Małe gogle VR dla myszy? Tak i do tego działają

Gogle do wirtualnej rzeczywistości na stałe zagościły na rynku technologicznym. Powstają nawet całe sale zabaw w oparciu o tę technologię. Teraz naukowcy sprawili taki prezent… myszom. A dokładnie opracowali zestaw gogle VR przeznaczonych do badań mózgu myszy laboratoryjnych.

Naukowcy wyposażyli mysz w google VR. Jest przymocowana do głowy gryzonia stojącego na bieżni w kształcie piłki
Naukowcy wyposażyli mysz w google VR. Jest przymocowana do głowy gryzonia stojącego na bieżni w kształcie piłkiCornell Universitymateriał zewnętrzny

Gogle, które rozmiarem przyćmiewają niewielkie myszy, zostały zbudowane z niedrogich, dostępnych na rynku komponentów, takich jak wyświetlacze smartwatchów i maleńkie soczewki, jak przekazali naukowcy.

- Jak się okazuje, idealny rozmiar wyświetlacza dla zestawu słuchawkowego VR z myszką został już w zasadzie stworzony dla inteligentnych zegarków. Mieliśmy szczęście, że nie musieliśmy niczego budować ani projektować od podstaw. Mogliśmy łatwo pozyskać wszystkie niedrogie części, których potrzebowaliśmy - powiedział w komunikacie prasowym uczelni Matthew Isaacson, współprowadzący badania na Uniwersytecie Cornella.

Badanie myszy z założonymi goglami VR

Pierwsze ekrany dla myszy zaczęto konstruować już około dekadę temu. Naukowcy chcieli stworzyć środowisko oparte o wirtualną rzeczywistość, które pomoże mierzyć aktywność mózgu. Emitowały jednak zbyt dużo światła i hałasowały, co w praktyce uniemożliwiało efektywne prowadzenie badań.

Nowe gadżety nazwane MouseGoggles są znacznie poręczniejsze. Wymagają jednak, aby gryzonie stały na bieżni w kształcie piłki. Do głowy mają przymocowany zestaw VR, który noszą przez cały czas badania. Aby sprawdzić, czy zestaw słuchawkowy działa, naukowcy wyświetlili myszom obraz rozszerzającej się ciemnej plamy, która zdawała się zbliżać do nich.

- Kiedy próbowaliśmy tego rodzaju testu w typowej konfiguracji VR z dużymi ekranami, myszy w ogóle nie reagowały. Ale prawie każda mysz, gdy po raz pierwszy zobaczyła ją w goglach, podskakiwała. Mają wyraźną reakcję strachu. Naprawdę wydawało się, że myślą, że są atakowane przez zbliżającego się drapieżnika - powiedział Isaacson.

Dodatkowe badania potwierdziły, że małe urządzenia działają

Aby mieć dodatkową pewność, że urządzenia działają, zbadano kluczowe obszary w mózgu. Uzyskane wyniki z pierwszorzędowej kory wzrokowej potwierdziły, że gogle tworzą ostre obrazy o wysokim kontraście, które widzą myszy. Odczyty z hipokampa z kolei wykazały, że myszy odpowiednio odczytują tworzące dla nich środowisko. Autorzy badania uważają, że gogle VR mogą pomóc w badaniu aktywności mózgu zachodzącej, gdy ssaki — myszy czy ludzie — poruszają się w swoim otoczeniu.

W dalszej kolejności naukowcy chcą stworzyć gogle dla większych gryzoni laboratoryjnych, takich jak szczury. W planach mają również próby angażowania większej liczby zmysłów, włączając w to smak czy węch. - Myślę, że wirtualna rzeczywistość pięciu zmysłów dla myszy to kierunek, w którym należy podążać w eksperymentach, w których próbujemy zrozumieć te skomplikowane zachowania, gdzie myszy integrują informacje sensoryczne, porównując okazję z wewnętrznymi stanami motywacyjnymi, takimi jak potrzeba odpoczynku i jedzenia, a następnie podejmują decyzje o tym, jak się zachować – podsumował starszy badacz Chris Schaffer, profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie Cornell.

Literatura: Matthew Isaacson i in., MouseGoggles: immersyjny zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości do neurobiologii i zachowania myszy, Nature Methods (2024). DOI: 10.1038/s41592-024-02540-y

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas