Niebezpieczny trend w mediach społecznościowych. Dzieci padają ofiarą
Badania naukowców wskazują na globalny problem, związany z bezpieczeństwem dzieci. Coraz częściej dochodzi do połknięcia magnesów i jest to związane m.in. z naśladowaniem trendów z mediów społecznościowych. Nieświadome zagrożeń dzieci mogą doświadczyć problemów zdrowotnych, dochodzi nawet do operacji ratujących życie.

Niebezpieczne zachowania bywają związane z trendami w mediach społecznościowych
W mediach społecznościowych regularnie pojawiają się nowe trendy, które potrafią błyskawicznie zdobywać popularność wśród użytkowników na całym świecie. Udział w wyzwaniach i kopiowanie viralowych zachowań często przekłada się na wzrost liczby obserwujących na platformach takich jak Instagram czy TikTok, gdzie minimalny wiek użytkownika to 13 lat, a dzieci bardzo aktywnie uczestniczą w internetowej kulturze trendów.
Niestety, nie wszystkie modne akcje są bezpieczne. Niektóre z nich mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, zwłaszcza dla nieświadomych zagrożeń małoletnich. Jeden z takich trendów doprowadził do wielu hospitalizacji dzieci, a u niektórych konieczne było nawet przeprowadzenie operacji. Takie przypadki wiążą się niekiedy z usunięciem części jelita lub wyłonieniem stomii.
Połknięcie magnesów to niekiedy kwestia udziału w internetowych trendach
Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton (UoS) przeprowadzili badania, które wykazały, że w ciągu jednego roku ok. 300 dzieci zostało przyjętych na oddział po połknięciu małych metalowych magnesów. Jedno na dziesięcioro dzieci wymagało operacji ratującej życie. Dane te dotyczą tylko Wielkiej Brytanii, ale jak wskazują badacze, problem jest globalny.
- Zgłaszana częstość występowania przypadków połknięcia magnesów przez dzieci na całym świecie wzrasta w alarmującym tempie w ciągu ostatnich dwóch dekad - brzmi fragment artykułu z czasopisma naukowego "Archives of Disease in Childhood". - [...] Połknięcie wielu magnesów może prowadzić do poważnych powikłań, w tym perforacji przełyku, żołądka, jelita cienkiego lub grubego - podano w badaniach.
Najczęściej zdarzają się przypadkowe połknięcia magnesów u młodszych dzieci, natomiast u nieco starszych wpływ na to mają także media społecznościowe. Chodzi o trend związany z wykorzystywaniem magnesów do udawania, że ma się kolczyki w języku, policzkach czy wargach. Sześć procent przypadków połknięcia magnesów było bezpośrednio związanych właśnie z popularnymi trendami w internecie. Przypadkowe "zjedzenie" takich elementów stwarza znacznie większe ryzyko długoterminowych uszkodzeń, ponieważ magnesy mogą się zaciskać w żołądku dziecka, wskazują badacze.
Magnesy w układzie pokarmowym dziecka. Operacja ratująca życie
Badacze podali konkretne przykłady efektów połknięcia magnesów przez dziecko. Rebecca McCarthy połknęła 14 kolorowych magnetycznych kulek, myśląc, że to cukierki. Wielogodzinna operacja obejmowała szeroką ingerencję w jelita, aby dotrzeć do magnesów, które złączyły się i zakopały głęboko w jej tkankach. Incydent i płynące z niego konsekwencje zmieniły życie rodziny.
Jak temu problemowi zaradzić? Jedna kwestia to po prostu edukacja, druga - ostrożność. Profesor Nigel Hall, główny autor badania z UoS podkreśla, że wiele zabawek magnetycznych nie zawiera wystarczających ostrzeżeń dla rodziców i opiekunów. Szczególnie dotyczy to produktów kupowanych na internetowych platformach handlowych. W dodatku problemem jest to, że większość dzieci, które połknęły magnes, długo nie wykazuje żadnych objawów, a w tym czasie w organizmie może dochodzić do spustoszenia. Inna sprawa to nadzór nad tym, co dziecko robi w sieci i tłumaczenie konsekwencji pewnych działań. Organizacja Child Accident Prevention Trust współpracuje z naukowcami, by zwiększyć świadomość zagadnienia.
Dziecko połknęło magnes. Co robić?
Katrina Phillips, dyrektor naczelna Child Accident Prevention Trust, powiedziała: "Te supermocne magnesy mogą rozerwać wnętrzności dziecka i spowodować obrażenia zmieniające życie. Jeden chłopiec zmarł. Poświęć chwilę, aby sprawdzić, od kogo kupujesz. Nie zakładaj, że skoro możesz coś kupić, to na pewno jest to bezpieczne".
Organizacja sugeruje pięć najważniejszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w kontekście tego typu magnesów:
- Nie przechowuj małych, luźno leżących magnesów w domu, jeśli masz małe dzieci.
- Kupuj zabawki z magnesami tylko od renomowanych sprzedawców lub znanych marek.
- Nigdy nie kupuj tanich produktów tego typu od pośredników na internetowych platformach handlowych.
- Uważaj na małe magnetyczne zestawy dla dorosłych lub młodzieży. Mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci w każdym wieku, jeśli połkną magnesy.
- Jeśli podejrzewasz, że dziecko połknęło magnesy, natychmiast udaj się na oddział ratunkowy lub wezwij karetkę.