Coś tajemniczego dzieje się na Wenus. Wykryto aktywność wulkaniczną

Wenus to planeta, która znajduje się blisko Ziemi, ale nadal skrywa przed nami mnóstwo tajemnic. Pod jej powierzchnią dzieje się coś tajemniczego. Naukowcy przestudiowali dane zebrane przed laty i nie mają złudzeń. Wenus jest światem aktywnym wulkanicznie i magma wręcz tam buzuje.

Coś tajemniczego dzieje się na Wenus. Wykryto aktywność wulkaniczną.
Coś tajemniczego dzieje się na Wenus. Wykryto aktywność wulkaniczną.materiały prasowe

Wenus jest najbliższą sąsiadką Ziemi, ale to piekielny świat, gdzie temperatura na powierzchni przekracza 400 stopni Celsjusza. Świat ten spowity jest również gęstymi chmurami, które utrudniają zbadanie planety. Naukowcy twierdzą, że nadal występuje tam aktywność wulkaniczna, co wykazały badania na danych zebranych w latach 90. ubiegłego stulecia.

Wenus jest aktywna wulkanicznie

Planeta była badana na początku lat 90. przez orbiter Magellan. Misja trwała kilka lat i w jej trakcie udało się zebrać dane, które poddano nowym analizom. Sonda wykazała zmiany na powierzchni Wenus i naukowcy są niemal pewni, co mogło być ich przyczyną.

Uczeni twierdzą, że Wenus nie tylko jest nadal aktywna wulkanicznie, ale są to również procesy, które zachodzą na planecie powszechnie. Pod powierzchnią tego świata może wręcz kipieć od lawy, która to przedostaje się na zewnątrz.

Zespół kierowany przez geologa Davide Sulcanese z Uniwersytetu d'Annunzio we Włoszech odkrył, że w ciągu ostatnich 180 mln lat Wenus wykazywała aktywność wulkaniczną podobną do Ziemi. Proces trwa, co potwierdzają badania radarowe.

Sugerujemy, że zmiany te najrozsądniej można wyjaśnić jako dowód nowych wypływów lawy związanych z aktywnością wulkaniczną, która miała miejsce podczas misji mapowania statku kosmicznego Magellan za pomocą radaru. To badanie dostarcza dalszych dowodów na poparcie obecnej aktywności geologicznej Wenus.
piszą naukowcy w artykule

Wenus podobna do Ziemi, ale też różna

Wenus ma sporo wspólnego z Ziemią. Rozmiary planety są zbliżone, ale oba światy przeszły inne zmiany, które doprowadziły do istniejących różnic. Ciśnienie na powierzchni jest 90 razy większe niż u nas, a temperatury są 30-krotnie wyższe.

Bardzo gęsta atmosfera utrudnia zajrzenie na powierzchnię. Sytuacja wygląda tu zupełnie inaczej niż na Marsie, który to został już dosyć dobrze poznany. Dane z sondy Magellan wykazały jednak, że w 1991 r. pewien komin wulkaniczny na Wenus w ciągu kilku miesięcy zmienił kształt. Dokładniejsze przeanalizowanie szczegółów z badań radarowych ujawniło, że podobne zmiany odbyły się w latach 1990-1992 w dwóch innych obszarach. Według obecnej wiedzy doprowadziły do tego wypływy lawy.

Planeta zostanie lepiej zbadana w przyszłości

Nasza sąsiadka ciągle nurtuje naukowców i dlatego w planach są kolejne misje dotyczące Wenus. W tym jedna organizowana przez sektor prywatny. Przedsięwzięcie szykowane jest przez firmę Rocket Lab we współpracy z naukowcami z MIT. Chcą oni wysłać sondę, która dokładniej zbada atmosferę tego świata i poszuka również biosygnatur życia. Ma tego dokonać statek o nazwie Venus Life Finder. Ponadto dwie misje szykuje NASA. Mowa o DAVINCIVERITAS.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

W Tokio zaprezentowano "latający samochód" RICHARD COLOMBOAFPTVAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas