Niebezpieczne miasta w Europie. Polacy i tak latają tam na city break
Polacy chętnie podróżują do europejskich miast, często na weekendowe wypady. Mimo że większość z tych metropolii jest bezpieczna, są też takie, gdzie adrenalina podskakuje jak po mocnej kawie. A jednak wciąż chętnie latamy do „mniej grzecznych” zakątków Europy, szukając przygód, kultury i niezapomnianych wrażeń. Które miasta w Europie są postrzegane jako niebezpieczne i dlaczego nadal przyciągają turystów?
Lista najbardziej niebezpiecznych miast została stworzona przez serwis Numbeo, który gromadzi dane od użytkowników z całej Europy. Dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami o bezpieczeństwie w miastach.
Ankiety zawierają oceny poziomu przestępczości, poczucie bezpieczeństwa podczas spacerów oraz obawy związane z różnymi rodzajami przestępstw, takimi jak napady, kradzieże, czy akty wandalizmu. Numbeo używa skomplikowanych algorytmów i filtrów do eliminowania błędnych danych, co pozwala na tworzenie wiarygodnego indeksu przestępczości, regularnie aktualizowanego.
Turystom Włochy kojarzą się ze słońcem i odpoczynkiem. Jednak według przeprowadzonego przez Numbeo badania to właśnie Katania na Sycylii, okazała się najniebezpieczniejszym miastem w Europie. Jej wysoka pozycja w rankingu wynika z problemów z korupcją oraz częstymi przypadkami kieszonkowców i kradzieży samochodów.
Okazuje się również, że francuska Marsylia to niebezpieczny kierunek podróży. Niewielką różnicą, zaledwie 0,2 punktu uplasowała się na drugim miejscu. W Marsylii główne problemy to działania gangów i przestępstwa związane z narkotykami.
Trzecie miejsce przypadło Birmingham w Anglii, gdzie uczestnicy badania wskazywali na problemy z rozbojami, kradzieżami, wandalizmem i przestępczością narkotykową.
W pierwszej dziesiątce najbardziej niebezpiecznych miast w Europie znajdują się również Coventry (Anglia), Charleroi (Belgia), Neapol (Włochy), Montpellier (Francja), Liege (Belgia), Grenoble (Francja) oraz Nantes (Francja).
Polacy wybierają te miasta ze względu ponieważ często są one wymieniane jako kierunki optymalne na krótki wypad, tzw. city break. Można je zwiedzić w kilka dni. W wielu z nich znajdziemy historyczne miejsca oraz dobre jedzenie. Popularność miejsca te zawdzięczają również dużej dostępności lotów w przystępnych cenach. Zarezerwowany z wyprzedzeniem w ramach promocji lot może się okazać mniejszym wydatkiem niż podróż Pendolino w Polsce.
Pięć polskich miast znalazło się na liście najbardziej niebezpiecznych miejsc w Europie. Oto one:
- Łódź - miejsce 61.
- Gdańsk - miejsce 83.
- Poznań - miejsce 97.
- Kraków - miejsce 108.
- Warszawa - miejsce 110.
Ich miejsca w rankingu oznaczają, że uznawane są one za umiarkowanie bezpiecznie. Przestępczość w tych miasta nie jest bardzo wysoka oraz są pozytywnie postrzegane przez turystów.
Rozważając miasta na całym świecie, europejskie miejscowości nie wypadają aż tak źle. Przykładowo Katania, która jest najwyżej sklasyfikowanym miastem w Europie zajmuje dopiero 40. miejsce w globalnym zestawieniu.
Zgodnie z danymi Numbeo, najbardziej niebezpiecznymi miastami na świecie są:
- Caracas w Wenezueli,
- Pretoria i Durban w Republice Południowej Afryki,
- Port Moresby w Papui-Nowej Gwinei,
- Johannesburg w RPA,
- San Pedro Sula w Hondurasie
- Rio de Janeiro, Salvador, Fortaleza i Recife w Brazylii.
Ważne jest precyzyjne planowanie. Dokładnie zaplanuj swoją podróż, wybierając najbezpieczniejsze rejony do nocowania i zwiedzania.
Każdy turysta powinien być zawsze czujny i świadomy otoczenia. Zdecydowanie powinien omijać miejsca potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza w nocy.
Przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie podróżne. Posiadanie solidnej polisy jest kluczowe w sytuacji, gdy zostaniemy okradzeni.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.