Na Jowiszu powstały nowe burze. Są większe od Ziemi
Jowisz to gazowy olbrzym, na którym występują ekstremalne burze. Nierzadko są większe od Ziemi. Jeden z astrofotografów uchwycił nowe zjawiska, które mają ogromne rozmiary i cechują się wyładowaniami elektrycznymi o zielonym zabarwieniu. Podejrzewa się, że te burze na Jowiszu nie utrzymają się jednak zbyt długo i z czasem znikną.
Jowisz to planeta wielokrotnie większa od Ziemi. Nie powinno więc dziwić, że występujące w atmosferze gazowego olbrzyma zjawiska przyjmują ekstremalne rozmiary. Nierzadko pod tym względem większe od całego naszego świata. Tak jest w przypadku nowych burz, które namierzono w pobliżu równika ogromnej planety.
Jowisz z ogromnymi burzami i zielonymi błyskawicami
Na powierzchni Jowisza, a dokładniej w jego atmosferze dostrzeżono dwie nowe burze o ogromnych rozmiarach, która są zlokalizowane w pobliżu równika planety. Odkrył je astrofotograf Michael Karrer, który zdołał uchwycić zjawisko na zdjęciu widocznym niżej.
Wspomniane burze mają jasne zabarwienie i znajdują się w bliskim sąsiedztwie. Wyróżniają je także wyładowania elektryczne o zielonym zabarwieniu. Oba twory są duże. Do tego stopnia, że zmieściłaby się w nich cała Ziemia.
Analizy wykazały, że owe burze nie potrwają zbyt długo i w rzeczywistości w niedługim czasie ulegną "rozmyciu". To oznacza, że przestaną być widoczne, ale zapewne z czasem w atmosferze Jowisza pojawią się kolejne zjawiska tego typu. Zwłaszcza, że obserwowano je już w przeszłości.
Pewne burze na Jowiszu większe od Ziemi
Jowisz ma charakterystyczne pasy równikowe, które to jednak zanikają. Nowe burze wchodzą w południowy obszar tego typu. W przeszłości obserwowano, że cały ten twór ulegał rozmyciu. Ostatni raz przestał być widoczny w latach 1973-1991.
Pewnie zastanawiacie się, dlaczego błyskawice na Jowiszu przyjmują inną barwę od tych na Ziemi? Te "nasze" odcień zawdzięczają parze wodnej obecnej w atmosferze. Natomiast w przypadku gazowego olbrzyma mają zielony kolor z powodu znajdującego się tam amoniaku.
Oczywiście najbardziej rozpoznawalnym zjawiskiem pogodowym na Jowiszu pozostaje Wielka Czerwona Plama, której rozmiary są większe od Ziemi. Ten twór od dawna przykuwa uwagę astronomów i dziś już wiemy, że istnieje od około 200 lat, ale w czasie ulega regularnym zmianom, co wykazały prowadzone badania. Dotyczy to także jego wielkości, a nie tylko kształtu. Przy okazji jest to największa burza ze wszystkich znanych w całym Układzie Słonecznym.