AHS Krab

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:37) Aktualizacja Czwartek, 9 listopada 2023 (13:49)
AHS Krab jest armatohaubicą samobieżną wyposażoną w działo kalibru 155 mm. Pojazd wyprodukowano w Polsce w hucie Stalowa Wola. Wzorem dla niego były brytyjskie działa samobieżne AS90/52 Braveheart.
AHS Krab - najważniejsze informacje
Armatohaubica AHS Krab na froncie w Ukrainie. /LIBKOS/Associated Press/East News /East News

AHS Krab - najważniejsze informacje

Co to jest AHS Krab?

Prototyp AHS Krab powstał w 2001 roku i poruszał się na podwoziu polskiej konstrukcji UPG-NG, za które odpowiadał Zakład Mechaniczny Bumar-Łabędy.

Pierwsze osiem maszyn wyposażonych w polskie podwozie trafiło do testów poligonowych w 2012 roku. W terenie stwarzały one zbyt wiele problemów. Z tego powodu w grudniu 2014 podjęto decyzję o zamianie podwozia na model południowokoreański K9PL produkowany przez Samsung Techwin. Tego typu rozwiązanie wykorzystywano w armatohaubicach K9 Thunder.

Podwozie sprawdziło się na testach poligonowych, a od 2017 roku rozpoczęto produkcję oraz dostarczanie armatohaubic do wojskowego wyposażenia. 

W 2022 roku maszyny AHS Krab przekazane zostały jako wsparcie stronie ukraińskiej walczącej z Rosją. Broń została tam po raz pierwszy wykorzystana w pełnych warunkach bojowych.

System ładowania pocisków w AHS Krab jest półautomatyczny. Podajnik dostarcza amunicję, następnie konieczne jest jej ręczne wepchnięcie przez ładowniczego na ramię STA transportujące pocisk do osi lufy. AHS Krab może prowadzić ostrzał serią 3 pocisków na 10 sekund. Możliwy jest także ostrzał ciągły, w którym wystrzeliwane jest 6 pocisków na minutę (przez maksymalnie 3 minuty). Zasięg minimalny to 4,5 km, a maksymalny 40 km.

AHS Krab wyposażony jest również w karabin maszynowy WKM-B z osprzętem celowniczym K-10T znajdujący się na dachu pojazdu. Na wieży armatohaubicy zamontowane są także wyrzutnie granatów dymnych, po cztery na każdą stronę. Wyrzutnie współpracują z systemem samoobrony Obra.

Wojska Lądowe głównym odbiorcą AHS Krab

Głównym odbiorcą dział AHS Krab w Polsce są Wojska Lądowe. Początkowo deklarowane zapotrzebowanie na AHS Krab zgłoszone przez Wojska Lądowe wynosiło 50 egzemplarzy. Zgodnie z Planem Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych, do końca 2025 roku Wojsko ma otrzymać łącznie pięć dywizjonów dział Krab. Jeden dywizjon złożony jest z 24 armatohaubic AHS Krab oraz dodatkowego sprzętu.

Czy AHS Krab jest na froncie w Ukrainie?

Pod koniec maja 2022 roku podano informacje, że Wojska Lądowe przekazały Siłom Zbrojnym Ukrainy 18 pojazdów AHS Krab. Przeszkolono również około 100 załogantów wojska ukraińskiego w obsłudze nowoczesnych armatohaubic. Na początku czerwca podano, że strona ukraińska zamówiła w Polsce dodatkowe trzy dywizje pojazdów AHS Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi. W październiku 2022 roku strona ukraińska potwierdziła otrzymanie trzech dywizji pojazdów oraz złożyła zamówienie na kolejne trzy.

AHS Krab - Wiadomości

AHS Krab - Wideo