TikToker odkrył u dentysty, że jego kości stały się czarne. Winny jest lek na trądzik

Wizyta u dentysty może dosłownie zaszokować – siedzisz wygodnie w fotelu, gdy nagle otrzymujesz wiadomość, że twoje zęby są czarne… i nie jest to wynik złej higieny jamy ustnej, tylko stosowania leku na trądzik. Jak to możliwe?

Minocyklinowa choroba czarnych kości jest wywołana przez lek na trądzik
Minocyklinowa choroba czarnych kości jest wywołana przez lek na trądzik123RF/PICSEL

Powyższą sytuację przeżył jeden z tiktokerów - archiebeshort - który opowiedział swoją historię w jednym z filmów. Mówi w nim: Mój ząb mądrości wyszedł i był czarny, a ja pomyślałem "o mój Boże, moje zęby gniją". I okazuje się, że moja szczęka jest czarna, a prawdopodobnie reszta mojej czaszki i większość moich kości [też] według mojego lekarza.

Okazało się, że archiebeshort cierpi na minocyklinową chorobę czarnych kości. Do choroby doprowadziło długotrwałe przyjmowanie minocykliny, która używana jest w... leczeniu trądziku. Przez lata wydawało się, że Archie nie ma żadnych skutków ubocznych, jednakże po przebiciu się zębów mądrości okazało się, że istnieje problem. Reszta jego zębów pojawiła się jeszcze zanim zaczął stosować lek, zatem pozostałe zęby są białe.

Lek na trądzik, który powoduje czernienie kości

Minocyklina jest szeroko stosowana w leczeniu m.in. trądziku pospolitego, czy w reumatoidalnego zapalenia stawów. Wśród skutków ubocznych znajduje się zdolność do pigmentowania wielu tkanek, szczególnie kości, zębów, a także tarczycy i skóry. W jednym z badań odkryto, że długotrwałe leczenie tym lekiem, przy przyjmowaniu 500 g doustnie przez 11 lat, spowodowało wywołanie choroby czarnych kości.

Innym przykładem minocyklinowej choroby czarnych kości jest przypadek 52-letniej kobiety, która przyjmowała minocyklinę podczas leczenia trądziku przez około 32 lata. Lekarze zauważyli, że posiada czarne kości, dopiero kiedy poszła na operację kolana. Zabieg był kontynuowany i zakończył się powodzeniem. Lekarze twierdzą, że choroba ta nie wypływa znacząco na organizm i nie wiąże się z martwicą, czy śmiercią tkanki.

Naukowcy w innym artykule naukowym w czasopiśmie Clinics in Orthopaedic Surgery napisali: "Uważa się, że czarna pigmentacja kości przez minocyklinę występuje w wyniku wiązania żelaza z utlenionym lekiem w rozwijającej się kości. I poprzez gromadzenie się nierozpuszczalnej chininy w wyniku degradacji pierścienia aromatycznego leku w dojrzałej kości".

Jak powiedział dentysta Ollie Jupes dla IFLScience: Przez lata widziałem kilku dorosłych pacjentów, którzy mieli trwałe wewnętrzne przebarwienia zębów w wyniku otrzymania antybiotyku tetracykliny, gdy byli dziećmi w latach 50. i 60.

Choroba czarnych kości

Istnieje również "druga" choroba czarnych kości, czyli alkaptonuria, która jest chorobą genetyczną i występuje niezależnie od przyjmowania minocykliny. Nazywana jest też chorobą czarnego moczu.

Przypadłość ta polega na zaburzeniu metabolizmu dwóch aminokwasów, jakimi są fenyloalaniny i tyrozyny. Przemiana zatrzymuje się na etapie kwasu homogentyzynowego. Związek ten zaczyna się wówczas gromadzić w organizmie w postaci polimerów, które doprowadzają do zmiany barwy tkanek. Konsekwencją tego procesu jest uszkodzenie "zainfekowanych" obszarów.

Związki te mogą być zmagazynowane na kościach (w postaci czarnego nalotu), płucach, ścianach naczyń, czy w siatkówce oka. Choroba jest dziedziczona przez dziecko, gdy otrzymuje ono po jednej kopii wadliwego genu od każdego z rodziców. Jednym z charakterystycznych objawów tej choroby w dzieciństwie jest zmiana koloru moczu na czarny lub bordowy. Pełnoobjawowa postać choroby pojawia się zazwyczaj między 30. a 40. rokiem życia, do objawów zalicza się m.in. brązowe lub żółte plamy na skórze, zwyrodnienia stawów, uczucie sztywności ciała, czarne plamy na gałce ocznej, czy zaburzenia słuchu. Przy leczeniu stosuje się duże dawki kwasu askorbinowego, testowany jest także preparat NTBC, który zmniejsza produkcje kwasu homogentyzynowego. Stosuje się również niesteroidowe leki przeciwzapalne, fizykoterapię, kinezyterapię i masaże.

„Polacy za granicą”: Kiedyś było tu lotnisko wojskowe… Dzisiaj jest tutaj ponad 2 miliony litrów winaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas