Jaki jest najnowszy Android? Wersje Androida od 1 do 14

23 września 2008 roku. Od premiery Androida 1.0 minęło już prawie 15 lat. Istnieje szansa, że debiut najnowszej wersji odbędzie się dokładnie w rocznicę tego wydarzenia. Android 14 to mnóstwo nowości i zmian - przede wszystkim implementacja sztucznej inteligencji na szeroką skalę. Jakie funkcje dostaną użytkownicy smartfonów z Androidem? Jak ewoluował projekt, który na lata zdominował rynek smartfonów?

Jaki jest najnowszy Android 14?

Android 14 wkracza na scenę z potężnym zestawem nowości, pokazując, że Google stawia nacisk na bezpieczeństwo, personalizację i sztuczną inteligencję. Po zapowiedziach użytkownicy mogą spodziewać się smart-systemu, który w miarę użytkowania dostosowuje się do ich potrzeb. Zmiany będzie widać już przy odblokowywaniu telefonu - ekran blokady będzie można ułożyć "pod siebie", dzięki nowym skrótom i widżetom zegara. Nie zabraknie też efektownych i łatwo edytowalnych tapet, które będzie można kompilować, łącząc kolory i emoji lub tworząc trójwymiarowe grafiki z efektem paralaksy.

Reklama

Jedną z wyczekiwanych nowości jest obsługa trybu Ultra HDR. Dużą sprawą będzie też możliwość wykorzystania smartfona jako kamerki internetowej, przydatna rzecz w czasach zdalnej pracy i nauki (smartfon wyposażony w Androida 14 zostanie wykryty jako urządzenie USB wideo). Android 14 ma też zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, umożliwiając bardziej precyzyjną kontrolę nad udostępnianiem danych w aplikacjach.

Trzeba też wspomnieć o towarzyszących aktualizacji systemu, pogłębionej personalizacji w aplikacjach Google (Gmail i Mapy), chociaż wszystkie szczegóły nie są jeszcze znane. Największym krokiem naprzód może być implementacja sztucznej inteligencji w postaci czatbota Bard opartego na modelu językowym PaLM 2, co obiecuje ulepszenia w aplikacji Wiadomości oraz innych obszarach (m.in. w Dokumentach Google).

Lista nowości jest jednak znacznie dłuższa:

  • Health Connect: Jedna, preinstalowana aplikacja zbiera informacje o aktywności i zdrowiu w jednym miejscu.
  • Wsparcie dla komunikacji satelitarnej: Android 14 umożliwia komunikację za pomocą satelitów, przydatną w sytuacjach kryzysowych.
  • Większe bezpieczeństwo: System blokuje niepotrzebne zgody na dostęp do danych, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników.
  • Nowości w aplikacjach Google: Aplikacje Google otrzymają nowe funkcje, zmienią się widżety notatnika, a w Google Meet pojawi się redukcja hałasów.
  • Ulepszona funkcja Photo Picker: Funkcja ta pozwala użytkownikom decydować, które zdjęcia są dostępne dla aplikacji.
  • Zunifikowane dla różnych aplikacji menu udostępniania: Nowe menu udostępniania można dostosować do własnych preferencji.
  • Ulepszenia w interfejsach API: Użytkownicy będą mogli logować się na różne serwisy bez konieczności wpisywania hasła.
  • Poprawa działania procesów w tle: Dzięki nim korzystanie z aplikacji będzie płynniejsze i bardziej wydajne.
  • Monitorowanie baterii dla urządzeń Samsung: Funkcja monitorowania stanu eksploatacji baterii, podobna do tej znanej z iOS.

Co do daty premiery, choć prace nad systemem trwały od początku roku, projekt zaliczył kilka większych opóźnień. Na ten moment (14.09) większość doniesień sugeruje, że premiera będzie miała miejsce jeszcze we wrześniu 2023. Niewykluczone jednak, że Androida 14 będziemy mogli pobrać dopiero na początku października. 

Nazwa kodowa nowej wersji to kontynuacja słodkiej tradycji uporządkowanej alfabetycznie - po Androidzie 13 Tiramisu nadszedł czas na Upside Down Cake (odwrócone ciasto, ciasto do góry nogami).

1,2,3... 14. Krótka historia Androida

Historia Androida sięga 2003 roku - wtedy zarejestrowano spółkę o nazwie Android Inc. Dwa lata później technologicznego malucha wykupił już wtedy potężny Google - cena wyniosła 50 milionów dolarów (po uwzględnieniu inflacji prawie 84 miliony dzisiejszych dolarów). Wtedy spekulowano, że firma chce stworzyć własny telefon (co faktycznie miało potem miejsce), jednak nikt nie przypuszczał, jak dokładnie potoczą się losy produktu, który na rynku zadebiutował 15 lat temu.

Pierwsza odsłona Androida, oznaczona jako Android 1.0, pojawiła się 23 września roku 2008. Pierwszym smartfonem wykorzystującym ten system operacyjny był HTC Dream, w Polsce znany jako Era G1. Android 1.0 wprowadził możliwość korzystania z Wi-Fi i Bluetooth, umożliwiał przeglądanie stron internetowych opartych na HTML i XHTML, obsługę aparatu oraz zapewniał dostęp do narzędzi Google, w tym Gmail, Mapy Google i Kalendarz Google. 

Co ciekawe, pierwsza wersja nie umożliwiała obsługi... klawiatury dotykowej - smartfony były wtedy nowością. Wspomniany model HTC był wyposażony w wysuwany ekran, pod którym ukryta były przyciski do wprowadzania tekstu.

Chociaż Android 1.0 nie zdobył wielkiego rozgłosu ani uznania, każda kolejna wersja rozszerzała grono odbiorców. Strzałem w dziesiątkę okazała się udostępnienie kodu źródłowego - Android szybko zadomowił się na niemal wszystkich smartfonach innych niż Apple. W krótkim czasie zdominował szybko rozwijający się rynek, dobijając do obsługi blisko 80 proc. wszystkich telefonów na świecie. Pozwoliły na to kolejne zmiany i nowości, poniższa lista to przegląd poszczególnych wersji i ich najważniejszych funkcji.

Nowości w kolejnych wersjach Androida:

  • Android 1.5 Cupcake (2009): Dodano funkcje nagrywania i odtwarzania plików MPEG-4 i 3GP.
  • Android 2.0 Eclair (2009): Wzmocniono funkcje aparatu, dodając obsługę lampy błyskowej i zoom cyfrowy. Wprowadzono przeglądanie stron internetowych z obsługą HTML5 oraz nawigację Google Maps.
  • Android 3.0 Honeycomb (2011): Wsparcie dla procesorów wielordzeniowych.
  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich (2011): Dodano możliwość nagrywania wideo w jakości 1080p.
  • Android 5.0 Lollipop (2014): Poprawiono system powiadomień z banerami na górze ekranu oraz dodano wsparcie dla Bluetooth 4.1.
  • Android 6.0 Marshmallow (2015): Wprowadzono obsługę USB-C i płatności mobilne.
  • Android 7.0 Nougat (2016): Dodano tryb nocny z redukcją emisji niebieskiego światła.
  • Android 8.0 Oreo (2017): Wsparcie dla zaawansowanych kodeków audio, takich jak ACC, LDAC i aptX HD.
  • Android 9.0 Pie (2018): Wprowadzono automatyczne zamykanie nieużywanych aplikacji w celu przedłużenia życia baterii.
  • Android 10 (2019): Wsparcie dla nawigacji gestami, sieci 5G oraz urządzeń z elastycznym ekranem.
  • Android 11 (2020): Poprawiono wsparcie dla smartfonów z elastycznym ekranem i zarządzanie urządzeniami Bluetooth. Dodano tryb ciemny z harmonogramem.
  • Android 12 (2021): Znaczące zmiany w wyglądzie menu, wprowadzono panel prywatności i tryb jednej ręki. Te wersje reprezentują ewolucję systemu Android, każda z nich przynosząc nowe funkcje i ulepszenia dla użytkowników.
  • Android 13 Tiramisu (2022): Dodanie oddzielnego modułu Bezpieczeństwo i Prywatność, wprowadzenie Photo Picker'a, który pozwala udostępniać aplikacjom tylko wybrane zdjęcia, a nie całą galerię.

Trzeba dodać, że oficjalnie od 2019 roku kolejne wersje Androida nie mają już "słodkich nazw", jednak wciąż nadają je zespoły pracujące nad rozwojem systemu. Uważny czytelnik na pewno zauważy, że na liście brakuje sporej ilości kolejnych liter alfabetu. Te zostały nadane mniejszym aktualizacjom (które często wprowadzały jednak duże zmiany) - np. wersji 1.6 Donut, 2.3 Gingerbread, czy 4.4 KitKat.

Jak sprawdzić wersję Androida w telefonie?

Wszystko zależy od tego... którą wersję Androida mamy na telefonie i jaka firma wyprodukowała nasz smartfon. Poszczególne "androidy" (różne nakładki dla różnych firm) mogą dość znacząco różnić się między sobą. Na szczęście, sprawdzenie wersji Androida w żadnym wariancie nie powinno przysporzyć wielu problemów - to jedna z podstawowych informacji o urządzeniu.

Żeby sprawdzić, jaką wersję Androida masz na telefonie:

  • Przejdź do Ustawień.
  • Wybierz zakładkę Informacje o telefonie lub O telefonie.
  • Odszukaj pole Wersja Androida.

W poszczególnych modelach nazwy mogą się nieznacznie różnić, jednak są to na tyle podstawowe funkcje, że we wszystkich urządzeniach powinny znajdować się na samej górze menu Ustawień, bez konieczności przewijania ekranu.

Jak zmienić wersję Androida na nowszą?

Kiedy nowa wersja Androida zostanie udostępniona dla twojego modelu, dostaniesz powiadomienie systemowe o możliwej aktualizacji. Jeśli chcesz ją od razu zainstalować, wystarczy nacisnąć na wiadomość i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na urządzeniu.

Jeśli jednak zamknąłeś powiadomienie lub wcześniej odrzuciłeś aktualizację:

  • Przejdź do Ustawień.
  • Wybierz zakładkę System.
  • Odszukaj opcję Aktualizacja systemu.

W niektórych telefonach nakładki posiadają oddzielną zakładkę w Ustawieniach - Aktualizacje aplikacji systemowych. W części z nich nie da się też usunąć powiadomienia o aktualizacji zwykłym przesunięciem komunikatu w prawo czy w lewo. Wtedy wystarczy tylko rozwinąć pasek powiadomień i rozpocząć instalację. Pamiętaj, żeby być wtedy podłączonym do WiFi, pakiety są zwykle dość duże i mogą pochłonąć sporo transferu.

Czytaj także:

Jak wyczyścić telefon ze śmieci? Android będzie szybki jak nigdy

Google Maps otrzymuje funkcjonalną zmianę dla ulubionych lokalizacji

Google ogłasza koniec znanej aplikacji. Zniknie z telewizorów

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | Android 14 | Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy