Najrzadszy kolor oczu. Szare, zielone czy niebieskie?
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Oczy to jeden z najbardziej skomplikowanych organów w naszym ciele. Nic dziwnego, że fascynuje wiele osób. Wszyscy rodzimy się z tym samym kolorem tęczówek, który dopiero później zmienia się w bardziej charakterystyczną barwę. Okazuje się, że jest ona zależna nie tylko od naszych rodziców, ale również przodków. Najrzadszy kolor można spotkać jedynie wśród 1 proc. populacji. Czy zgadniesz, jaki to odcień?
Spis treści:
Kiedy się przyjrzymy oczom, szybko dostrzeżemy, że każdy z nas cieszy się ich unikatowym odcieniem. Jednak to ich kolor znacznie mocniej się wyróżnia. Przekonaj się, od czego jest zależny. Czy zgadniesz, jaki pojawia się najrzadziej?
Od czego zależny jest kolor oczu?
Kolor oczu to cecha, która zależy od genów, jakie przekazali nam nasi przodkowie. Proces jej dziedziczenia ma jednak niewiele wspólnego z prostymi schematami, o których uczyliśmy się na biologii w szkole. Z tego powodu często może zdarzyć się sytuacja, kiedy dwójka rodziców o niebieskich oczach ma dziecko z brązowymi tęczówkami.
Kolor oczu zależny jest w sumie od ok. 16 genów, które wzajemnie na siebie oddziałują. Są one w dalszym ciągu przedmiotem badań naukowców, którzy próbują ustalić ich wpływ i sposób dziedziczenia.
Jednymi z głównych czynników, które determinują barwę naszej tęczówki, są te same pigmenty, które wpływają na kolor naszej skóry czy włosów. Jest to melanina (barwnik czarny), eumelanina (barwnik ciemnobrązowy) i feomelanina (barwnik czerwony), które mieszają się ze sobą w różnych proporcjach, tworząc u każdej osoby zupełnie inny odcień tęczówki.
Trzeba jednak pamiętać, że w grę wchodzą również inne czynniki. Jednym z nich jest grubość tęczówki. Kiedy jest cienka i nie ma w niej dużo melaniny, może przybierać odcienie szarości. Czasem, choć rzadko pojawiają się mutacje genetyczne, jak heterochromia, które skutkują różnym poziomem melaniny w tęczówkach, tym samym powodując różne kolory oczu.
Warto również pamiętać, że barwa tęczówki może zmienić się także po urazie.
Jaki jest najrzadszy kolor oczu w Polsce i na świecie?
Okazuje się, że do niedawna najrzadszym kolorem oczu był zielony. Zaledwie 2 proc. ludzi na całym świecie może pochwalić się tą barwą tęczówki. Zielona barwa jest skutkiem połączenia koloru niebieskiego oraz piwnego. Powstaje w wyniku mutacji genetycznej, której skutkiem jest niski poziom melaniny. Ciekawostką może być to, że osoby o tym kolorze oczu mogą być bardziej wrażliwe na promieniowanie UV, przez co potrzebują mocniejszej ochrony oczu przed słońcem.
W ostatnich latach tytuł najrzadszej barwy został jednak przejęty przez oczy o szarej barwie. Szacuje się, że niecały 1 proc. ludzi na świecie może pochwalić się tym odcieniem. Ze względu na podobieństwo do niebieskiego, przez długi czas nie był wyróżniany. Okazało się, że cechują go jednak spore różnice. Niebieskie oczy mogą zawierać w sobie niewielkie ilości melaniny. Z kolei te o szarym kolorze są jednak jej całkowicie pozbawione. Co więcej, kryją w sobie większe ilości kolagenu, który dodatkowo w inny sposób rozprasza światło.
Najrzadsze połączenie koloru włosów i oczu na świecie
Zielony kolor oczu często pojawia się u osób o rudych włosach. Przez to połączenie to wcale nie jest najrzadszą możliwą mieszanką. Okazuje się, że bardziej unikatowym zjawiskiem są osoby o rudych włosach i niebieskich oczach. Szacuje się, że jedynie 0,17 proc. populacji może pochwalić się takim połączeniem.