Deep Space Network z nową anteną. NASA rozbudowuje system
Deep Space Network to rozbudowany system łączności NASA, który zapewnia komunikację nawet z sondami kosmicznymi oddalonymi o miliardy kilometrów od Ziemi. Agencja chce zwiększyć możliwości DSN. W tym celu stawia nową antenę, która umożliwi Deep Space Network nawiązywanie łączności z odległymi statkami.

NASA od lat dysponuje rozbudowanym systemem komunikacji z odległymi sondami kosmicznymi, które badają Układ Słoneczny. Mowa o Deep Space Network, które obecnie zapewnia łączność nawet z bliźniaczymi statkami Voyager znajdującymi się miliardy kilometrów od Ziemi. System doczekał się istotnej rozbudowy.
NASA polega na Deep Space Network od kilkudziesięciu lat
Deep Space Network to system łączności NASA, który zapewnia komunikację ze statkami kosmicznymi od kilkudziesięciu lat. Jeden z ośrodków zlokalizowany w Canberze w Australii 19 marca obchodził okrągłą 60. rocznicę.
System, choć dziś może wydawać się już przestarzały, tak zapewnia łączność z odległymi sondami kosmicznymi do dziś i pozwala na pobieranie z nich cennych danych. Dla przykładu statki Voyager, które opuściły już umowne granice Układu Słonecznego, znajdują się ponad 20 mld kilometrów od naszej planety. Mimo tak ogromnej odległości DSN nadal się z nimi komunikuje, choć oczywiście potrzeba na to obecnie długich godzin.
Tego samego dnia rozpoczęto prace nad kolejnym elementem systemu o nazwie Deep Space Station 33. Co to takiego?
Antena Deep Space Station 33 wzmocni system DSN
Deep Space Station 33 to nowa i zarazem już piąta antena w australijskiej Canberze. Co to za konstrukcja? NASA wyjaśnia, że mamy tu do czynienia z elementem wieloczęstotliwościowym o szerokości 112 stóp (34 metrów) z falowodem wiązki (BWG). Mają one pięć luster, które umożliwiają odbijanie sygnałów nadchodzących z kosmosu. Te potem są przetwarzane przez specjalistów.
Gdy zostanie uruchomiona w 2029 r., nowa antena w Canberze będzie ostatnią z sześciu anten parabolicznych skonstruowanych w ramach programu Deep Space Network Aperture Enhancement Program NASA, który pomaga w obsłudze obecnych i przyszłych statków kosmicznych oraz zwiększonej ilości dostarczanych przez nie danych
Warto dodać, że ośrodek w Australii jest jednym z trzech filarów Deep Space Network. Pozostałe dwa znajdują się w Barstow w Kalifornii oraz Madrycie w Hiszpanii. Ten w Canberze jest jednak kluczowy dla komunikacji z sondą Voyager 2, a w przypadku bliźniaczej sondy jest to możliwość odbierania sygnałów tylko z tego ośrodka (nadawanie może odbywać się do dwóch pozostałych).