Ukraińcy skopiowali najskuteczniejszego drona Rosji

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Michaił Fedorow zapowiedział produkcję nowych potężnych dronów, wzorowanych na rosyjskich Lancetach. To one stanowią koszmar wielu żołnierzy, zwłaszcza załóg wysłanych przez Polskę armatohaubic Krab.

Kopia rosyjskiego Lanceta w produkcji

Fedorow wyjawił informacje o produkcji "ukraińskiego Lanceta" w rozmowie z portalem Forbes Ukraine. Zapowiedział, że pierwsze umowy na produkcję amunicji krążcej to kwestia tylko kilku tygodni. Jak sam powiedział, już trwają próby zastosowania bojowego i niektóre egzemplarze trafiają na front

ZALA Lancet-3 to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych amunicji krążących rosyjskiej produkcji. Jej skuteczność potwierdzało m.in. brytyjskie ministerstwo obrony, które na początku zeszłego listopada stwierdziło, że "Lancet to jedna z najskuteczniejszych nowych broni, jakie Rosja wprowadziła do użytku na Ukrainie w ciągu ostatnich 12 miesięcy".

Reklama

Ukraiński Lancet trafi na front

Według Fedorowa jednym z powodów opracowania kopii Lanceta było osiągnięcie zasięgu 40 kilometrów, który deklarują Rosjanie. Minister wspomniał, że prace nad analogiem rosyjskiego drona trwały ok. pół roku.

Warto przypomnieć, że w sierpniu 2023 roku Ukraińcy publicznie pokazali testy swojego nowego drona Pierun, który wyglądał, właśnie jak analog rosyjskiego Lanceta z układem skrzydeł w kształcie litery X, co pozwoliło zachować siłę nośną oraz dobrą zwrotność przy mniejszych gabarytach.

Rosyjskie Lancety polują na polskie Kraby

Ze względu na niskie koszty produkcji przy zachowaniu skuteczności, Ukraińcy nabrali respektu do rosyjskiej amunicji krążącej Lancet-3, dlatego też je skopiowali. Lancety służą Rosjanom do uderzenia zwłaszcza w ciężki sprzęt. Jednym z popularniejszych celów są dostarczone przez Polskę armatohaubice AHS Krab, które dają popalić na froncie.

Drony Lancet-3 są wykorzystywane na froncie na Ukrainie przynajmniej od czerwca 2022 roku. Początkowo zbierały mieszane noty za efektywność, jednak z czasem zebrane doświadczenie pozwoliło nie tylko lepiej wyszkolić operatorów, ale opracować nowe wersje Lanceta.

Na przykład nowsze Lancety mają już większą głowicę bojową, a ich wyrzutnie mogą być odpalane bezpośrednio z mobilnych platform postawionych np. na pickupie. Dodatkowo Rosjanie zapewniają, że pracują nad zwiększeniem zasięgu konstrukcji.

Parametry taktyczno-techniczne drona Lancet-3

  • Długość: ok. 1,65 m
  • Szerokość: ok. 1 m
  • Prędkość przelotowa: 110 km\h
  • Prędkość maksymalna: 300 km\h
  • Masa ładunku wybuchowego: 3-5 kg
  • Maksymalny pułap: 5 kilometrów
  • Zasięg lotu: 40 kilometrów
  • Naprowadzanie: GPS w pierwszej fazie lotu, naprowadzanie elektrooptyczne lub telewizyjne w ostatniej fazie lotu
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosjanie | Ukraina | Ukraińcy | lancet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy