Spektakularny sukces Rosjan. Eksplozja amerykańskiego systemu HIMARS

W sieci pojawiło się niezwykle cenne nagranie z Ukrainy, na którym pierwszy raz udokumentowano atak i zniszczenie przez Rosjan słynnego amerykańskiego systemu rakietowego HIMARS.

Spektakularny sukces Rosjan. Eksplozja amerykańskiego systemu HIMARS
Spektakularny sukces Rosjan. Eksplozja amerykańskiego systemu HIMARSLockheed Martinmateriały prasowe

Rosjanie chwalą się swoim spektakularnym atakiem na "boga wojny", czyli amerykański system rakietowy HIMARS, który produkowany jest przez firmę Lockheed Martin. Siły Zbrojne Ukrainy dzięki nim dokonują niezwykle precyzyjnych i skutecznych uderzeń na rosyjskie oddziały okupacyjne. Rosjanie wielokrotnie ogłaszali zniszczenie wszystkich urządzeń dostarczonych na Ukrainę.

Nie jest to prawdą, ale trzeba szczerze przyznać, że armii Kremla udało się zniszczyć kilka takich systemów. Teraz Rosjanie opublikowali pierwszy film, na którym uwieczniono eksplozję takiej broni. Zatem mamy pierwsze potwierdzenie skuteczności ataku. Okazuje się, że HIMARS został wypatrzony przez rosyjskiego drona zwiadowczego.

Rosjanie zniszczyli system HIMARS na Ukrainie

Miało to miejsce na granicy obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu. Siły Zbrojne Ukrainy atakowały za jego pomocą oddziały agresora na brzegach Dniepru. Z ujawnionych informacji wynika, że HIMARS został zniszczony za pomocą pocisków wystrzelonych z systemów artyleryjskich Tornado-S, które otrzymały jego precyzyjną lokalizację z drona.

Systemy M142 HIMARS to jedna z najpotężniejszych broni krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia do niszczenia najróżniejszych pojazdów bojowych czy składów amunicji. To lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet amerykańskiej firmy Lockheed Martin. Została opracowana pod koniec lat 90. XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych.

Czym jest amerykański system rakietowy HIMARS

Mobilna wyrzutnia mierzy 7 metrów długości, 2,4 szerokości oraz 3,2 metra wysokości. Osiąga prędkość 95 km/h, a jej zasięg wynosi 480 kilometrów. Załoga składa się z 3 żołnierzy, a mianowicie kierowcy, operatora uzbrojenia i dowódcy. Kabina, w której przebywają, jest całkowicie zamknięta i opancerzona zapewniając ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej oraz przed odłamkami pocisków artyleryjskich.

HIMARS przewozi pojedynczą wyrzutnię tożsamą z systemem M270 MRLS, jednak ta tutaj jest o połowę mniejsza. Taki był zresztą cel konstruktorów, którzy chcieli stworzyć lżejszy odpowiednik systemu M270. Może ona przenosić pociski o kalibrze 227 mm, a także amunicję kierowaną o zasięgu od 15 do ponad 70 kilometrów. Zestaw jest też w stanie używać pocisków z subamunicją kasetową.

Co najważniejsze, tylko systemy HIMARS i M270 mogą wystrzeliwać pociski GMLRS i jego wersję o zwiększonym zasięgu ER GMLRS do 135 km oraz rakiety ATACMS, które oferują zasięg na poziomie nawet 300 km.

Czym jest rosyjski system Tornado-S?

Tornado-S to system kal. 300 mm, który zastępuje BM-30 Smiercz. Jest zamontowany na podwoziu ciężarówki MZKT-7930 i może przewozić do 12 rakiet. Podobnie jak Tornado-G, również wykorzystuje GLONASS do nawigacji i namierzania, umożliwiając wystrzeliwanie rakiet z różnymi typami głowic bojowych, w tym fragmentacją kasetową, termobaryczną i odłamkowo-burzącą.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas