Burza

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:00) Aktualizacja Środa, 13 grudnia 2023 (12:55)
Burza jest zjawiskiem obserwowanym w przyrodzie. Ma ono związek z rozwijaniem się chmur Cumulonimbus (kłębiaste, deszczowe). Rozkładają się one w pionie i często ich wysokość wynosi od kilku do nawet kilkunastu kilometrów. Burzom bardzo często towarzyszą opady deszczu, śniegu lub gradu. W trakcie tego zjawiska atmosferycznego obserwuje się również wyładowania elektryczne, czyli pioruny. Te pojawiają się na niebie w postaci błyskawic, którym towarzyszą grzmoty.
Burza - najważniejsze informacje
Gdzie jest burza? /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Burza - najważniejsze informacje

Jednym z najgroźniejszych zjawisk są superkomórki burzowe, którym najczęściej towarzyszą ulewne deszcze oraz opady gradu. Ten może być większy niż 5 cm. W trakcie występowania superkomórek burzowych często pojawiają się też silne podmuchy wiatru, które mogą porywać niezabezpieczone rzeczy oraz zrywać dachy. Może dochodzić także do powstawania trąb powietrznych.

Czego nie robić podczas burzy?

W trakcie trwania burzy odradza się korzystania z przedmiotów elektrycznych, czyli wszystkich urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej, takich jak telewizor czy suszarka. Należy również unikać wychodzenia na tereny otwarte oraz wchodzenia do wody. 

Jest ona świetnym przewodnikiem prądu, a w trakcie uderzenia pioruna w zbiornik wodny, człowiek, który się w nim znajduje, zostanie porażony prądem. Podczas burzy nie należy również chować się pod drzewami.

Czy podczas burzy pioruny mają jednakowy kolor?

W trakcie trwania burzy pioruny mogą przybierać różne kolory. Najczęściej obserwowanymi są te w kolorze fioletowym, niebieskim oraz purpurowym. Często można zaobserwować pioruny w kolorze czerwonym, jednak to zjawisko polega na przejęciu koloru podczas zachodzącego Słońca. Odcień piorunów podczas burzy zależny jest od odległości od miejsca, w którym wystąpiło wyładowanie. Dodatkowo na barwę wpływa różnica temperatur i natężenie prądu, jakie notuje się w konkretnej błyskawicy.

Czy można zabezpieczyć się przed burzą lub piorunami?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed piorunami, które towarzyszą burzom, są piorunochrony. Rozwiązanie to jest zazwyczaj montowane w blokach i budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej jednak decydują się na nie właściciele domów prywatnych. Piorunochron skonstruowany jest w taki sposób, aby piorun trafił w metalowy element. Następnie ładunek jest transportowany bezpiecznie poza obiekt, gdzie zostaje uziemiony. W ten sposób można ochronić dom przed niszczycielskim działaniem pioruna, który może nie tylko uszkodzić elektrykę, ale również doprowadzić do pożaru.

Burza - Wiadomości

Burza - Wideo