9 kultowych miejsc z filmów i seriali. Każdy chce tam zrobić zdjęcie!

Wydaje Ci się, że plan zdjęciowy ulubionego filmu czy serialu to specjalnie wydzielony obszar dostępny wyłącznie dla ekipy realizatorów produkcji? Nic bardziej mylnego! Wiele lokalizacji, które można oglądać na ekranach kin czy telewizorów, znajduje się w przestrzeni publicznej. Dubrownik, plaża w Tajlandii, Popeye Village na Malcie, okolice Pienzy w Toskanii. Dzięki przeniesieniu na srebrny ekran te miejsca stały się atrakcją dla turystów.

Gwiezdne Wojny - egzotyczna podróż śladami rycerzy Jedi

Ta saga po raz pierwszy ukazała się na ekranach w 1977 roku. Przez kolejne lata zyskiwała na popularności i zdobywała coraz większe rzesze fanów. Dziś to wręcz kultowy tytuł, który każdy kojarzy z przygodami starożytnego zakonu strzegącego pokoju. Choć wydaje się, że fantastyka świata rycerzy Jedi jest odległa ziemskim realiom, wiele ujęć w poszczególnych częściach serii kręcono w prawdziwych lokalizacjach! Są to m.in.:

Reklama
  • Dubrownik (Chorwacja),
  • Chott el Djerid (Tunezja),
  • Salar de Uyuni (Boliwia),
  • Atol Laamu (Malediwy),
  • Skellig Michael (Irlandia),
  • Jezioro Como (Włochy),
  • Wadi Rum (Jordania),
  • Reynisfjara (Islandia).

Trzeba przyznać, że niektóre z nich rzeczywiście przypominają krajobrazy "nie z tej ziemi". Jak się okazuje, aby zaplanować podróż szlakiem Gwiezdnych Wojen, trzeba objechać niemal cały świat!

Słynny dom i droga z Gladiatora

Ostatnie sceny z kultowego filmu Gladiator z Russellem Crowem w roli Maximusa utkwiły w pamięci chyba każdemu miłośnikowi srebrnego ekranu. Reżyser, Ridley Scott, wykorzystał urokliwe plenery włoskiej Toskanii do stworzenia najbardziej wzruszających scen produkcji. 

Film "Gladiator" powstawał przede wszystkim w okolicach miasteczka Pienza.

Ekipa filmowa pracowała w toskańskiej dolinie położonej pomiędzy Sieną a stożkiem wygasłego wulkanu Monte Amiata. Tam, w otoczeniu malowniczych wzgórz Val d’Orcia, można dojrzeć słynny dom filmowego Maximusa.

Miejsce to stało się jednym z najchętniej fotografowanych w całym regionie. Można tutaj dotrzeć bez trudu - punkt został nawet oznaczony na mapach Google jako Cipressi De "il GLADIATORE" lub De Cypresses "The Gladiator" point.

Okolice marynarza Popeye’a, czyli kolorowa Popeye Village

Jeśli chodzi o słynne filmowe miejsca, nie można zapomnieć także o tych nieco bardziej bajkowych. Wiele osób pamięta animowaną postać marynarza Popeye’a. Bohater o gołębim sercu, ale jednocześnie temperamentny, który po zjedzeniu szpinaku zyskuje nadludzką siłę. Komiksy czy filmy krótkometrażowe z jego udziałem - ich miłośnicy chętnie zjeżdżają do Popeye Village na Malcie!

Dlaczego właściwie powstała wioska, skoro historia Popeye’a to bajka? Miejsce to zaaranżowano na potrzeby filmu-musicalu Popeye, w którym główną rolę zagrał Robin Williams. Pobliska zatoka Anchor Bay wydawała się do tego idealną scenerią. Wioskę zaczęto wznosić w 1979 roku i zbudowano ją w ok. 7 miesięcy. Znajduje się tutaj 19 budynków z holenderskiego drewna. Dziś, wiele lat po realizacji produkcji, wciąż można odwiedzać wioskę. Teraz działa ona jako park rozrywki!

Zwiedzając Londyn wspominaj Notting Hill!

On był zwyczajnym facetem, właścicielem niedochodowego sklepu z książkami w londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Ona - aktorką grającą w wielomilionowych produkcjach Hollywood. Historia tej pary i jej nietypowego spotkania w Londynie jest znana na całym świecie. Jeśli jesteś fanem miłosnych perypetii Hugh Granta i Julii Roberts, wybierz się na spacer po Londynie, po miejscach, w których realizowano tę komedię romantyczną z 1999 roku. 

Już sama przechadzka po urokliwej dzielnicy Notting Hill to przyjemność. Będzie ona jeszcze większa, jeśli dotrzesz do charakterystycznych niebieskich drzwi (280 Westbourne Park Road) i lokalizacji malutkiej księgarni z podróżniczymi książkami. Ulice Portobello Road czy Denbigh Terrace również można oglądać w filmowych scenach. 

Niestety, dziś księgarnia, w której kręcono poszczególne ujęcia, już nie istnieje. Została zamknięta w 2011 roku, a obecnie w tym miejscu znajduje się tylko sklep z pamiątkami.

Miasteczko ze Stranger Things istnieje naprawdę

Serial "Stranger Things" dostępny na platformie Netflix zyskał błyskawiczną popularność - głównie ze względu na wyjątkową scenerię, która przenosi widza do Hawkins, miasteczka z lat 80. Okazuje się, że nie jest to bynajmniej scenografia stworzona na potrzeby produkcji, a do Hawkins można zajrzeć naprawdę! 

Budynek Hawkins National Laboratory to w rzeczywistości klinika Emory Uniwersytetu Briarcliff w Atlancie. To jednak nie wszystko. Jednymi z głównych bohaterów jest rodzeństwo Wheelerów. Ich dom został wybudowany w stylu kolonialnego odrodzenia. Budynek mieści się na przedmieściach Atlanty w dzielnicy Greenbriar przy Piney Wood 2530. Fani serialu mogą odwiedzić także dom Lucasa Sinclaira, mieszczący się pod adresem w dzielnicy Greenbriar przy Piney Wood Lane 2550. 

Również na terenie Atlanty zlokalizowany jest budynek filmowej High School (liceum) w Hawkins. Jeśli chcesz zajrzeć również tam, wybierz się na South Lee Street 109 w Stockbridge.

Polskie krajobrazy w serialu Netflixa, czyli gdzie kręcono Wiedźmina?

Ciekawe filmowe miejsca znajdziesz także na mapie Polski. Jednym z nich jest Zamek Ogrodzieniec położony na Szlaku Orlich Gniazd. Potężne mury wzniesione na skałach są widoczne z wielu stron z dużej odległości - nie dziwi zatem, że przyciągają wzrok nie tylko turystów, ale i realizatorów filmowych.

Ruiny Zamku Ogrodzieniec uchodzą za najokazalszy ze wszystkich obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowią swoistą wizytówkę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Budowla powstała w XIV wieku i uchodziła za jedną z najświetniejszych warowni swoich czasów. To właśnie w jej zakamarkach kręcono serial Wiedźmin, który pojawił się na platformie Netflix w 2019 roku.

Najpiękniejsza plaża Tajlandii, czyli niebiańska Maya Bay

Maya Bay to miejsce, które stało się szeroko znane światu dzięki produkcji "Niebiańska plaża" z Leonardo DiCaprio. To jeden z tych przypadków, w którym ze względu na natłok turystów i miłośników filmu miejsce realizacji produkcji zostało mocno wyeksploatowane i na jakiś czas musiało być zamknięte przez władze Tajlandii.

Plaża Maya Bay znajduje się na Phi Phi Leh, czyli drugiej co do wielkości wyspie archipelagu u wybrzeża Morza Andamańskiego. Ekipę filmową i turystów przyciągnęły i przyciągają tutaj śnieżnobiały piasek, turkusowa woda czy wysokie klify. 

Obecnie Maya Bay znowu jest dostępna dla ruchu turystycznego, ale z ograniczoną liczbą turystów. Ciekawostką jest fakt, że ekipa filmowa zmodyfikowała naturalny wygląd plaży - usunięto bowiem wydmy oraz drzewa kokosowe, a zamiast nich posadzono palmy. Dopiero tsunami w 2004 roku przywróciło miejscu jego pierwotny wygląd.

Wycieczka do Angkor Wat z Larą Croft

Angkor Wat to miejsce w Kambodży o niemal magicznej atmosferze. Choć leży na uboczu, zasłynęło w świecie m.in. dzięki produkcji filmowej o przygodach Lary Croft, w której postać wcieliła się Angelina Jolie

Kompleks tych wyjątkowych świątyni można zwiedzić bez żadnego problemu. Angkor Wat stwarza wręcz mistyczne wrażenie. Jest to największy na świecie zespół świątynny, w którego skład wchodzi kilka miast.  Całkowita powierzchnia to niemal 400 kilometrów kwadratowych pól, lasów i parków. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej malowniczych filmowych miejsc na świecie.

Na koniec jedno z najbardziej filmowych miast na świecie: Nowy Jork

Od Central Parku przez kamienicę, w której mieszkali bohaterowie serialu "Przyjaciele", aż po romantyczny Empire State Building. 

Produkcje takie jak King Kong, Bezsenność w Seattle, Kevin sam w Nowym Jorku, Dziewczyna z Alabamy czy Czarny Łabędź to tytuły stanowiące zaledwie wierzchołek nowojorskiej filmowej góry. 

Będąc w "Big Apple", koniecznie wybierz się w jedną z tras śladami twojej ulubionej produkcji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy