecie można już zwiedzać
Po ponad dekadzie planów, przygotowań i prac Wielkie Muzeum Egipskie otworzyło swoje podwoje. Choć na razie jedynie częściowo. Udostępniono do zwiedzania 12 głównych galerii, które może odwiedzać około 4 tys. osób dziennie. Prezentują one w porządku chronologicznym i tematycznym tysiące artefaktów kolekcji.
Wiele muzeów ma tak dużą liczbę eksponatów, że ciężko je z odpowiednią uwagą zobaczyć w ciągu zaledwie jednego dnia. Jednym z bardziej znanych przykładów jest choćby paryski Luwr. Ale co jeśli niezwykle długa i bogata historia kraju sprawia, że nawet słynne francuskie muzeum jest zbyt małe? Z takim wyzwaniem musiał zmierzyć się Egipt, w którym nieustannie prowadzone są badania archeologiczne i wydobywane są na światło dzienne koleje artefakty związane z jego historią sięgającą czasów faraonów.
Wielkie Muzeum Egipskie można już zwiedzać
Wielkie Muzeum Egipskie od samego początku było wyzwaniem dla projektantów, dublińskiej pracowni architektonicznej Heneghan Peng Architects, która musiała stworzyć nie tylko przestrzeń dla zbiorów muzealnych, ale także oddać hołd historii starożytnego Egiptu, która od dawna przyciąga turystów i połączyć ją z wizją Egiptu jako państwa innowacyjnego i luksusowego.
Całe muzeum włącznie z rozległymi ogrodami zajęło powierzchnię 500 tys. mkw, dwa razy większą niż Luwr. Na zdjęciach widoczna jest klinowata konstrukcja i wapienna okładzina, a także trójkątne otwory i panele ścienne - motyw, który pojawia się w całym budynku.
Integracja historii ze współczesnością zaczyna się już przy wejściu, gdzie goście witani są przez posąg Ramzesa Wielkiego sprzed 3 tys. lat. Wyrzeźbiona z granitu rzeźba została odkryta we fragmentach i przetrwała kilka nieudanych prób renowacji, zanim została umieszczona na placu Ramzesa w Kairze. Ze względu na zanieczyszczenia i wibracje stan posągu był zagrożony. Ostatecznie starannie go odrestaurowano i przeniesiono do muzeum.
Ta ogromna statua kontrastuje z eleganckim rozległym atrium, której znaczna część została przeznaczona na część usługową obejmującą punkty gastronomiczne i sklepy. Warto przy tym zaznaczyć, że umowa podpisana z muzeum zapewnia lokalnym rzemieślnikom możliwość wystawiania swoich produktów w sklepie z pamiątkami muzeum.
Oprócz wystaw Wielkie Muzeum Egipskie jest aktywnie zaangażowane w ochronę zabytków dla przyszłych pokoleń dzięki zaawansowanym laboratoriom konserwatorskim. Kontrola temperatury, regulacja wilgotności i ochrona przed promieniowaniem UV odkrywają kluczową rolę w metodach konserwacji.
Wciąż czekamy na wielkie otwarcie i pokazanie 100 tys. artefaktów
Chociaż wyczekiwane Galerie Tutenchamona jeszcze nie zostały udostępnione, muzeum dąży do ukończenia inwestycji na przekór licznym utrudnieniom, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat, takich jak pandemia, czy kryzysy regionalne. W grudniu uruchomiono program wolontariatu, aby poprzez kontakt z archeologią i edukacją dodatkowo wzmocnić więzi ze społecznością.
Po zakończeniu prac w ogromnej kolekcji eksponatów faraonów ze starożytnego Egiptu znajdą się antyki z grobowca króla Tutenchamona, wystawione w całości po raz pierwszy od odkrycia w 1922 roku. Zaprezentowany zostanie również statek rytualny, czyli "barka słoneczna", zwany statkiem Chufu, który znaleziono obok Wielkiej Piramidy (znajdował się tam przez ok. 4,5 tys. lat). To, co chyba wszystkim rzuca się w oczy to kolosalne atrium z wielkimi schodami i liczącą 3,2 tys. lat rzeźbą Ramzesa II. Wewnątrz znajdować się będzie łącznie ponad 100 tysięcy artefaktów faraonów ze starożytnego Egiptu.
Źródło: ArtNews