Majówka 2025. Gdzie Polacy najchętniej spędzają długi weekend?
Majówka w Polsce staje się coraz bardziej popularnym i elastycznym czasem odpoczynku, trwającym nie tylko od 1 do 3 maja, ale rozciągającym się na przedłużone okresy. Mimo bogatej oferty wyjazdów zagranicznych Polacy chętnie spędzają ten czas w kraju, wybierając zarówno popularne, jak i mniej oczywiste lokalizacje.

Przedstawiciele branży hotelarskiej twierdzą, że wyjazdy Polaków na weekend majowy z roku na rok są coraz dłuższe. Zaczynają się przed pierwszym i kończą po trzecim maja.
Dokąd Polacy jeżdżą na majówkę?
Według firmy Profitroom, dostawcy systemu rezerwacyjnego dla większości polskich hoteli, najbardziej obleganymi regionami są Pomorze Zachodnie, Sudety i Mazury, a najczęściej odwiedzanym miastem jest Kołobrzeg. Właśnie wtedy rozpoczyna się tam sezon turystyczny.
Polacy jednak coraz częściej wyjeżdżają do mniej oczywistych destynacji, takich jak Lubelszczyzna, Kujawy, Podlasie czy Warmia. Najwięcej rezerwacji dotyczy, prócz Kołobrzegu, Szklarskiej Poręby, Gdańska, Krakowa oraz Warszawy, a zaraz po nich jest: Zakopane, Karpacz, Krynica-Zdrój i Mielno.
- Tegoroczna majówka potwierdza, że mimo szerokiej oferty wyjazdów zagranicznych, wielu Polaków nadal chętnie wybiera wyjazdy krajowe. Popularność pakietów pobytowych rośnie, a wraz z nią oczekiwania gości względem jakości, atrakcyjności i oryginalności oferty. To sprawia, że hotelarze muszą dziś oferować więcej niż tylko nocleg - liczy się pomysł i dopracowana koncepcja pobytu - przekazała firma.
Rezerwacje majówkowe. Kiedy się do tego zabrać?
- Majówka przestaje być ściśle określonym terminem. Goście elastycznie planują pobyty wokół dni świątecznych, często zahaczając o okresy przed- i pomajówkowe. W najbliższych latach majówka będzie coraz bardziej rozciągać się w czasie, stając się elastycznym "sezonem majowym" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Łukasz Kucharski reprezentujący ośrodek z hotelem i apartamentami we Władysławowie.
Najwięcej rezerwacji Polacy wykonują dwa tygodnie przed długim weekendem, ale zainteresowanie majówką pojawia się już w okolicach marca.
Ile Polacy płacą za majówkę?
Jak pokazuje najnowsza edycja badania Barometr Providenta, w tym roku na majówkę Polacy wydadzą średnio 249 zł mniej niż w zeszłym roku. Budżet waha się w granicach 1024 zł.
Ponad 42% wszystkich rezerwacji na weekend majowy jest na dwie osoby, jednak względem poprzedniego roku wzrasta popularność indywidualnych wyjazdów na długi weekend aż o 69%.
Grill i spacery. Tak wypoczywają Polacy
Nie wszyscy jednak mają plany - co trzeci Polak nie wie, jak spędzi ten czas. Wiadomo natomiast, że najchętniej wybierane aktywności to wypoczynek na świeżym powietrzu, grill i spacery.
- Relaks we własnym domu - samodzielnie lub w towarzystwie bliskich - to najczęstszy sposób spędzania długiego weekendu osób w wieku od 18 do 24 lat, wskazany przez 58,5% z nich - mówi Karolina Łuczak, Rzeczniczka Prasowa Provident Polska.
W tym roku 1 maja wypada w czwartek, a 3 maja w sobotę. Aby wydłużyć długi weekend, co szósty respondent decyduje się na skorzystanie z urlopu w piątek 2 maja, natomiast 13,3% deklaruje, że ich pracodawca oddaje wtedy wolny dzień za sobotę.