Implant sterowany smartfonem. Pionierski zabieg w opolskim szpitalu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako pierwszy w Polsce wszczepił dorosłemu pacjentowi, 74-letniej kobiecie, inteligentny implant ślimakowy. Lekarze podkreślają, że ten przełomowy zabieg otwiera nowe perspektywy dla pacjentów z problemami słuchu. Urządzenie wykorzystuje algorytmy, które poprawiają rozumienie mowy.

Przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zabieg jest pierwszym u osoby dorosłej w Polsce z wykorzystaniem najnowszego implantu Cochlear Nucleus Nexa.
System składa się z nowoczesnego procesora dźwięku, który automatycznie dopasowuje się do otoczenia. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyraźnego dźwięku nawet w hałasie i trudnych warunkach akustycznych
Nowoczesny implant sterowany smartfonem
Jeszcze ważniejsze jest to, co zostało wszczepione. Urządzenie ma bowiem bardzo szybki procesor, rozbudowaną pamięć i możliwość samodzielnego monitorowania, a pacjent może korygować ustawienia implantu przez aplikację ze smartfona.
Implant został wszczepiony 74-letniej pacjentce z obustronną głuchotą, u której nie sprawdzały się już standardowe aparaty słuchowe.

- Operacja trwała około godziny i polegała polegała na implantacji części wszczepialnej implantu i wstępnej oceny działania urządzenia przez inżyniera słuchu - informuje prof. Morawski. - Po miesiącu, po zagojeniu rany, zamontujemy zewnętrzny procesor mowy i pacjentka będzie mogła rozpocząć proces rehabilitacji słuchu.
Tego typu głuchota jest najczęściej efektem naturalnego procesu starzenia się słuchu w połączeniu z innymi czynnikami, np. pracą w szkodliwych warunkach, przebytymi stanami zapalnymi ucha, chorobami towarzyszącymi uszkadzającymi słuch.
Podobnych przypadków w starzejącym się polskim społeczeństwie mamy coraz więcej. Na szczęście, dysponujemy najnowszymi technologiami, które pozwalają nam zaopatrywać chorych z głębokim niedosłuchem i głuchotą, wydłużać im tym samym życie w komforcie, a w przypadku osób w sile wieku – kontynuować aktywność zawodową –

130 operacji w trzy lata
Program wszczepów implantów ślimakowych został uruchomiony w opolskiej klinice ponad 3 lata temu. Dotychczas wykonano 130 takich operacji, z czego 86 u dzieci i 44 u dorosłych.
- Przeprowadzając takie pionierskie operacje Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu potwierdza tym samym swoją pozycję jako ośrodek, który nie tylko wdraża innowacje, ale także przeciera szlaki dla nowych standardów leczenia słuchu w Polsce - komentuje Dariusz Madera, dyrektor opolskiej placówki.