Nowe odkrycie archeologów to unikat. Jedyne w swoim rodzaju znalezisko
Archeolodzy z Uniwersytetu w Heidelbergu dokonali fascynującego odkrycia na terenie pozostałości Północnego Pałacu króla Aszurbanipala w ruinach stolicy Asyrii. W sali tronowej czekał na nich utrwalony w kamieniu wizerunek władcy w otoczeniu najważniejszych bóstw. To jedyne w swoim rodzaju znalezisko z tych terenów.

Wyjątkowe znalezisko w stolicy historycznego państwa. Czekało w pałacu
Niniwa to zabytkowe miasto historycznej krainy - Mezopotamii. Jego pozostałości leżą w Iraku, nad wschodnim brzegiem rzeki Tygrys. Obecnie znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a badacze co jakiś czas odkrywają sekrety przeszłości tego obszaru, który dawniej stanowił stolicę Asyrii.
Wieki temu urzędowali tutaj nawet królowie asyryjscy, budując swoje spektakularne pałace. Teraz zespół archeologów z Uniwersytetu w Heidelbergu poinformował o nowym odkryciu. W jednym z pałaców czekał na nich król.
W sali tronowej był król. Niespotykane odkrycie w Niniwie
Naukowcy badali ruiny Północnego Pałacu króla Aszurbanipala w Niniwie, gdy trafili na samego władcę - odkryli bowiem duże fragmenty monumentalnej płaskorzeźby, która ukazywała właśnie wizerunek Aszurbanipala. Relief przedstawiający władcę imperium asyryjskiego z VII wieku p.n.e. (panował w latach 669-631 p.n.e.) wyryto na ogromnej kamiennej płycie o długości 5,5 metra, wysokości 3 metrów i wadze około 12 ton.
Wizerunek wodza przedstawiono wraz z dwoma najważniejszymi bóstwami - Aszurem i Isztar i innymi postaciami, nawiązującymi do wierzeń Asyryjczyków. Prawdopodobnie pierwotnie nad reliefem znajdował się masywny uskrzydlony dysk słoneczny. Jest to wyjątkowe odkrycie, ponieważ wśród znanych reliefów pałacowych Asyrii nie ma przedstawień głównych bóstw, podkreśla zespół, który prowadził wykopaliska. Zdaniem badaczy płaskorzeźba pierwotnie znajdowała się w niszy naprzeciwko głównego wejścia do sali tronowej, czyli w najważniejszym miejscu w pałacu.
Projekt badawczy z sukcesami. Płaskorzeźba ma być udostępniona
To właśnie za czasów króla Aszurbanipala (a także Sennacheryba, który obrał miasto na stolicę) Niniwa przeżywała swój największy rozkwit, a liczne reliefy ukazujące dokonania władców znajdowane są na terenie wiekowej metropolii od lat. Część płaskorzeźb odnalezionych w Niniwie została przejęta przez British Museum. Kolejny odnaleziony, wyjątkowy relief stanowi nowy element układanki w badaniach nad historią Asyrii i miasta Niniwa.
Wykopaliska są prowadzone w ramach projektu "Heidelberg Nineveh", rozpoczętego w 2018 r. Naukowcy przewidują szczegółowe badania przedstawienia i kontekstu odkrycia oraz publikację wyników w czasopiśmie naukowym. Planowane jest też umieszczenie z czasem reliefu na jego pierwotnym miejscu i udostępnienie go publiczności.